Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
2
Puan Ver

Kuantum dalga denklemi nasıl işler?

Kuantum dalga denkleminin bize verdiği sonuç tam olarak ne işe yarar? Denklemdeki terimleri tam olarak oturtamıyorum, bu denklem için de orijinaline kıyasla anlaması basit olan bir düşünce deneyi oluşturulabilir mi?

1
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Kuantum dalga denklemi ile tam olarak hangi denklemi anlatmak istediğiniz anlaşılmıyor olsa da, kuantum fiziğinin temel denklemi olan Schrodinger denklemini soruyor olma ihtimaliniz bir hayli yükek:)

Schrodinger denklemi aslında tam anlamıyla dalga denklemi olmasa da kuantum fiziğinin dalga denklemi olarak bilinir çünkü, çözümü olan fonksiyon, dalga fonksiyonu olarak adlandırılır. Denklemin ifadesi şu şekildedir:

Denklem çözümü ile dalga fonksiyonu elde edilir. Bu fonksiyonun kompleks eşleniği ile çarpımı parçacığın t anında yervektörlü yerde bulunma olasılık yoğunluğunu verir. Bu yoğunluğu uzayın belirli bir bölgesi üzerinden integralini alırsanız, uzayın o bölgesindeki bulunma olasılığını elde edersiniz.

Denklemdeki terimlerin neye karşılık geldiğini öğrenmek biraz ön bilgi ve konu üzerinde çalışmış olmayı gerketiriyor olsa da kabaca şunları söyleyebiliriz: soldaki ilk terim m kütleli parçacığın kinetik enerjisine karşılık gelen operatörün fonksiyona uygulanmasından ibaret iken, ikinci terim de potansiyele karşılık gelen operatörün fonksiyona uygulanmış halidir. Sağ taraf da zamana göre değişimi içeren terimdir, ki bu da toplam enerji operatörünün dalga fonksiyonuna uygulanmış halidir.

Kuantum fiziğinde, klasik fizikteki her gözlenebilir nicelik bir operatör ile anlatılır. Kabaca, Schrodinger denkemindeki dalga fonksiyonlarını (ψ) sildiğinizde geriye kalan terimler işte bu operatörlerdir.

Puan Ver
3
Puan Ver
Teşekkür (2)
Paylaş
3
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Ulusal bilim diye bir şey yoktur; tıpkı ulusal periyodik cetvelin olmaması gibi. Ulusal olan şey, bilim olamaz.”
Anton Chekhov