Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
2
Puan Ver

Kıtalar ayrı iken nuh'un gemisindeki hayvanlar nasıl kıtalara yayılabildi?

Bu soruyu hep merak etmişimdir çok saçma geliyor çünkü.

2
153 görüntülenme
Teşekkür (2)
Hatırla (1)
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Merhabalar porçay

Bu sorunun cevabı biraz hayal kırıklığı olacak senin için ama nuhun tufanı gerçek değildir. Bilimsel olarak hiçbir kanıt yoktur. Hiçbir zaman dunyayı saran bir tufan yasanmadı. Yada hiçbir zaman her hayvandan bir çift kalacak kadar hayvan nifusu yok olma noktasına gelmedi. Nuhun tufanı sadece Arap mitolojisidir. Sümerlerde gılgamıs adı verilen yarı tanrı kral nuhun tufanını kurtarmıştır, mısırda babilde ve pek cok ortadogu topraklarında yasamıs bilinen en eski dinlere kadar gider bu mitoloji. Ama işin aslı celal sengorunde dediği gibi ZIRRRVA dan ibarettir.

297 görüntülenme
Kabul Edilen Cevap
Puan Ver
5
Puan Ver
Teşekkür (5)
Paylaş
5

1) "Nuh Tufanı Arap veya Ortadoğu Mitolojisi" Düşüncesi

Hayır, değil. Çünkü yüzlerce farklı millette böyle bir tufanın olduğuna dair anlatılara rastlıyoruz. Birbirinden bu kadar uzak mekânlarda yaşamış halkların oldukça benzer şekilde anlattığı bir hikâyeyi "Bu bir mit." diye bir kenara atmak, en hafif tabirle, taraflılıktır.

Verdiğim ilk kaynakta, Wikipedia gibi bir kaynakta ufak bir arşatırmayla bile onlarca farklı millette tufan anlatımının olduğunu görüyoruz.

2) Tufan Dinlere Göre Nasıl Yaşandı

Aslında hem Hristiyanlar hem de Müslümanlar arasında farklı görüşler var. Şöyle birkaç durumu sıralayabiliriz:

  1. Ya tufan tüm Dünya'yı kapladı ya da sadece belirli bir bölgeyi.
  2. Ya tüm kâfirler öldü ya da belirli kâfirler (belirli bir bölgedeki mesela).
  3. Ya Hz. Nuh gemisine tüm hayvanları aldı ya da bazı hayvanları aldı.

Verdiğim bu üç farklı ikilemden farklı kombinasyonlar üretilebilir. Tufanın dinî açıdan nasıl gerçekleştiği ilahiyatçılar tarafından tartışılacak bir konu. Bildiğim kadarıyla, İslam camisında da Hristiyan camiasında da tufanın yalnızca belirli bir bölgede olduğu görüşü var.

Senin sorduğun soru "complex question" olarak anlaşılabilir. Dolayısıyla sen şunları soruyorsun:

  1. Hz. Nuh tüm hayvanları gemiye aldı mı?
  2. (Hz. Nuh tüm hayvanları gemiye aldıysa) Bu hayvanlar sonrasında tüm dünyaya nasıl yayıldı?

Bu noktada, senin yazdığın soruya (ki ikinci soru bu) cevap aramak için ilk sorunun cevabının "Evet." olduğunu kabul etmek gerekiyor. Ama bazı ilahiyatçılar bunun cevabının "Hayır." olduğunu söyleyecektir. Bu durumda sana önerim ilk olarak Nuh tufanının dindeki yeri hakkında araştırma yapman.

İlk sorunun cevabının ne olduğu konusunda emin değilim fakat bana öyle geliyor ki cevap olumsuz. Fakat yine de ilk sorunun cevabını "Evet." olarak düşünelim ve ilk sorunun cevabının olumlu olduğunu düşünenlerin verebileceği bir cevaba bakalım. Eğer Allah Nuh tufanını tüm Dünya'yı kaplayacak şekilde gerçekleştirdiyse tüm hayvanları "ait oldukları yere" bizzat -mucizevi bir şekilde- göndermiş olamaz mı? Eğer tufanın tüm Dünya'yı kapladığı bilimsel anlamda savunulabilirse, senin sorduğun soruya cevap olarak "Allah burada bir mucize yaptı." denebilir.

3) ZIRRRVA

Bir akademisyenin yardımı olmadan, kendi başına araştırma yapmaya çalışan birisisin ve bu konuda seni bir konuda uyarmayı uygun görüyorum. Ben de senin gibi biriyim ve bu sıkıntıları ben de yaşamıştım ve hala da yaşamaya devam ediyorum. Sana da yardımcı olabilmek adına bunları seninle paylaşmak istiyorum.

Her şeye "zırrrva" diyen adamlara aldanma. Durum onların zannettiğinden çok daha karmaşık olabiliyor; ki genelde de böyle oluyor. İddia ettikleri şeyi hangi makaleye, hangi bilgiye dayandırdıklarına bak. O konuda fikir birliği var mı yoksa yok mu bunu anlamaya çalış makaleler okuyarak. Karşına pek çok taraflı insan çıkacak. Onlara aldırmamaya özen göster.

Puan Ver
1
Puan Ver
Teşekkür (2)
Paylaş
1

Kaynaklar

  1. Wikipedia
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bilim ve sanat, itibar görmediği toplumları terk eder.”
İbn-i Sina