Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
3

Kıtalar ayrı iken Nuh'un gemisindeki hayvanlar nasıl kıtalara yayılabildi?

Bu soruyu hep merak etmişimdir çok saçma geliyor çünkü.
3,221 görüntülenme
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
3 Cevap
Cevap
Genç Mühendis
Genç Mühendis Düşünür

Merhabalar porçay

Bu sorunun cevabı biraz hayal kırıklığı olacak senin için ama nuhun tufanı gerçek değildir. Bilimsel olarak hiçbir kanıt yoktur. Hiçbir zaman dunyayı saran bir tufan yasanmadı. Yada hiçbir zaman her hayvandan bir çift kalacak kadar hayvan nifusu yok olma noktasına gelmedi. Nuhun tufanı sadece Arap mitolojisidir. Sümerlerde gılgamıs adı verilen yarı tanrı kral nuhun tufanını kurtarmıştır, mısırda babilde ve pek cok ortadogu topraklarında yasamıs bilinen en eski dinlere kadar gider bu mitoloji. Ama işin aslı celal sengorunde dediği gibi ZIRRRVA dan ibarettir.

Bu Reklamı Kapat

2,337 görüntülenme
7
 • Raporla
Cevap
Sinan Çetin
Sinan Çetin Daha Çok Düşünür

1) "Nuh Tufanı Arap veya Ortadoğu Mitolojisi" Düşüncesi

Hayır, değil. Çünkü yüzlerce farklı millette böyle bir tufanın olduğuna dair anlatılara rastlıyoruz. Birbirinden bu kadar uzak mekânlarda yaşamış halkların oldukça benzer şekilde anlattığı bir hikâyeyi "Bu bir mit." diye bir kenara atmak, en hafif tabirle, taraflılıktır.

Verdiğim ilk kaynakta, Wikipedia gibi bir kaynakta ufak bir arşatırmayla bile onlarca farklı millette tufan anlatımının olduğunu görüyoruz.

Bu Reklamı Kapat

2) Tufan Dinlere Göre Nasıl Yaşandı

Aslında hem Hristiyanlar hem de Müslümanlar arasında farklı görüşler var. Şöyle birkaç durumu sıralayabiliriz:

 1. Ya tufan tüm Dünya'yı kapladı ya da sadece belirli bir bölgeyi.
 2. Ya tüm kâfirler öldü ya da belirli kâfirler (belirli bir bölgedeki mesela).
 3. Ya Hz. Nuh gemisine tüm hayvanları aldı ya da bazı hayvanları aldı.

Verdiğim bu üç farklı ikilemden farklı kombinasyonlar üretilebilir. Tufanın dinî açıdan nasıl gerçekleştiği ilahiyatçılar tarafından tartışılacak bir konu. Bildiğim kadarıyla, İslam camisında da Hristiyan camiasında da tufanın yalnızca belirli bir bölgede olduğu görüşü var.

Bu Reklamı Kapat

Senin sorduğun soru "complex question" olarak anlaşılabilir. Dolayısıyla sen şunları soruyorsun:

 1. Hz. Nuh tüm hayvanları gemiye aldı mı?
 2. (Hz. Nuh tüm hayvanları gemiye aldıysa) Bu hayvanlar sonrasında tüm dünyaya nasıl yayıldı?

Bu noktada, senin yazdığın soruya (ki ikinci soru bu) cevap aramak için ilk sorunun cevabının "Evet." olduğunu kabul etmek gerekiyor. Ama bazı ilahiyatçılar bunun cevabının "Hayır." olduğunu söyleyecektir. Bu durumda sana önerim ilk olarak Nuh tufanının dindeki yeri hakkında araştırma yapman.

İlk sorunun cevabının ne olduğu konusunda emin değilim fakat bana öyle geliyor ki cevap olumsuz. Fakat yine de ilk sorunun cevabını "Evet." olarak düşünelim ve ilk sorunun cevabının olumlu olduğunu düşünenlerin verebileceği bir cevaba bakalım. Eğer Allah Nuh tufanını tüm Dünya'yı kaplayacak şekilde gerçekleştirdiyse tüm hayvanları "ait oldukları yere" bizzat -mucizevi bir şekilde- göndermiş olamaz mı? Eğer tufanın tüm Dünya'yı kapladığı bilimsel anlamda savunulabilirse, senin sorduğun soruya cevap olarak "Allah burada bir mucize yaptı." denebilir.

3) ZIRRRVA

Bir akademisyenin yardımı olmadan, kendi başına araştırma yapmaya çalışan birisisin ve bu konuda seni bir konuda uyarmayı uygun görüyorum. Ben de senin gibi biriyim ve bu sıkıntıları ben de yaşamıştım ve hala da yaşamaya devam ediyorum. Sana da yardımcı olabilmek adına bunları seninle paylaşmak istiyorum.

Her şeye "zırrrva" diyen adamlara aldanma. Durum onların zannettiğinden çok daha karmaşık olabiliyor; ki genelde de böyle oluyor. İddia ettikleri şeyi hangi makaleye, hangi bilgiye dayandırdıklarına bak. O konuda fikir birliği var mı yoksa yok mu bunu anlamaya çalış makaleler okuyarak. Karşına pek çok taraflı insan çıkacak. Onlara aldırmamaya özen göster.

1,978 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Yazar Yok. Wikipedia. (28 Temmuz 2020). Alındığı Tarih: 28 Temmuz 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
3
 • Raporla
Cevap
Eh İşte
Eh İşte Akıllı

Öncelikle Nuh Tufanı yoktur.

Tufan hikayesi Karadenizin su ile dolmasından çıkmıştır. Karadeniz uzun zaman önce (yaklaşık 8.000 yıl önce) deniz değildi. Boğazlar aracılığıyla Akdenizden gelen su 1000 gün (3yıl) gibi kısa bir sürede Karadenizi bir deniz yaptı.

Bu Reklamı Kapat

3 yıl kısa bir süre değil diyebilirsin fakat denizin derinliği bazı yerlerde 2200 metre. Ve her yer aynı anda aynı su yükseltisine kavuşmuyor. Boğaza yakın ve etrafından alçakta olan bir köyün üzerlerine gelen suları görmesi ve gördükten sonra kaçabilmeleri imkansız. Bu sular Niagara Şelalesinden 20 kat daha hızlı akıyor.

Bir toplulukta ki kişilerin suların köyüne doğru hareket ettiğini görmesi ve gemi tarzı bir şey yapmaya başlaması olağan. Gemi tasarımı Tanrıdan gelen ultra zor ve düşünülemeyecek bir şey değil.

Bu Reklamı Kapat

Belki hiç gemi yapmamıştır. Su basmayan yerlere yakın yaşayan kişiler tarafından anlatılmıştır. O kadar ayrıntıyı sadece tahmin edebiliriz. Çünkü deniz olmayan bir yerin deniz olduğunu gören halkın bunu Tanrıya yorması kadar normal bir olay yok.

Aynı şimşek ve yıldırım olaylarını anlamayan insanların, bu olayları Thora bağlamaları gibi.

Bu yüzden bu coğrafyada yaşayan insanların mitlerine konu olmuştur. Amerika Kıtasında veya Avustralya Kıtasında yaşayan insanların böyle hikayeleri yoktur.

Sonuç olarak tüm hayvanların gemiye bindirilmesi ve canlı türünün Nuh ve Nuhun gemisinde bulunanlardan tekrar başlaması gibi bir olay yok.

Eğer gerçekten birisi gemi yaptıysa; Sadece Karadeniz'de yaşayan canlılardan bile ikişer tane alamaz. Hatta arttırıyorum bu hayvanları almasa bile bu hayvanlara yetecek kadar yemek bile sığdıramaz yaptığı gemiye.

980 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Alnur Ceyhan. Karadenizin Oluşumu. (20 Aralık 2020). Alındığı Tarih: 20 Aralık 2020. Alındığı Yer: | Arşiv Bağlantısı
1
 • Raporla
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

 1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

 2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Alıntı Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, fark edildiğinde ufku genişleten tespitler içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Formu olabildiğince eksiksiz doldurun.
Girdiğiniz sözün/alıntının kaynağı ne kadar açıksa o kadar iyi. Açıklama kısmına kitabın sayfa sayısını veya filmin saat/dakika/saniye bilgisini girebilirsiniz.
2
Anonimden kaçının.
Bazı sözler/alıntılar anonim olabilir. Fakat sözün anonimliğini doğrulamaksızın, bilmediğiniz her söze/alıntıya anonim yazmayın. Bu tür girdiler silinebilir.
3
Kaynağı araştırın ve sorgulayın.
Sayısız söz/alıntı, gerçekte o sözü hiçbir zaman söylememiş/yazmamış kişilere, hatalı bir şekilde atfediliyor. Paylaşımınızın site geneline yayılabilmesi için kaliteli kaynaklar kullanın ve kaynaklarınızı sorgulayın.
4
Ofansif ve entelektüel düşünceden uzak sözler yasaktır.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Sözlerinizi tırnak (") içine almayın.
Sistemimiz formatı otomatik olarak ayarlayacaktır.
Gönder
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et