Puan Ver
-1
Puan Ver

Kafilenin yayınladığı son videoya ne diyorsunuz?

Ben çağrı abinin ne düşündüğünü daha çok merak ediyorum. Cevap verirsiniz umarım :)

2
6K
Diyojen 1
-1
Teşekkür
Hatırla
Takip
2 Cevap

Böyle eleştirilere takılmamak gerektiğini düşünüyorum. Bunlar ilk defa duyduğumuz şeyler değil. Yıllardır tartışılan konular. Kafile'nin yaptığı, Evrim Ağacı üzerinden örnekleri çoğaltmak olmuş. Sözler Köşkü'nden, Hayalhanem'den filan pek de bir farkları yok. Yorumlardan gördüğüm kadarı ile takipçi kitlesinin de bir farkı yok. Böyle videoların bizim için tek yararı, bilimi ve bilim felsefesini ne kadar bildiğimizi test etmemiz oluyor. Ne kadar inkar etseler de, tek yapmaya çalıştıkları şey bir Tanrı'nın var olduğunu ve bu Tanrı'nın da Kur'an'da anlatılan Tanrı olduğunu ispat etmektir. Yoksa amaçları bilim felsefesindeki eksikleri bulup, bunları tamamlamak değildir. Kafile'nin videolarını ilk defa izleyen de zanneder ki, bilim felsefecileri tartışıyor. Halbuki Evrim Ağacı bilimi insanlara anlatmak için yıllardır uğraşan bir kanal, Kafile bilime zerre katkısı olmayan, dinin dogmalarını anlatan bir kanal.

Teşekkür
8

Bence izlemeye bile gerek yok çünkü bu kanalın özellikle bu tarz: ''ona cevap verdik.'' vb. videolar yayınladığını düşünüyorum. Amaçları olası bir tartışma yaratıp kendi popülerliklerini artırmak bence. Zaten bir dini savunuyorlar evrim ağacı gibi bir oluşumla aslında ilgileri yok. Kendileri evrim karşıtı olmasa da altaki yorumları okuduğunuzda kitlelerinin evrim karşıtı, koyu inanırlar hatta laiklik karşıtı olduklarını görebilirsiniz. Yaptıkları ''kırmızı asa'' serisi de laik eğitim karşıtlığını savunuyordu. Bazı videolarındaki kapak resimlerinin de özellikle tartışma yaratmak için saldırgan olduğunu görebilirsiniz. Bu oluşumlar kendi düşünceme göre tartışma ile besleniyorlar. Ayrıca eleştirdikleri insanların temel görevleri onların iddialarının tersine dinsizliği yaymak değil. Evrim ağacı bir bilim oluşumu ve din olarak bir fikri bize pompalamıyor, bu oluşumda dindar insanlar da var inançsızlar da. Celal Şengöre baktığınızda 5-6 teke tek programını izlemiş biri olarak konuşmalarının belki sadece yüzde %5'inde dinden bahsediyordur. Sadece 2 saat bir doğa tarihi müzesi üzerine konuştuğu bir programı dahi vardır. Öte yandan Efe Aydal ateizmi savunan biridir ama son 10 videosuna baktığında bunların, filmler, günlük olaylar ile ilgili olduğunu görebilirsiniz yani kendilerine rakip olarak gördükleri insanlar şu anda aktif olarak din eleştirisi yapmamaktır ama bu kanal sürekli bir dini tartışmaya girmek istemektedir. Bunun nedeninin en başta söylediğim gibi tartışmadan beslenmek ve izlenmelerini artırmak istemlerine bağlıyorum.

Yani bence evrim ağacı gibi bilim oluşumlarının sadece körü körüne dinin bir yorumunu videolarla bizlere sunan bir kanalla tartışması gereksizdir. Öte yandan inanırlar da onların düşündüğü ve bahsettiği şekilde inanmak zorunda değillerdir. Ve yine bana göre bu tarz tartışmalar da videolar da vakit kaybı.

bazı videolarının kapak resimleri
bazı videolarının kapak resimleri
Teşekkür
5
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bilim insanları doğru cevapları veren kişiler değil, doğru soruları soran kişilerdir.”
Claude Levi-Strauss
İnsan Zekasının Evrimi: Neden Sadece İnsanın Beyni Bu Kadar Evrimleşmiştir?
Geri Bildirim Gönder