Sorulara Dön
1
Teoloji & Din Felsefesi

İslamın köleliğe bakış açısı nedir?

Köleliği destekliyor mu?

2
213 görüntülenme
Hatırla (1)
Takip (1)
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

merhabalar Fırat Kızıl

açıkcası böyle soruları cevaplamaktan hoşlanmıyorum. çünkü olabildiğince objektif olmaya çalışmama rağmen bazı kimselerce sanki dini kötülemeye çalışıyormuşum gibi algılanıyor. insanlara yalan söylemenin yada kendi görüşlerimi savunmak için doğru olmayan açıklamalar yapmanın büyük bir kabalık ve sahtekarlık olduğunu düşünüyorum. ben dini kötülemiyorum yada din düşmanı falan değilim, sadece kendi araştırmalarım sonrası vardığım sonucu paylaşıyorum.

Kuran-ı Kerim'de hiç bir yerinde köleliğin kötü bir şey olduğunu söyleyen ayetler yoktur, köleliği yasaklayan herhangi bir ayet de yoktur, ama kölelerin olduğu ve bunu sıradan bir şeymiş gibi ne yapılması gerektiğini söyleyen ayetler vardır. genel olarak Kuran köleleri zavallı ve hür insanlardan daha aşağılık bir insan topluluğu olarak görmektedir(Nahl:71-75). savaşta esir olarak cariye alınmasına kadın kölelere istenilen her şeyi yapma hakkı da tanımaktadır(Nisa:24, Mearic:30). bundan şu sonuç çıkıyor ki Kuran ve İslam dini köleliğe, cariyeliğe kötü gözle bakmıyordu, sıradan bir şeymiş gibi bakıyor. zaten kölelik yanlış bir şeymiş gibi bakılsaydı müslüman dünyasından köleler 1962 yılına kadar daha önce yasaklanırdı.

337 görüntülenme
4
Paylaş
4

Kaynaklar

Kuran köleliği kaldırmamıştır ama ayetlerde köle azad etmekten bahsedilir:

90,11: Ne var ki o, sarp yokuşu aşmayı göze alamadı.

90,12: Bilir misin nedir sarp yokuş?

90,13: Köleleri özgürlüklerine kavuşturmaktır;*

90,14: Veya darlık ve yoklukta doyurmaktır;

90,15: Yakınlık sahibi olan yetimi,

90,16: Veya hiçbir şeyi olmayan miskini,

90,17: Sonra birbirlerine sabrı ve merhameti tavsiye eden inananlardan olmaktır.

Şu sözlerin güzelliğine bakar mısınız? Aşık olmamak elde değil...

Neyse köle mevzusuna gelelim:

Modern kölelik diye bir şeyden haberiniz var mı?

Günümüz "Modern Dünya'sında" milyonlarca köle gibi çalışan işçi var da.

İşte bu ayet burada devreye giriyor, o sarp yokuşu aşmak istiyorsan işçilerini rahat bir ortamda çalıştırmalısın.

Köle: zorba bir gücün egemenliği ya da birinin buyruğu altında bulunan, özgür olmayan kimse.

Şimdi diyeceksiniz ki herkes mi fabrikatör, iş adamı? E 1400 yıl önce herkesin kölesi mi vardı?

Bu arada ayetleri günümüze uyarlamaya çalıştığımı düşünecek bazıları, onlara ilk ezanı okuyan kişinin hem siyahi hem de köle olduğunu ve ezanın İslam'da önemli olduğunu söylemek isterim.

Günümüz "Modern" dünyasındaki ırkçı olayları vs... düşünmeye davet ediyorum.

0
Paylaş
0

Kaynaklar

Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et