Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
0

İslamda kesin olarak evlilik yaşı kaçtır?

13,239 görüntülenme
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
2 Cevap
Cevap

Merhabalar,

Öncelikle önemli bir soru sormuşsunuz çünkü konu genelde özellikle gençler arasında "İslam'da çocuk evlilik var." Şeklinde iddialarla gündeme geliyor. Öncelikle bu iddialar Yahudiler ve Emeviler tarafından öne sürülmüştür. O dönem kayıtlarında (hadis kitapları hariç onları ileride anlatacağım.) böyle bir durum yoktur.Şimdi asıl kanıtlara bakalım.

Bu Reklamı Kapat

1- Geleneksel iddianın söylediklerinin aksine, Hz. Aişe’nin doğumu, nübüvvetten (Hz. Muhammed’e peygamberliğinin bildirilişinden) 4 yıl sonra değil, nübüvvetten 6 yıl öncedir.(604 yılı)

2-İslam'da evlilik kişinin kararındadır. Evlenmek tavsiye edilir fakat şahıs evlenmek istemiyorsa evlenmeyebilir.Bu önemli kararı kişinin verebilmesi için belirli bir akli olgunluğunun olması gerekir.Buna rüşt yaşı denir.Eğer iddia edildiği üzere Hz.Aişe 6 yaşında evlenmiş olsa idi, Hz.Aişe rüşt yaşından önce evlenmiş olacaktı ki bu yaşı geçmeyen kişiler İslam dininde henüz sağlıklı karar alamayan kişilerdir.Yani böyle bir hadise olsaydı Peygamber vahye ters düşecekti.

Bu Reklamı Kapat

3-Nisa 6. ayette aslında bütün yetimler için söz konusu olmakla beraber, o günkü problemin kaynağı olanlar yetim kızlar olduğu için, onlara vurgu yapılarak konu anlatılmış ve yetim kızlara mallarının teslim edilebilmesi için onların âkil-bâliğ-reşid olmalarının gereğine işaret edilmiştir.Rüşd ise, Hanefi ve Şafii alimleri arasında farklılık arz etmekle beraber, genel olarak akıllı olmanın yanında alışveriş işlerini yapabilecek maharete sahip olmak manasına gelir. (Razi, a.y).Peki 6 yaşında bir çocuk alışveriş vs. gibi gündelik işleri yapabilir mi ?

"Yetimleri evlenme / erginlik çağına varıncaya kadar gözetip deneyin. Akılca olgunlaştıklarını görürseniz mallarını kendilerine teslim edin. Büyüyünce ellerine alacakları düşüncesiyle o malları israfla tüketmeyin. İhtiyacı olmayan veli, yetim malına tenezzül etmesin. Muhtaç olan ise meşrû sûrette, ihtiyaç ve emeğine uygun olarak yararlansın. Onlara mallarını teslim ettiğinizde bunu şahitlerle tesbit ettirin. Allah hesab sorandır ve O’nun hesap sorması kâfidir.” (Nisa, 4/6)"

4- Hz. Âişe’nin Peygamberimizle nikâhlanması, Peygamberimiz tarafından istenmesinden üç yıl sonradır.Ayrıca tarihsel belgeler gösteriyor ki, Hz. Aişe, Peygamberimiz tarafından eş olarak istendiğinde, en az 15 yaşındadır.Zaten Hz.Aişe daha önce de başkaları tarafından istenmiştir.Fakat bu evlilikler olmayınca Hz.Muhammed ile evlenmiştir.

5-Son olarak hadis meselesine değineceğim İslam'ın temel kaynağı Kur'an'dır. Allah Kur'an'ı koruyacağını garanti etmiştir fakat hadisler için böyle bir durum yoktur. Yani hadisler onları derleyen kişinin muhakemesine kalmıştır. Ayrıca hadis kitaplarını okursanız Kur'an'la çelişen bir çok hadis olduğunu hatta bazılarının küfür(örneğin Allah'ın insana benzetilmesi) olduğunu görürsünüz.

Yani tarihsel kaynaklar ve vahyin ışığında diyebiliriz ki Hz.Aişe evlendiği sırada 18-19 yaşları civarındadır.

Saygılarımla

7,360 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Y.N.Öztürk. (2021). İslam’da Büyük Günahlar.
 2. Sorularla İslamiyet Ekibi. Nisa 6. Ayet Büluğ Çağından Önce Evliliği Yasaklıyorsa, Talak 4. Ayet Buna Nasıl Izin Veriyor?. (12 Haziran 2021). Alındığı Tarih: 12 Haziran 2021. Alındığı Yer: Sorularla İslamiyet | Arşiv Bağlantısı
2
 • Raporla
Cevap
Genç Mühendis
Genç Mühendis Düşünür

merhabalar Fırat Kızıl

Kuran-ı Kerim'de kesin bir şekilde evlilik yaşı verilmemiştir. yani kesin olarak şudur, budur diyebileceğimiz bir yaş aralığı yoktur.

Bu Reklamı Kapat

“Kadınlarınızdan âdetten kesilenlerin iddetinde tereddüt ederseniz, onların iddet süreleri üç aydır. Henüz âdet görmeyenlerin de süreleri böyledir...."(Talak:4) ayetinde boşanma nasıl yapılacağını anlatan ayetler vardır ve boşanırken "daha adet görmeye başlamayan kadınlardan boşanma" nasıl gerçekleştirilir onu anlatıyor. yani daha ergenliğe girmemiş birisiyle evlenmeyi Kuran-ı Kerim yanlış bulmuyor.

peki daha fazla örnek vereyim: Hz. Muhammed ve Hz. Ayşe evliliği, Hz. Muhammed o zamanlar 50'li yaşlarındaydı ve Hz. Ayşe 6 yaşındaydı. Ayşe'nin 14 yaşında evlendiğini iddaa eden ilahiyatçılar da vardı ama hem sayıca fazlalık hem de en güvenilir hadis kaynaklarında bunlardan bahsedilmesi 6 yaşında evlenmesi fikrini güçlendiriyor(Buhârî, Nikâh,Müslim,Ebu Dâvud,Nesai).

Bu Reklamı Kapat

bir başka örnek ise, Hz Ömer ve Hz. Ümmü Gülsüm Bint Ali evliliğidir, bu evlilikte Hz. Ömer 60 yaşında, Ümmü Gülsüm 9-10 yaşında idi, 2 yıl içerisinde 2 kere hamile kalınca küçük vucudu buna dayanamadı ve 12-13 yaşında Ümmü gülsüm vefat etmiştir.

bir başkası ise Hz. Fatma ve Hz. Ali evliliğidir, evlilikte yaşları Hz. Ali 25 yaşında Hz. Fatma 9 yaşında idi. bu konuda da çok sayıda farklı görüş olsa da en güçlü görüş bu şekildedir.

SONUÇ=

direk olarak şu yaşta evlilik yaşı vardır diyemeyiz, bu konuda kesinlik yoktur. Müslümanlık genel olarak Hz. Muhammed'in yaşadığı dönemin kültürünü büyük oranda yansıtmaktadır. o dönemde kadınların evlilik yaşı oldukça küçüktü ve bu normal bir şeydi. din büyükleri de yeri gelince böyle evlilikler yapmışlardır, Kuran'da bunu "günah" kabul edecek bir ayet yoktur.

4,066 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Bilmiyorum. Link. (12 Haziran 2021). Alındığı Tarih: 12 Haziran 2021. Alındığı Yer: hadisler | Arşiv Bağlantısı
 2. bilmiyorum. Link. (12 Haziran 2021). Alındığı Tarih: 12 Haziran 2021. Alındığı Yer: ankara.üni | Arşiv Bağlantısı
 3. bilmiyorum. Link. (12 Haziran 2021). Alındığı Tarih: 12 Haziran 2021. Alındığı Yer: ilahiyat | Arşiv Bağlantısı
0
 • Raporla
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

 1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

 2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Alıntı Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, fark edildiğinde ufku genişleten tespitler içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Formu olabildiğince eksiksiz doldurun.
Girdiğiniz sözün/alıntının kaynağı ne kadar açıksa o kadar iyi. Açıklama kısmına kitabın sayfa sayısını veya filmin saat/dakika/saniye bilgisini girebilirsiniz.
2
Anonimden kaçının.
Bazı sözler/alıntılar anonim olabilir. Fakat sözün anonimliğini doğrulamaksızın, bilmediğiniz her söze/alıntıya anonim yazmayın. Bu tür girdiler silinebilir.
3
Kaynağı araştırın ve sorgulayın.
Sayısız söz/alıntı, gerçekte o sözü hiçbir zaman söylememiş/yazmamış kişilere, hatalı bir şekilde atfediliyor. Paylaşımınızın site geneline yayılabilmesi için kaliteli kaynaklar kullanın ve kaynaklarınızı sorgulayın.
4
Ofansif ve entelektüel düşünceden uzak sözler yasaktır.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Sözlerinizi tırnak (") içine almayın.
Sistemimiz formatı otomatik olarak ayarlayacaktır.
Gönder
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et