Sorulara Dön
1
Felsefe

İslam felsefesinin evrimle , bilimle çeliştiği örnekler nelerdir?

3
430 görüntülenme
Teşekkür
Hatırla (1)
Takip (1)
Paylaş
Reklamı Kapat
3 Cevap

Bununla İlgili sayfalarca yazılıp çizilebilir.

Ben burada defalarca yazılıp çizilmiş belgeleri tekrar tek tek yazmak yerine kolay anlaşılabilir kaynakçaları sunmak ile yetineceğim.

İlgili dini metinleri evrim gerçekleri ile incelemek bu konuyu anlamanın tek yoludur.

485 görüntülenme
4
Teşekkür (1)
Paylaş
4

Kaynaklar

Ben şu anki İslam anlayışı ile evrimin birbiriyle çelişmeyeceği kanısındayım. Fakat bazı reformist Müslümanların (kendilerine saygı duyarım) dediğinin aksine evrimi ilk ortaya atan Müslümanlar değildir. Evrim Anaksimandros'a kadar uzanır ve Anaksimandros'un evrim düşüncesi kendi dönemine göre oldukça doğrudur. Orta Çağ Müslümanlarının Antik Yunan filozoflarından etkilendiğini biliyoruz belki de (bence büyük ihtimalle) Anaksimandros'un evrim düşüncesinden de etkilendiler.

357 görüntülenme
0
Teşekkür
Paylaş
0

Kaynaklar

Evrim in ilk bulgularini ortaya koyanlar muslumandi

Islam acisindan bilim olmazsa olmaz onem taşır. Ancak ortacag gotik donem kilise baskisi ve bilim in reddi ruhbanlik gibi konular islam kulturune girmeye baslayinca musluman dunyasi bilim i dislayip ruhban yapida kapali bir sisteme gecmeye basladi.

Antik yunan dan aldigi mirasi degerlendirip gelistiren muslumanlar, bu mirasi hizla terk etti kisaca. Bu acidan osmanli bile kurulusundan itibaren sistemli bilim yapmadi. Kisiler caba gosterdi bu konuda.

Evrime karsi durus da hiristiyanligin mirasi. Islam dunyasi kendi ortaya cikardigi argumanlara karsi durarak daha dindar oldugunu dusunuyor. Işin ilginci de, dini anlamda evrime karsi olmayi gerektirecek net bir şey in olmamasi. Aksine yaratilis hop diye oldu nun aksine asamalar halinde aktarilir.

Bir cok kisi Hz. Adem ilk insandi seklinde diretiyor ancak, o insan olana kadar dunya bombos muydu, yetiskin halde birden ortaya cikmis bir canli oldugunu hangi dini referansa dayanarak söylenebilir vs vs sorular çıkıyor karşımıza.

Dini acidan herhangi bir yaratılış, bizim boyutumuzda neden sonuc kutuplarina ayrilir. Ve bu kurala gore uzay zaman duzlemine dizilerek olusur. Bu da yaradan in kuralidir. Yaradana ait kurali din referansi olmadan reddederek dindar olmaya çalışmak nasil aciklanabilir bilemiyorum.

Unutmayalim ki din ve kitlenin anlayisindaki din ayni olmaz genelde. Bizde hic ayni degil.

Besikten mezara ilim ogrenmek farz. Sizce bu tersine işlemiyor mu.

Ilim çinde de olsa alin.

Elinin altindaki ni okumayan kisilerin bilimle rasyonalite ile iliskisini nasil ciddiye alacağız bilemiyorum.

Manevi ilim ile bilimsel bulgu, din açısından ayni kaynaga sahiptir. Bu nedenle esit duzeyde gerekli ve onemlidir. Gelisim ikisiyle olacak cunku. Gunumuzde pragmatist olarak dogrudan cikar elde edilemeyen bilimin dışlanması ne kadar samimi ise, ölüm sonrasi yirtmayi amaclayan dindarlik da o kadar samimi olabilir.

Ben kendimden mesulüm ve arastirmakla caba gostermekle gorevliyim.

343 görüntülenme
0
Teşekkür
Paylaş
0

Kaynaklar

Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın