Puan Ver
1
Puan Ver

İslam felsefesinin evrimle , bilimle çeliştiği örnekler nelerdir?

3
Teşekkür
Hatırla (1)
Takip (1)
3 Cevap

Bununla İlgili sayfalarca yazılıp çizilebilir.

Ben burada defalarca yazılıp çizilmiş belgeleri tekrar tek tek yazmak yerine kolay anlaşılabilir kaynakçaları sunmak ile yetineceğim.

İlgili dini metinleri evrim gerçekleri ile incelemek bu konuyu anlamanın tek yoludur.

Teşekkür
3

Ben şu anki İslam anlayışı ile evrimin birbiriyle çelişmeyeceği kanısındayım. Fakat bazı reformist Müslümanların (kendilerine saygı duyarım) dediğinin aksine evrimi ilk ortaya atan Müslümanlar değildir. Evrim Anaksimandros'a kadar uzanır ve Anaksimandros'un evrim düşüncesi kendi dönemine göre oldukça doğrudur. Orta Çağ Müslümanlarının Antik Yunan filozoflarından etkilendiğini biliyoruz belki de (bence büyük ihtimalle) Anaksimandros'un evrim düşüncesinden de etkilendiler.

Teşekkür
0

Kaynaklar

  1. wikipedia

Evrim in ilk bulgularini ortaya koyanlar muslumandi

Islam acisindan bilim olmazsa olmaz onem taşır. Ancak ortacag gotik donem kilise baskisi ve bilim in reddi ruhbanlik gibi konular islam kulturune girmeye baslayinca musluman dunyasi bilim i dislayip ruhban yapida kapali bir sisteme gecmeye basladi.

Antik yunan dan aldigi mirasi degerlendirip gelistiren muslumanlar, bu mirasi hizla terk etti kisaca. Bu acidan osmanli bile kurulusundan itibaren sistemli bilim yapmadi. Kisiler caba gosterdi bu konuda.

Evrime karsi durus da hiristiyanligin mirasi. Islam dunyasi kendi ortaya cikardigi argumanlara karsi durarak daha dindar oldugunu dusunuyor. Işin ilginci de, dini anlamda evrime karsi olmayi gerektirecek net bir şey in olmamasi. Aksine yaratilis hop diye oldu nun aksine asamalar halinde aktarilir.

Bir cok kisi Hz. Adem ilk insandi seklinde diretiyor ancak, o insan olana kadar dunya bombos muydu, yetiskin halde birden ortaya cikmis bir canli oldugunu hangi dini referansa dayanarak söylenebilir vs vs sorular çıkıyor karşımıza.

Dini acidan herhangi bir yaratılış, bizim boyutumuzda neden sonuc kutuplarina ayrilir. Ve bu kurala gore uzay zaman duzlemine dizilerek olusur. Bu da yaradan in kuralidir. Yaradana ait kurali din referansi olmadan reddederek dindar olmaya çalışmak nasil aciklanabilir bilemiyorum.

Unutmayalim ki din ve kitlenin anlayisindaki din ayni olmaz genelde. Bizde hic ayni degil.

Besikten mezara ilim ogrenmek farz. Sizce bu tersine işlemiyor mu.

Ilim çinde de olsa alin.

Elinin altindaki ni okumayan kisilerin bilimle rasyonalite ile iliskisini nasil ciddiye alacağız bilemiyorum.

Manevi ilim ile bilimsel bulgu, din açısından ayni kaynaga sahiptir. Bu nedenle esit duzeyde gerekli ve onemlidir. Gelisim ikisiyle olacak cunku. Gunumuzde pragmatist olarak dogrudan cikar elde edilemeyen bilimin dışlanması ne kadar samimi ise, ölüm sonrasi yirtmayi amaclayan dindarlik da o kadar samimi olabilir.

Ben kendimden mesulüm ve arastirmakla caba gostermekle gorevliyim.

Teşekkür
0

Kaynaklar

  1. Fuat Sezgin Fuat Sezgin
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Her şeyin doğal bir açıklaması vardır. Ay bir tanrı değil, devasa bir kayadır. Güneş ise sıcak bir kayadır.”
Anaxagoras
İnsan Zekasının Evrimi: Neden Sadece İnsanın Beyni Bu Kadar Evrimleşmiştir?
Geri Bildirim Gönder