Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
3

İslam dininde ve bir çok dinde geçen olgular aslında evrimler uyuşuyor olabilirler mi ?

Bir çok din dünyaya Hz. Ademin ilk insan olarak geldiğini söylemekte fakat evrim bize farklı atalarımız olduğunu gösteriyor peki ya düşündüğümüz gibi değilse Belkide Hz. Adem gerçekten evrime uyan bir şekilde dünyaya geldiyse ve her şey aslında evrim ve biyoloji kurallarına uygun şekilde işlediyse ?
746 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
5 Cevap
Kabul Edilen Cevap
Akın Cenker Alabak
Akın Cenker Alabak Allah'ın Kulu

Kısa cevap:Hele şükür benim gibi düşünen biri.

Zaten dini kitaplar da Dünya'nın ve yaşamın bir anda oluştuğunu söylemez.Bu yüzden İslam dini evrimi inkar etmez sadece tesadüfi evrime karşı çıkar yani evrimin yaratıcının kontrolünde olduğunu savunur.Hadi bir sana bir kıyak yapayım :)

Bu Reklamı Kapat

İnsan anılmaya değer bir şey olana kadar, üzerinden uzun bir zaman geçmemiş midir?(İnsan Suresi 1.Ayet)

Bu ayetin tefsirlerinde insanın aşama aşama evrilerek yaratıldığı yorumlanmaktadır.

549 görüntülenme
Bu cevap, soru sahibi tarafından kabul edilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
1
  • Raporla
Cevap
Arda Arslan
Arda Arslan Ordinaryus

Bende böyle düşünüyorum. Arkadaş İnsan Suresi 1.Ayet örneğini güzel vermiş.

Bu arada Ceyhun Köroğlu, senin dediğin şekilde sorgusuz sualsiz inan diyorsun.Bu söylediğin sana mantıklı geliyor mu?

Bu Reklamı Kapat

İnsan inancını elinden geldiğince bir mantığa oturtmak ister.

Yani '' inanç hayal gücünden çıkar'' diyerek soruyu soran kişinin cevabına yardımcı olmuyosun.

418 görüntülenme
2
  • Raporla
Cevap

Merhaba Arda Arslan,

öncelikle bu plarformda nihai amaç birbirimize yardımcı olmak degil. Herkes bilgi birikimi doğrultusunda sorulara cevap veriyor. Amacım kendimce doğru olan bir cevap yazmaktı, kimseye yardımcı olmak niyeti ile cevaplamadım soruyu.

Bu Reklamı Kapat

Ben arkadaşa "sorgusuz sualsiz inan" da demedim. Sorduğumuz zaman felsefenin ve bilimin alanına girmiş oluruz buda çatışmayı, huzursuzluğu hatta savaşları beraberinde getirir dedim.

Söylemeye çalıştığım şu;

Bu Reklamı Kapat

İnancını istedigin gibi mantığa oturtabilirsin itirazım yok, örneğin; kainat ne hoş ve görkemli. Bunlarin bir yaraticisi olmali deyip kendince bir mantık kurabilirsin. Benim bahsettiğim başka bir sey. Ben kutsal kitaptan bilimsel doğruların çıkarılamayacağını söylüyorum. Yazdıklarımı demekki iyi aktaramamışım.

Yiğit ozan arkadaşımız adem örneğini vermiş mesela;

kutsal kitaplara göre ( eski ahit, incil, kur'an) adem kaç bin yıl önce yaşadı biliyormusun? Ya da kainat kaç bin yıl önce yaratıldı? Yaklaşık 7 bin yıl. Din alimlerine sorduğumuzda bu cevabı verecekler bize, emin olabilirsin. Simdi bunu bilimsel bilgilerimizle karşılaştırdığımızda nasıl bir sonuca varmalıyız sence?

O nedenle diyorumki inanç, iman işidir. Kanıtla ilgilenmemelidir ki aslında insanların çoğuda böyledir. Ateistler, inananların önüne tonla kanıt koyarlar ama inananlar dinlerini terketmezler. Umarım anlatabilmişimdir niyetimi.

374 görüntülenme
1
  • Raporla
Cevap
Aykut
Aykut Düşünen Adam

Burada olayı iki şekilde ele almak gerekir;1- Aynı anne babadan; bir Afrikalı, bir Slav, bir Uzak Doğulu ve bir Anadolulu çıkartabilir misin? Bu durumda dinlerin ortak anne ve babadan geldiğimizi söylemeleri, Evrim'i kabul etmeleri gerektiğini de gösterir. Yoksa bu kadar gen çeşitliliği sağlanması mümkün değildir.2- Fakat, geçmişte birçok dine dayalı ırkçılık da bu nedenle doğmuştur. Beyaz Hristiyanlar kendilerinin Adem ve Havva'dan, zencilerin ise maymundan geldiğini öne sürmüşlerdir. Sizin bahsettiğiniz "Akıllı Tasarım"dır. Din ile bilimi birleştirmeye çalışan zorlama bir düşünce tarzıdır...

282 görüntülenme
0
  • Raporla
Cevap

Merhaba,

dini metinlerden ve dini bilgiden " Bilimsel Bilgi " çıkartmaya çalışmamalıyız arkadaşlar. Öncelikle kaynakları açısından tamamen farklı iki bilgi türünden bahsediyoruz. Dini bilgi yani inanc, hayalgücünden (imagination, muhayyile) çıkar. Diğer deyişle peygamberlere " Vahiy " iner. Bilimin izlediği metot ise vahyin tam aksine deneye gözleme ve kanıta dayanır. Bilimsel bilgiye insanoglu vahiy ile degil akıl ile ulaşır. Ama buna ragmen aralarında bir ast-üst ilişkisi kurmamalıyız demeye çalışıyorum. Eger insanlar din kaynaklı anlaşmazlıklardan, fikir ayrılıklarından ve savaşlardan kurtulmak istiyorlarsa hem dini bilgi türünü hemde bilimsel bilgi türünü kendi kulvarlarında birbirlerinden bağımsız iki ayrı disiplin olarak kabul etmeliler ki zaten doğrusuda budur. Kutsal kitaplar insanın aklına hitap etmesi için yazılmadılar, içerikleri ortada, okuduk biliyoruz. Ortak mesajları herkesin kabul edecegi iyilik, erdemlilik gibi genel öğütlerden oluşuyor. Örnegin biri cikipta kur'anda "uzayin genislediginin" bildirildigini söylerse, kendi bindiği dalı kesmiş olur. Nedenide şudur; adı üstünde din, inançtır. Bir şeyi kanıtlıyorsanız onun adı artık inanç ya da din degildir, kanıtlandıktan sonra o şeye artık "bilgi" denir. Ikinci olarak; bilim hicbirzaman bulundugu noktada sabit kalmadigi icin bir gün cikipta, yaptigimiz gözlemlerde böyle böyle hatalar vardı, kusura bakmayın sizi yanlış bilgilendirdik meğerse evren genislemiyormus derse ne yapacaksınız? O bakımdan tekrar ediyim, bahsedilen iki sey birbirinden tamamen farklıdır ve birbirine karıştırılmaması gerekir.

Bu Reklamı Kapat

297 görüntülenme
0
  • Raporla
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Alıntı Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, fark edildiğinde ufku genişleten tespitler içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Formu olabildiğince eksiksiz doldurun.
Girdiğiniz sözün/alıntının kaynağı ne kadar açıksa o kadar iyi. Açıklama kısmına kitabın sayfa sayısını veya filmin saat/dakika/saniye bilgisini girebilirsiniz.
2
Anonimden kaçının.
Bazı sözler/alıntılar anonim olabilir. Fakat sözün anonimliğini doğrulamaksızın, bilmediğiniz her söze/alıntıya anonim yazmayın. Bu tür girdiler silinebilir.
3
Kaynağı araştırın ve sorgulayın.
Sayısız söz/alıntı, gerçekte o sözü hiçbir zaman söylememiş/yazmamış kişilere, hatalı bir şekilde atfediliyor. Paylaşımınızın site geneline yayılabilmesi için kaliteli kaynaklar kullanın ve kaynaklarınızı sorgulayın.
4
Ofansif ve entelektüel düşünceden uzak sözler yasaktır.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Sözlerinizi tırnak (") içine almayın.
Sistemimiz formatı otomatik olarak ayarlayacaktır.
Gönder
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et