Puan Ver
3
Puan Ver

Islam dininde ve bir çok dinde geçen olgular aslında evrimler uyuşuyor olabilirler mi?

Bir çok din dünyaya hz. Ademin ilk insan olarak geldiğini söylemekte fakat evrim bize farklı atalarımız olduğunu gösteriyor peki ya düşündüğümüz gibi değilse belkide hz. Adem gerçekten evrime uyan bir şekilde dünyaya geldiyse ve her şey aslında evrim ve biyoloji kurallarına uygun şekilde işlediyse?

5
5 Cevap
Kabul Edilen Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Kısa cevap:Hele şükür benim gibi düşünen biri.

Zaten dini kitaplar da Dünya'nın ve yaşamın bir anda oluştuğunu söylemez.Bu yüzden İslam dini evrimi inkar etmez sadece tesadüfi evrime karşı çıkar yani evrimin yaratıcının kontrolünde olduğunu savunur.Hadi bir sana bir kıyak yapayım :)

İnsan anılmaya değer bir şey olana kadar, üzerinden uzun bir zaman geçmemiş midir?(İnsan Suresi 1.Ayet)

Bu ayetin tefsirlerinde insanın aşama aşama evrilerek yaratıldığı yorumlanmaktadır.

0
Puan Ver
0
Puan Ver

Merhaba Arda Arslan,

öncelikle bu plarformda nihai amaç birbirimize yardımcı olmak degil. Herkes bilgi birikimi doğrultusunda sorulara cevap veriyor. Amacım kendimce doğru olan bir cevap yazmaktı, kimseye yardımcı olmak niyeti ile cevaplamadım soruyu.

Ben arkadaşa "sorgusuz sualsiz inan" da demedim. Sorduğumuz zaman felsefenin ve bilimin alanına girmiş oluruz buda çatışmayı, huzursuzluğu hatta savaşları beraberinde getirir dedim.

Söylemeye çalıştığım şu;

İnancını istedigin gibi mantığa oturtabilirsin itirazım yok, örneğin; kainat ne hoş ve görkemli. Bunlarin bir yaraticisi olmali deyip kendince bir mantık kurabilirsin. Benim bahsettiğim başka bir sey. Ben kutsal kitaptan bilimsel doğruların çıkarılamayacağını söylüyorum. Yazdıklarımı demekki iyi aktaramamışım.

Yiğit ozan arkadaşımız adem örneğini vermiş mesela;

kutsal kitaplara göre ( eski ahit, incil, kur'an) adem kaç bin yıl önce yaşadı biliyormusun? Ya da kainat kaç bin yıl önce yaratıldı? Yaklaşık 7 bin yıl. Din alimlerine sorduğumuzda bu cevabı verecekler bize, emin olabilirsin. Simdi bunu bilimsel bilgilerimizle karşılaştırdığımızda nasıl bir sonuca varmalıyız sence?

O nedenle diyorumki inanç, iman işidir. Kanıtla ilgilenmemelidir ki aslında insanların çoğuda böyledir. Ateistler, inananların önüne tonla kanıt koyarlar ama inananlar dinlerini terketmezler. Umarım anlatabilmişimdir niyetimi.

0
Puan Ver
0
Puan Ver

Bende böyle düşünüyorum. Arkadaş İnsan Suresi 1.Ayet örneğini güzel vermiş.

Bu arada Ceyhun Köroğlu, senin dediğin şekilde sorgusuz sualsiz inan diyorsun.Bu söylediğin sana mantıklı geliyor mu?

İnsan inancını elinden geldiğince bir mantığa oturtmak ister.

Yani '' inanç hayal gücünden çıkar'' diyerek soruyu soran kişinin cevabına yardımcı olmuyosun.

0
Puan Ver
0
Puan Ver

Merhaba,

dini metinlerden ve dini bilgiden " Bilimsel Bilgi " çıkartmaya çalışmamalıyız arkadaşlar. Öncelikle kaynakları açısından tamamen farklı iki bilgi türünden bahsediyoruz. Dini bilgi yani inanc, hayalgücünden (imagination, muhayyile) çıkar. Diğer deyişle peygamberlere " Vahiy " iner. Bilimin izlediği metot ise vahyin tam aksine deneye gözleme ve kanıta dayanır. Bilimsel bilgiye insanoglu vahiy ile degil akıl ile ulaşır. Ama buna ragmen aralarında bir ast-üst ilişkisi kurmamalıyız demeye çalışıyorum. Eger insanlar din kaynaklı anlaşmazlıklardan, fikir ayrılıklarından ve savaşlardan kurtulmak istiyorlarsa hem dini bilgi türünü hemde bilimsel bilgi türünü kendi kulvarlarında birbirlerinden bağımsız iki ayrı disiplin olarak kabul etmeliler ki zaten doğrusuda budur. Kutsal kitaplar insanın aklına hitap etmesi için yazılmadılar, içerikleri ortada, okuduk biliyoruz. Ortak mesajları herkesin kabul edecegi iyilik, erdemlilik gibi genel öğütlerden oluşuyor. Örnegin biri cikipta kur'anda "uzayin genislediginin" bildirildigini söylerse, kendi bindiği dalı kesmiş olur. Nedenide şudur; adı üstünde din, inançtır. Bir şeyi kanıtlıyorsanız onun adı artık inanç ya da din degildir, kanıtlandıktan sonra o şeye artık "bilgi" denir. Ikinci olarak; bilim hicbirzaman bulundugu noktada sabit kalmadigi icin bir gün cikipta, yaptigimiz gözlemlerde böyle böyle hatalar vardı, kusura bakmayın sizi yanlış bilgilendirdik meğerse evren genislemiyormus derse ne yapacaksınız? O bakımdan tekrar ediyim, bahsedilen iki sey birbirinden tamamen farklıdır ve birbirine karıştırılmaması gerekir.

0
Puan Ver
0
Puan Ver

Burada olayı iki şekilde ele almak gerekir;1- Aynı anne babadan; bir Afrikalı, bir Slav, bir Uzak Doğulu ve bir Anadolulu çıkartabilir misin? Bu durumda dinlerin ortak anne ve babadan geldiğimizi söylemeleri, Evrim'i kabul etmeleri gerektiğini de gösterir. Yoksa bu kadar gen çeşitliliği sağlanması mümkün değildir.2- Fakat, geçmişte birçok dine dayalı ırkçılık da bu nedenle doğmuştur. Beyaz Hristiyanlar kendilerinin Adem ve Havva'dan, zencilerin ise maymundan geldiğini öne sürmüşlerdir. Sizin bahsettiğiniz "Akıllı Tasarım"dır. Din ile bilimi birleştirmeye çalışan zorlama bir düşünce tarzıdır...

0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder