Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
3

İslam dininde sorgulama var mıdır?

kuranı okumuş biri cevap verirse daha güzel olur :)
14,883 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
5 Cevap
Cevap
Aysu .
Aysu . lise öğrencisi

Kuranı okumuş birisi olarak olmadığını söyleyebilirim.Sorgulayanlar ve inanmayanlar için biz onların gözüne perde çektik,kulaklarını mühürledik şeklinde ayetler var.Birçok bölümünde cehennem işkenceleri ayrıntılı bir şekilde betimleniyor.Korku duygusuna seslenen ve insanların sorgulamasını pek istemeyen bir kitap olduğunu düşünüyorum.Bu bahsettiklerim sorgulama konusunun sadece kuran üzerinden yorumu.İş müslümanlara gelince sorgulamak daha büyük bir tabu haline geliyor ve din aktarılırken korku unsuru daha çok kullanılıyor.Ben bu konunun uzmanı değilim,din felsefesiyle ilgilenen ve kutsal kitapları okuyan bir lise öğrencisiyim sadece.Naçizane,kendi görüşlerim.İyi günler.Ayet için bakara suresi altıncı ayete bakabilirsiniz.

5,672 görüntülenme
5
  • Raporla
Cevap
Kaan Demircioğlu
Kaan Demircioğlu Elektrik-Elektronik Mühendisiyim. Yapay zeka arge uzmanıyım.

“Biz sana feyizli ve bereketli bir kitap indirdik ki insanlar onun ayetlerini iyice düşünsünler ve aklı yerinde olanlar ders ve ibret alsınlar.” (Sâd, 38 / 29)

“Şu Kur'an'ı bir iyice tedebbür/tefekkür etmezler mi, yoksa evvelce gelip geçen atalarına gelmeyen bir şey mi geldi onlara?” (Mü’minûn, 23 / 68)

Bu Reklamı Kapat

“Kur'an'ı tedebbür/tefekkür etmiyorlar mı? Allah'tan başkasının olsaydı onda birçok çelişki bulacaklardı.” (Nisâ, 4 / 82).

“Onlar Kur'an'ı tedebbür/tefekkür etmiyorlar mı? Yoksa kalplerinin üzerinde kilitleri mi var?” (Muhammed, 47 / 24).

Bu Reklamı Kapat

“(Allah) Kur'an-ı Kerimi gönderdi. Aklımızı kullanmadan direkt Kur’an-ı Kerime inanıp hiç sorgulamadan direk buna inanalım diye.” yargısı tamamen yanlıştır. Hiçbir ayet veya hadiste böyle ön görü yoktur. Bunun aksine Kur’an’da onlarca, yüzlerce ayet insanı düşmeye, tefekkür etmeye, aklını kullanmaya teşvik etmektedir.[1]

Sorgulamak elbette kuranda emredilmiştir. Ancak sorgulamanın nasıl olması gerektiği de önemli bir konudur. İnsan sadece akıldan ibaret bir yaratık değildir. Diğer pek çok duygusu da doğruyu bulmasını sağlar. (Mesela, Bilim annesini öldüren biri için bir ceza öngörmez (doğal seçilim der.). Ancak insanın sevgisi ve vicdanı insanı bu eylemi yapmaktan alıkoyduğu gibi toplum düzeninin genel kuralları da bu adamı cezalandırmayı uygun görür.). Kuranda her an Allahın varlığının sorgulanması istenir. Sivrisineği bize örnek olarak getirdiğinden bahseder(bakara,26). Fakat bu örnekten bazıları Allah'ı bulur. Bazıları da dalga geçerek bu ancak bir illüzyondur derler. Sorgulama kişiden kişiye değişiklik gösteren bir mevzudur. Fakat doğru sorgulamanın içine vicdan, sevgi, akıl, zekâ vb. cihazlar dahil edilmelidir ki doğru bulunabilsin.

Basit bir örnek: Nasıl ki elime geçen bir kitabı "kimse yazmadı yıldırım çarpması sonucu düşen bir ağaç derede taşların arasında güzelce yoğurulduktan sonra kenara çıktı güneş kurutunca rüzgarla sayfalara ayrıldı. o sayfalar yine rüzgarla mürekkep benzeri bir malzemenin yanına düştü ve üzerine düşen damlalar bu harfleri oluşturdu. Yani kimse yazmadı bu kitabı şans ve tesadüf eseridir." diye bana satmaya çalışsalar buna imkân vermediğim gibi adamı da delilikle suçlarım. Aynen öyle de, kainat gibi devasa bir kitabı (en küçük yapısında kaos olmasına rağmen inanılmaz bir kurallar bütünü) bir yazarın yazmadığına inanmam mümkün değildir. aynı şekilde o kitabı yazanın görmesi gerekir(basir=gören), kitabı yazacak güce sahip olması gerekir(kudret=güç sahibi), kitabı bir sebebe yönelik yazması gerekir(hakim(iki i)=sebepsiz iş yapmayan), kitabı yazacak bilgiye sahip olmalıdır(ilim), kitabı yazdığı sürekli olarak yazdığı gibi işletecek güce sahip olmalıdır(hakim(iki a)=güç sahibi), kitaba yazdığı her canlıya sürekli yiyecek, içecek, bilgi, sevgi, merhamet, akıl, öfke vermesi gerekir(Rezzak=rızık veren),kitaba yazdığı her hastalığı iyileştirici de olmalıdır(şafi=şifa veren).

Bu ve benzeri bir sorgulamalar yaratıcıya götürücü olabilir. Zaten yaratıcıyı bulan onun her emrini sorgulamaz. Çünkü bilir ki onun ilmi sonsuz iken benim ilmim sonsuz değildir.

Kuranda 4 temel mesele vardır. Tevhid (Allah ile kul (sadece insan değil) arasındaki hukuk), haşir (ölümden sonrası), peygamberlik, ibadet ve adalet (Kul ile kul (sadece insan değil) arasındaki hukuk). Bu 4 mevzu genel olarak sorgulanabilirdir ve sorgulanmalıdır. Kuranı sadece cehennemi anlatıp korkutuyor ya da cenneti anlatıp sevindiriyor şeklinde değil bir bütün olarak ele almak gerekir.

Ayrıca şüphe etmeyi hoş karşılamayan bağnaz müslüman gruplardır. Bu gruplar islama da zarar vermektedir. Asıl müslümanlar ise şüphelerini birbirleri ile paylaşarak şüpheleri ortadan birlikte kaldırmaya çalışırlar. Şüphe yok değildir. Önemli olan şüpheden kurtulmanın yollarını aramaktır. (babasının annesini aldattığından şüphe eden biri oturup beklemez gider bu şüpheyi araştırma boyutuna geçirir gibi.)

Diğer bir konu da bugün gördüğüm kadarıyla blim sorgulanamaz bir konumdadır. Bilim adamları eski gerçekleri yalanyarak yoluna devam ettiğini öne sürmesine rağmen bizler "bilim böyle diyor." dendiği anda hemen kabul etme eğilimi gösteriyoruz. Bu da bilimi bizim için dogma yapıyor. Blimin temelda varsayımlar üzerine kurulu olduğunu bildiğimiz halde ve içinde ahlak,mana gibi kavramlar bulunmadığı dünyada tek gerçek bilimmiş gibi ona inanmamız bugün bağnaz bir müslümandan farksız konuma bizleri koymaktadır.

Evrim ağacı youtube kanalına yaptığım yorumları direk siliyor. Script mi yazdı yoksa okuyup mu siliyor bilmiyorum ama her iki türlü de kendi inançlarına karşı olanları göz önünden yok etmeye çalışma çabasını doğru bulmuyorum. Çabaları takdire değer ancak karşı görüşte yorum yazmak benim de hakkımdır. Birileri yorum yazsın kibarca tartışalım diye uğrarşırken yorumların silinmesi gerçekten insanı şaşırtıyor. Yorumları okumak isteyen olursa mail adresine atabilirim. Yorumlar kesinlikle hakaret ve küfür içermemektedir.

Bu Reklamı Kapat

Yazı biraz karmaşık oldu. Migren ağrım var gözlerim bulanık görüyor. Yazım hataları için kusurumu hoş görünüz.

Okuyan ve yorum yazan herkese saygılarımı sunarım…

592 görüntülenme

Kaynaklar

  1. Site heyeti. Nerden-Bilebiliriz-Sinavimizin-Kuran-I-Kerime-Ragmen-Aklimizi-Kullanip-Sorgulamak-Olmadigini. (17 Ocak 2022). Alındığı Tarih: 17 Ocak 2022. Alındığı Yer: sorularla islamiyet | Arşiv Bağlantısı
5
  • Raporla
Cevap
Yunus Şekerci
Yunus Şekerci Lise öğrencisi

Bakara Suresi - 170 . Ayet Tefsiri

Onlara, “Allah’ın indirdiğine uyun” denildiğinde, “Hayır, atalarımızdan gördüğümüze uyarız” dediler. Ya atalarının aklı bir şeye ermemiş, doğru yolu bulamamışlarsa!

Bu Reklamı Kapat

Günümüzde pek çok müslüman ama dinlerini sorgulamayan insan var. Ve sorgulamadan körü körünen müslüman oldukları, veya cehennemden korktukları için ,belkide müslümanlık bu güne kadar geldi.

Bence atalarının inançlarını sorgulayıp müslümanlığı bulmalarını isteyen bir kitapta. Atalarımızın inançlarını sorgulamayıp körü körüne inanmamız etik değil.

5,556 görüntülenme
4
  • Raporla
Cevap
Ozan Akkaya
Ozan Akkaya Teolojik düzlemde 5 yıldır araştırmalar yapan birisiyim.

Semavi dinlerin hiç birisinde öğretiyi sorgulamaya yer yoktur. Spesifik olarak İslamiyet'i ele alacak isek hemen hemen tüm ayetler '''şüphesiz''' sözcüğü ile başlamaktadır. Müslümanlıkta şüphe etmek hoş karşılanmaz.

3,328 görüntülenme
3
  • Raporla
Cevap
Uzay Saklamaz
Uzay Saklamaz Doğru kişilere soruyu sorarım

Evet kesinlikle sorgulama vardır. Bunun nedeni imanı sağlam bir şekilde korumaktır. Öncelikle imanı korumak için takvaya önem vermek gerekir. İman takva kalesinde korunur. Takva olmazsa iman yıkılma tehlikesiyle karşı karşıyadır. İmanı takviye etmek için imani eserleri bolca okumak ve mütalaa etmek gerekir. İlim ile gelen mesail-i imaniye akıl odasından geçmeden insanın latifelerine sirayet etmez. Önce akılın tatmini gerekir.

Tefekkür çok önemlidir. Hz.İbrahim tefekkür vasıtasıyla aya ve yıldızlara bakarak Rabbini bulması Kur'an-ı Kerim'de anlatılmaktadır. Tefekkür ile iman inkişaf eder. Bu sebebtendir ki hadis-i şerifte "Bir saat tefekkür bir yıl nafile ibadetten üstündür." denilmiş. Ayrıca belirtmekte fayda var Bakara suresi 6. ayeti akla hayale gelmeyecek kötülükleri yapan kafirler için inmiştir.

Bu Reklamı Kapat

4,927 görüntülenme
2
  • Raporla
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Paylaş
Soru Sor
Görsel Ekle
Kurallar
Platform Kuralları
Bu platform, aklınıza takılan soruları sorabilmeniz ve diğerlerinin sorularını yanıtlayabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu platformun ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Gerçekten soru sorun, imâdan ve yüklü sorulardan kaçının.
Sorularınızın amacı nesnel olarak gerçeği öğrenmek veya fikir almak olmalıdır. Şahsi kanaatinizle ilgili mesaj vermek için kullanmayın; yüklü soru sormayın.
2
Bilim kimliğinizi kullanın.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla sorular ve cevaplar, bilimsel perspektifi yansıtmalıdır. Geçerli bilimsel kaynaklarla doğrulanamayan bilgiler veya reklamlar silinebilir.
3
Düzgün ve insanca iletişim kurun.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Sahtebilimi desteklemek yasaktır.
Sahtebilim kategorisi altında konuyla ilgili sorular sorabilirsiniz; ancak bilimsel geçerliliği bulunmayan sahtebilim konularını destekleyen sorular veya cevaplar paylaşmayın.
5
Türkçeyi düzgün kullanın.
Şair olmanızı beklemiyoruz; ancak yazdığınız içeriğin anlaşılır olması ve temel düzeyde yazım ve dil bilgisi kurallarına uyması gerekmektedir.
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Raporla

Raporlama sisteminin amacı, platformu uygunsuz biçimde kullananların önüne geçmektir. Lütfen bir içeriği, sadece düşük kaliteli olduğunu veya soruya cevap olmadığını düşündüğünüz raporlamayınız; bu raporlar kabul edilmeyecektir. Bunun yerine daha kaliteli cevapları kendiniz girmeye çalışın veya diğer kullanıcıları oylama, teşekkür ve kabul edilen cevap araçları ile daha kaliteli cevaplara teşvik edin. Kalitesiz bulduğunuz içerikleri eleyebileceğiniz, kalitelileri daha ön plana çıkarabileceğiniz yeni araçlar geliştirmekteyiz.

Alıntı Ekle
Eser Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, fark edildiğinde ufku genişleten tespitler içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Formu olabildiğince eksiksiz doldurun.
Girdiğiniz sözün/alıntının kaynağı ne kadar açıksa o kadar iyi. Açıklama kısmına kitabın sayfa sayısını veya filmin saat/dakika/saniye bilgisini girebilirsiniz.
2
Anonimden kaçının.
Bazı sözler/alıntılar anonim olabilir. Fakat sözün anonimliğini doğrulamaksızın, bilmediğiniz her söze/alıntıya anonim yazmayın. Bu tür girdiler silinebilir.
3
Kaynağı araştırın ve sorgulayın.
Sayısız söz/alıntı, gerçekte o sözü hiçbir zaman söylememiş/yazmamış kişilere, hatalı bir şekilde atfediliyor. Paylaşımınızın site geneline yayılabilmesi için kaliteli kaynaklar kullanın ve kaynaklarınızı sorgulayın.
4
Ofansif ve entelektüel düşünceden uzak sözler yasaktır.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Sözlerinizi tırnak (") içine almayın.
Sistemimiz formatı otomatik olarak ayarlayacaktır.
Gönder
Tavsiye Et
Aşağıdaki kutuya, [ESER ADI] isimli [KİTABI/FİLMİ] neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Kurallar
Platform Kuralları
Bu platform; okuduğunuz kitaplara, izlediğiniz filmlere/belgesellere veya takip ettiğiniz YouTube kanallarına yönelik tavsiylerinizi ve/veya yapıcı eleştirel fikirlerinizi girebilmeniz içindir. Tavsiye etmek istediğiniz eseri bulamazsanız, buradan yeni bir kayıt oluşturabilirsiniz. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu platformun ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Önceliğimiz pozitif tavsiyelerdir.
Bu platformu, beğenmediğiniz eserleri yermek için değil, beğendiğiniz eserleri başkalarına tanıtmak için kullanmaya öncelik veriniz. Sadece negatif girdileri olduğu tespit edilenler platformdan geçici veya kalıcı olarak engellenebilirler.
2
Tavsiyenizin içeriği sadece negatif olamaz.
Tavsiye yazdığınız eserleri olabildiğince objektif bir gözlükle anlatmanız beklenmektedir. Dolayısıyla bir eseri beğenmediyseniz bile, tavsiyenizde eserin pozitif taraflarından da bahsetmeniz gerekmektedir.
3
Negatif eleştiriler yapıcı olmak zorundadır.
Eğer tavsiyenizin ana tonu negatif olacaksa, tüm eleştirileriniz yapıcı nitelikte olmak zorundadır. Yapıcı eleştiri kurallarını buradan öğrenebilirsiniz. Yapıcı bir tarafı olmayan veya tamamen yıkıcı içerikte olan eleştiriler silinebilir ve yazarlar geçici veya kalıcı olarak engellenebilirler.
4
Düzgün ve insanca iletişim kurun.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Türkçeyi düzgün kullanın.
Şair olmanızı beklemiyoruz; ancak yazdığınız içeriğin anlaşılır olması ve temel düzeyde yazım ve dil bilgisi kurallarına uyması gerekmektedir.
Eser Ara
Aradığınız eseri bulamadıysanız buraya tıklayarak ekleyebilirsiniz.