Sorulara Dön
0
Teoloji & Din Felsefesi

İslam dini cinlerin varlığından bahsediyor onlar başka boyutta yaşayan insan dışı varlıklar olabilir mi?

2
142 görüntülenme
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

İslam dinine ait metinlerde adı geçen ve cin olarak isimlendirilen varlıkların gerçekten var olduklarını kabul etmemiz için elimizde hiç bir bilgi, bulgu ve veri yok. Bu nedenle de cinlerin varlığına ancak inanılabilir. Onların var olduğu iddia edilemez, iddia edenlerin bilimsel bir kanıt sunmaları beklenir. Bugüne kadar da cinlerin var olduklarına dair hiç bir bilimsel kanıt sunulmamıştır. Bu nedenle de cinlerin var olduğunu iddia eden kişilere, kaynaklara güvenmemiz için bir neden yok. Bu iddia, varlığından henüz haberimizin olmadığı bir gezegende, insan boyunca böceklerin yaşadığını iddia etmekten farksız. Olabilir mi? Olabilir. Ama ne öyle bir gezegen gördük, ne de insan boyunda böceklerin evrimleşeceği evrimsel çevre şartları gördük... Bu durumda "böyle bir bulgu yok" demek zorundayız.

Sorunuzu "olabilir mi?" olarak sormuşsunuz. Bu soru biçimine de cevap vermek aslında olanaksız gibi bir şey. "Olabilir mi?" sorusuna, bilimsel olarak nasıl bir cevap verilebilir ki? Böyle bir soruya "Olamaz" diye cevap vermek gerekli ama bunu da söyleyebilmemiz için belki geleceği bilmemiz gerekiyor, belki tüm bilimsel problemleri çözmüş olmamız gerekiyor, belki de olası tüm paralel evrenleri keşfetmemiz gerekiyor vs. "Olabilir mi?" sorusunun bir cevabı olduğunu düşünmüyorum. Bu durumda da "bak, kimse olamaz demiyor, demek ki mümkün" gibi bir sonuç çıkıyor ve bu durumda da kanıta, çalışmaya, veriye, kurama ihtiyaç duyulmamaya başlanıyor. Burada ir kavram karmaşası, bir kelime oyunu var. Bu soru, "aksi kanıtlanamazlık" olarak değerlendirebileceğimiz bir safsata. Hileli bir soru yani. Bir durumun asla gerçekleşemeyeceğini bilmiyor olmak, gerçekleşebileceği anlamına gelmez.

Bu konu üzerine çok sayıda inceleme mevcut. O nedenle daha fazla ayrıntı vermeyeceğim ama şu iki husustan eminim:

1- Cinlerin ya da başka soyut varlıkların var olduğunu iddia edenler kanıt, bulgu, veri, inceleme, araştırma sunmuyorlar. Bunu yapmadıkları sürece de onlara güvenimiz yok.

2- Herhangi bir iddiayı savuranlar, o iddiayı kanıtlamakla sorumludur. Hiç bir şeyin, var olmadığı ya da var olamayacağı iddia edilmez ya da kanıt gerektirmez.

124 görüntülenme
3
Teşekkür (1)
Paylaş
3

cinlerde insanlar gibi allah'ın yarattığı bir varlıktır . aynı insanlar gibi ibadet etmek için gönderilmişlerdir.Zaten peygamberimizinde tek bize gönderilmediğini ve cinlerin diğer peygamberlerlede konuştuğunu , sohbet ettiğini biliyoruz.hatta kur'an' cin suresi bile bulunmakta.

cinler başka boyuttamı yaşar? (buradan sonrasını kaynaklardan araştırdım)

Cinler insandan evvel yeryüzünün idare ve tedbirini görmekle vazifelendirilmişlerdir; ancak yeryüzünde çok kötülük yaptıkları, fesat çıkardıkları için, sonunda bu görevden azledilmişlerdir. Yerlerine, insanoğlu tayin edilmiş, yeryüzünün sahipliği makamına getirilmiştir.

Kur'an'a göre İslam peygamberi Muhammed bin Abdullah, insanlara olduğu gibi cinlere de elçi olarak gönderilmiş, tebliğ vazifesini cinler arasında da yerine getirmiştir. Kur'an'da Cin Suresi'nde bu husus, açık bir şekilde beyan edilmiştir

150 görüntülenme
0
Teşekkür (4)
Paylaş
0

Kaynaklar

Cevap Ver
İlgili Yazılarımız
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın