Sorulara Dön
0
Teoloji & Din Felsefesi

İsa'nın mısır tanrısı horus'dan esinlendiği doğru mudur?

Bu konu ile ilgili çok fazla bilgi kirliliği var. Rica etsem detaylı ve bilgilendirici bir açıklamayla beni aydınlatırsanız sevinirim. Not:kaynakça belirtirseniz sevinirim.

1
1,805 görüntülenme
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap
İsa ve Horus
İsa ve Horus
Orijinal resim Redditte

Yakın geçmişte, bazı çevrelerde, Hıristiyanlığın antik Roman dinin gizemli çoğu kez keyif verici ritüelleri ve kişisel bir tanrı ile bağlantılı olduğu bilinen dinlerinden etkilendiği hatta onlardan türediğini ileri sürmek popüler olmuştur. Bunlar içerisinde popüler bitki örtüsü tanrısı ve Kybelenin gönlülü kaptırdığı Frig tanrısı Attis’tir. Attis’in bakireden doğduğu, bir ağaca çarmıha gerildiği ve İsa’ya benzer şekilde yeniden dirildiği iddia edilmektedir. Ancak daha detaylı yapılan incelemeler bu iddialar için çok az kanıt olduğunu ve orijinal efsanenin İncil anlatısına çok az benzediği gösterir.

Gizemli dinler helenistik dönemde ortaya çıkmış ve çoğu pagan geleneklerinin yerini Hıristiyanlığa bıraktığı dönem olan M.S. 5.yy’a kadar devam etmiştir. Bu dinler, bir kişi ile belirli bir tanrı arasındaki ilişkiye vurgu yapan, ayrıntılı keyif verici ritüeller ve gizli bilgiler tarafından tanımlanmaktadır.

Antik Yunan ve Roma tanrıları insanlara mesafeliydi ve onların kaygılarına kayıtsız kalmışlardır. Ancak gizemli dinlerin tanrıları insanları gerçekten önemsemişlerdir. Ve bu tanrılara kolayca ulaşılabilirdi.

Mısır tanrıçası ve gizemli bir din olan Isis, Nili beslerdi ve Firavunları yetiştirmekten ve onlara Mısırı etkili bir şekilde yönetmek için ihtiyaçları olan ilahi gücü vermekten sorumluydu. Hıristiyanlığın bu dinlerle ile benzerliği olduğu için bazı araştırmacılar bu dinleri Hıristiyanlıkla karşılaştırmıştır. Özellikle de Attis kültünde bazı araştırmacılar gizemli dinlerle Hıristiyanlıkla ilgili bazı paralel noktalar olduğunu iddia ederler. Attis, tanrıça Kybele ile bağdaştırılırdı. Attis kültü keyif verici ritüeller içeren bir dindi. Gallai adındaki rahipler hadımlardan oluşmaktaydı. Bazı araştırmacılar Attis’in bir ağaçta öldüğü ve tekrar dirildiği iddia etmektedir. Ayrıca Attis’in Nana adında bir bakireden 25 Aralıkta doğduğu da iddia edilmektedir.

1,719 görüntülenme
2
Teşekkür
Paylaş
2

Kaynaklar

Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın