Sorulara Dön
1
Psikoloji & Psikiyatri

İntihar etmek istiyorum nasıl edebilirim?

2
Anonim 1
133 görüntülenme
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Kendilerini öldürmeye karar verenler ölürken yaşanacak fiziksel acıyı en aza indirmek için yol ararlar. Sanırım bu aşamadasınız.

Kendini öldürürken yaşanacak acıyı azaltmak için beyin ölümünün hızlı olduğu yöntem seçilmelidir. Ayrıca kurtulma olasılığının düşük olduğu yöntem seçilmeli, yoksa sonrasında yaşanacak acılar çok yüksek düzeyde olacaktır.

Özellikle günümüzde psikolojik acı, fiziksel acı yaşamayanlar tarafından abartılır. Kendini öldürmeye teşebbüsün edenlerin çoğunluğu yaşadıkları fiziksel acı sonrası kendini öldürmekten vazgeçmektedir. Örneğin ekteki kaynakta %4'ü kendini sonraki beş yıl içinde öldürmüştür. Yani %96 'sı kendini öldürmekten vazgeçmiştir.

141 görüntülenme
0
Teşekkür (1)
Paylaş
0

Kaynaklar

  • Robert Carroll, Chris Metcalfe, David Gunnell. Self-Harm And Risk Of Fatal. (15 Kasım 2020). Alındığı Tarih: 15 Kasım 2020. Alındığı Yer: Plos.org | Arşiv Bağlantısı

NE? neden intihar etmek istiyorsun ki ?

nasıl intihar edilir diye araştıracağına, intihar etme sebebinin çözümünü araştırsan aslında daha iyi yardımcı oluruz. kabul ediyorum kötü bir dünyada yaşıyoruz, bir çok şey çok zor, eminim ki çok acılar çekmişsindir ama bunların hiç biri intihar sebebi değil.

dünyayı değiştirip daha iyi bir yer yapamayız elbette ama bireysel olarak en azından, kendi dünyamızı değiştirip daha iyi bir yer yapabiliriz. hepimizin sorunları vardır, hatta bazıları çözülemeyecek sorunlardır ama hep şunu aklına getir, bir süre sonra bu sorunlar olmayacak, bir süre sonra sende mutlu olacaksın, kötü bir dönem geçirdin diye bütün bi hayatı çöpe atmamalısın.

sana kendi hayatımı anlatayım. benim babam çorumda allahın unuttuğu bir köyde büyümüş bir adam. hayatında 1 kitap okumamış, bilgisiz ve aşırı baskıcı bir babadır. benimle hayatımda 1 kere bile sohbet etmedi, sadece benimle ya beni azarlamak yada küçümsemek için konuşmuştur. annem ise çok eski kafalı bir kadın çok kafa yapılarımız çok aynı değil. kardeşim ise çok şımarık biri. akrabalarımız ise çok yobaz ve cahil insanlardır. hiç bizi sevmezler ki onlara çok yardımımız dokunmuştur ve onları çok sevmişizdir de. kız meselesi olarak ta ne zaman bir kızı sevsem, bana hep kötü davranmıştır.

hiç güzel yada mutlu bir hayatım yok ve olmadı, hiç istediğim şekilde bir ailem, akrabam yada ilişkim olmadı. ama bunların hiç birini intihar sebebi olarak görmüyorum. çünkü kendimi öldüremeyecek kadar çok seviyorum:) en önemlisi de mücadele ediyorum. çok çalıştım ve istediğim üniversteyi kazandım, elimden geldiğince sporda, sanatta, felsefe tarih bilim her alanda kendimi geliştirdim. mutsuzluğumla mucadeleyi hiç bırakmadım. eğer sonuna kadar bunu okuduysan sana tavsiyem NOLUR MUCADEYİ BIRAKMA!

131 görüntülenme
0
Teşekkür (1)
Paylaş
0

Kaynaklar

Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın