Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

İnsanın içinde gerçekten bir ruh var mıdır? Ruhani varlıklar ( cin,melek vs) bunlara bilim ne yönden bakıyor. Bilim ruh ve ruhani varlıklarla ilgili deneyler yapıyor mu?

Ruh var diyoruz ama çoklu kişilik bozukluğu denilen bir hastalık var. Bu hastalik sonucu beyinde bazen 5,10,20,30,100 farklı karakter olusabiliyor, yani bilinç. Peki o zaman bütün beyin,psikolojik hastalıkların içinde ruh nerede?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Bizim şuan ruh olarak söylediğimiz şey bilinçtir. O da nedenini tam bilemesek bile beyinde gerçekleşen olaylar sonucu ortaya çıkan bir olgu ve tamamen fiziksel.

Ruhun varlığına dair hiçbir bilimsel kanıt yok. Hatta bahsettiğin cin, melek gibi olduğu söylenen varlıkların da olduğuna dair hiçbir delil yok.

Şimdi diyeceksin ki ama 21 gram deneyi? O bahsedilen denen çok eski bir tarihte gerçekleşen ve şuan hiçbir geçerliliğini olmayan bir deneydir. Muhtemelen ölüm sonrası gaz çıkışı, ekipmanların hatalı olması gibi nedenlerle öyle bir sonuç çıktı. Komiktir ki bilimle uzaktan yakından alakası olmayan insanlar böyle tarihi geçmiş bir deneyi kendi inançlarını kanıtlamak ya da kendilerini rahatlatmak için kullanıyorlar.

İstediğin inanca sahip olabilirsin ancak inancında geçen şeylerin bilim tarafından onaylanmadığını da bilmen gerekiyor maalesef ki. Saygılar.

Teşekkür
Paylaş
1

Kaynaklar

  1. 21 gram deneyi
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Deneyim zorlu bir öğretmendir: Önce sınavı verir, sonra dersi.”
Vernon Sanders Law
Geri Bildirim Gönder