Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
2
Puan Ver

İnsan ömrü robotik kalp ile veya başka işlemlerle uzatılabilirmi?

Veya kaç yıl sonra mümkün olucak olurmu?

2
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
2 Cevap

Yapay organlar çıktı onu söyleyeyim 2018 yılında yapay kalp yapıldı ama daha test edilmedi MIT de . Ve evet uzatır neden çünkü oradaki yapay kalp normal dokudan yani biyolojik kalb in görevini üstlenir mesela ameliyatlarda veya kalp krizi geçiren birisi için yapay kalbi koyduğun zaman tekrara yaşaması düşünülüyor .Hani birisi kalp krizinden öldükten sonra elektroşok verilir ya hasta ya yapay kalpler ya da organlar bunun daha iyi ve güvenilir çözümüdür denilebilir Ama şöyle bir düşünce de var bu yapay organlar sonuçta yapay zeka acaba bir şekilde bilinçlerinde ''ya ben niye buna hizmet ediyorum'' diye düşünüp görevlerinin üstlenmebilirlerde o yüzden o biraz karışık ama şu an da yapay organlar en iyi çözüm olarak görülüyor

Teşekkür
Paylaş
1

Kaynaklar

  1. PPT

robotik kalpler zaten var. açık kalp ameliyatlarında asıl kalp durduruluyor ve ameliyat süresince yaşam desteğini yapay kalp ve yapay akciğer veriyor. kalp yetmezliği olan kişiler de yanlarında bir çantada duran yapay kalpleriyle gezerler. ve evet bu ikisi de teknik olarak ölmesi gereken hastaların ömrünü açık bir şekilde uzatmaktadır.

Teşekkür
Paylaş
0

Kaynaklar

  1. robotik cerrahi kalp akciğer makinesinin kullanımı
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Hayatta korkulacak hiçbir şey yoktur. Sadece anlaşılacak şeyler vardır. Şimdi, anlamak zamanıdır. Böylelikle daha az sayıda şeyden korkabiliriz.”
Marie Curie
Geri Bildirim Gönder