Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
1
Puan Ver

İnsan beynini ne kadar geliştirebilir?

Beynimizin son raddeye kadar geliştirirsek ne olur.

2
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
2 Cevap

Beyin olarak nereden bahsettiğine çok bağlı olan bir soru. Anlamamız gereken beynin her bölümü kendi içinde işlevsel olarak ayrılmıştır.Prefrontal korteks kişilik karakter düşünebilme yeteneği iken,frontal lobun gyrus precentralis denilen bölgesi sadece ve sadece motor hareketleri yani yürüme konuşma gibi olayları başlatır. Beyinin ne kadarını kullanıyoruz ve yüzdelik oran sorusu bu bakıma hatalıdır. Yani bu yazıyı yazarken kültürel belleğim prefrontal korteks ve hipotalamusun hafıza merkezinden ,parmaklarımın hareketi precentral gyrustan,görüşüm occipital lobtan gelir.Tabiki bu yazdıklarım en basite indirgenmiş formudur. Beynimizi ne kadar geliştiririz sorusuna verilebilicek en doğru cevap ''Neresini geliştirmek istiyorsundur?'' eğer daha iyi görmek istiyorum ya da hareketlerim daha hızlı başlasın diyorsan bu belki önümüzdeki yıllarda gelişicek teknolojilere bağlı bunun için bekleyebilirsin.Ancak eğer entellektüel beyninden bahsediyorsan cevap yeniden herkes için farklı olucaktır.

Teşekkür
Paylaş
0

Kaynaklar

  1. Kenhub Beynin işlevsel olarak bölünen alanları

Tüm nöronları kullanmayı kastediyorsanız eğer, çalışmaz hale gelir.

Bir şehirdeki tüm yolları aynı anda araba doldurmak gibi olur. Bu nedenle insan beynin sadece 10%'unu kullanabiliyor ifadesi tamamen safsatadır.

Beynin efektif çalışma kapasitesi kişiden kişiye değişmekle birlikte en fazla 20% civarındadır. Bundan daha fazla nöron aktivitesi LSD ve uyuşturucu alanlarda görülür. Zaten bu kişilerin bu kadar fazla hayal, ışık vb şeyler görmesi bu nedenle olur.

Dolayısı ile bir konuda kendi kapasitenizin üstüne isteseniz de çıkamazsınız. Daha fazla çalışma ve beyni geliştirme ile 10%-12% arası bir beyin aktivitesi pek çok için yeterlidir. Beyin zaten çalışma aralığını kendisi optimize etmektedir.

Fazlası faydadan çok zarar getirir.

Teşekkür
Paylaş
0

Kaynaklar

  1. Wired ALL YOU NEED TO KNOW ABOUT THE 10 PERCENT BRAIN MYTH
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Benim için hayat sürekli bir öğrenme süreci, öğrenmekse derin bir tutkudur. Bilgiçlik taslamak ya da kuru kuru bilmek için değil, sahiden bilme, anlama isteği ile her yaşta yeni bir şeyler öğrenmenin sevinci yaşamım boyunca hiç terk etmedi beni.”
Murathan Mungan
Geri Bildirim Gönder