Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
Harter Yua
Harter Yua Üye
0
İncilde çelişki ve ya bilimsel hatalar var mıdır?
Şu anda din seçim evremdeyim, bu yüzden elimden geldiğince dinleri araştırıyorum, Kur'an'da bulunan çelişki ve bilimsel hataları gördükten sonra bir de Hristiyanlık'a bakma gereği duydum, konuda bilgi sahibi olanlar yardım ederse sevinirim.
3,030 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
5 Cevap
Bu Reklamı Kapat
Kabul Edilen Cevap
Genç Mühendis
Genç Mühendis Düşünür

merhabalar Harter Yua

yani neler neler yok ki İncil'de, bilimsel hataları saymakla bitmez.

İsa'nın bakire bir anneden dünyaya gelmesi, öldürüldükten 3 gün sonra canlanıp gökyüzüne yükselmesi bilimsel hatadır.

Bu Reklamı Kapat

İncil'de hayaletlerden, cadılardan, devlerden bahseder, insanların kuşlarla konuşabildiğinden bahseder.

önce dünya sonra güneş yaratıldı der, önce bitkiler oluştu sonra güneş ışığı dünyaya geldi der.

gökyüzünün tavan olduğunu idda eder, dünya düzdür der, ayın ışık kaynağı olduğunu iddaa eder.

Bu Reklamı Kapat

yıldızların parlak noktalar olduğunu söyler, yıldızların dünyaya düştüğünü söyler.

kendi kanını kullanarak kara vebadan kurtulabileceğini yazıyor.

yarasaları kuş diye, böcekleri ise 4 ayaklı varlıklar diye betimler.

gökyüzündeki gökkuşağı dünyadaki karaların suya batmasını engellediği yazar.

dünyanın 3 günde, ay ve güneşin 4 günde yaratıldığı yazar.

pi sayısı bile yanlış yazılmış, matematiksel hatalar var.

Bu Reklamı Kapat

dünya sabittir, güneş dünyanın çevresinde döner diyor.

2,642 görüntülenme
Bu cevap, soru sahibi tarafından kabul edilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
5
  • Raporla
Cevap
Yusuf İğın
Yusuf İğın H. sapiens

“Bilimsel hata” olarak tanımladığınız olgu adı üstünde “bilimsel” yani sınanabilir olduğuna inanılan bir ön tanım. Bu yüzden bilim ile dini aynı düzlemde incelememenizi tavsiye ederim. Eğer aynı düzlemde incelerseniz büyük olasılıkla tanrıtanımaz olursunuz. Çünkü tanrı, kavramı gereği bilim gibi ön kabullere dayandırılamaz. Bu konuda Evrim Ağacı’nda bir makale vardı ancak popülist tartışmaların odağından uzaklaşmak istediklerinden olsa gerek makale kaldırılmış. Özetle bilimin temel varsayımlar şunlardır: Sınanabilir olmak, algılanabilir ve anlaşılabilir olmak vb.

Bilimin çalışma ve işlev alanı bu evren olduğu için din, tanrı vb. metafiziksel konular buradan çıkıp felsefede “din felsefesi” başlığının altında tartışılmalı. Aksi takdirde gözlerinizle X gezegenine yönelmek gibi bir durum ortaya çıkabilir. X gezegeninin gerçekten var olup olmadığını anlamak için gelişmiş bir teleskop ve uzun inceleme nöbetleri gereklidir. Ayrıca “evren gerçektir ve madde ile izah edilemeyen geçersizdir” tarzı temel varsayımlardan sıyrılıp kompleks varsayımlarla ve felsefe ile hareket edilmesi daha doğru olur. Sonuçta varacağınız karar her ne olursa olsun bunun “bilimsel olması” mecburiyetine dayanmanıza gerek yok. Çünkü bilim evrenin felsefi öznel anlayıştan sıyırıp nesnel bir kabule dayanmasına olan ihtiyaçtan ortaya çıkmıştır, ancak din ve tanrı meselesi henüz mevcut bilgimiz ile bu ihtiyaca gerek duymuyor. Muhtemelen uzun yıllar boyunca da duymayacak.

Bilimsel kanıt meselesine gelince… Bütün dini kitaplarda bilimsel olguya paralel veya zıt düşecek söylemler söz konusu. Ancak bunun aksine tefsirler ile toparlamaya çalışanlar da var. Herkesin dini kendisine göre kusursuzdur. Çünkü aileden gelen bir ön kabul vardır, bu ön kabulden sıyrılıp araştırma yapmak yüzyıllarınızı alabilir, ömrünüz yeterse tabii. O yüzden ben tatmin olduğunuz kadar araştırma yaptıktan sonra mantıklı gördüğünüz inancı benimsemenizi ve temel insan hakları ve ahlak kurallarıyla yaşamınızı sürdürmenizi, çevrenizi şekillendirmenizi tavsiye ederim. Sağlıcakla…

1,407 görüntülenme
1
  • Raporla
Cevap

Her dinde çelişki ve bilimsel hatalar vardır. Zaten hepsini tek tek okuyarak bu kanıya varacağını düşünüyorum. Dinler, insanların güvende hissetmek için uydurduğu yalanlardır. Sorunun cevabını incili okuyarak en iyi şekilde almanı tavsiye ederim.

1,738 görüntülenme
1
  • Raporla
Cevap
Edip Kaya
Edip Kaya Meraklı biri

Mesela İncilin tanrı tarafından gönderilmedigi başlı başına bir sıkıntı, İsa nin havaririleri tarafından yazılmış isa nin yaşadıkları ,sözleri öğütleri içerir vs olaylar içerir ,Kuran'da bile bilimsel birşey yok aslında bilimle birlikte adillendirilmesi bile yanlış bilimde doğru bilinenler yanlış çıkabilir ama kutsal kitaplar ise kessinlik ve sorgulamamazlik var .

1,571 görüntülenme
0
  • Raporla
Cevap
Merdan Akın
Merdan Akın 'Makine Mühendisliği Öğrencisiyim'

İncilde kurana göre daha çok bilimsel çelişki var diye biliyorum. Bunları tek tek bilmiyorum ama bunun sebebiyle ilgili bir yorum yapmak istedim: İncilde avrupa toplumunun düşünce yapısından dolayı evreni anlama ve anlamlandırmaya yönelik bilgiler kurandakilerden daha fazla. O dönemdeki arap toplumu evrene dair soruları daha az olduğu için kuran bu konuda daha az bilgi içeriyor. Dolayısıyla incil, kurana göre daha fazla bilimle çelişme ihtimali var ki sanırım öyle.

1,392 görüntülenme
0
  • Raporla
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Bu soru yeni cevap alımına kapatılmıştır. Tekrar açılana kadar lütfen diğer soruları ziyaret ediniz.
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et