Sorulara Dön
-4
Teoloji & Din Felsefesi

Hz. Kur'an'da yedi kat gök'ten bahsediyor, acaba bu çoklu evrene işaret ediyor olabilir mi?

2
25
Bayram Balkaş
-4
173 görüntülenme
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Antik çağda 7 sayısı önem arz ediyordu. Dünyanın düz sanıldığı ve astroloji gibi abilimsel olgunun, bu zamanlarda bilim olarak kabul edilmesi, bunu doğuruyor.

Gözlenebilen 5 gezegen (Merkür, Venüs, Mars, Jüpiter, Satürn) + Güneş + Ay = 7 gök cismi şeklinde, antik görüşleri şekillendirdiği görünüyor.

Teist dinler, o zamanlarda inanılan: düz bir yerin, gök kubbesi üzerinde belirli yörüngeler ile sürekli dolaşan 7 gökcismini, elbette açıklamaya ve anlamlandırmaya çalışacaklardır.

Bunu, modern yaratılışçıların yaptığı gibi: atmosferin katmanları veya çoklu evrenler gibi yerlere çekilerek mucize aranması, tamamen hatalı ve bilimin doğasına aykırı düşüncelerdir.

----

Antik mitolojide bu 7 gökcismine bir tanrı bahşedilerek, bilim yapılmaya ve kehanetler üretilmeye başlanmıştır. Mesela antik Yunan' da: Mars (Yunanca: Ares) Dünyaya görününce, Aresin kendilerine baktığını ve savaş çıkaracağına inanmışlar ve bu şekilde inançlarını şekillendirmişlerdir. Jüpiter (Poseidon), Dünya (Zeus) vs.

Bu, Ortadoğu astrolojisinde, Mısır astrolojisinde de aynı şekilde ilerler.

Teolojide de, astroloji ile mitolojiden kalma bilim dışı kehanetler ve düşünceler elbet etkili olacaktır.

"7 sayısına karşı olan bu zaafı, şuan bile haftanın 7 gününe bakarak gözlemleyebiliyoruz: saturday (Saturn Day), wednesday (Venus day), sunday , monday (Moon day)"

Saygılar.

162 görüntülenme
2
Teşekkür (1)
Paylaş
2

Kaynaklar

  • Kaynak Yok. (2021). Kaynak Yok.

Bu ve benzeri sorulara net bir cevap vermek mümkün değildir elbette. Muhtemelen bu soru için birçok çıkarım yapabiliriz. Ancak bu tip sorulara bugünden bakarak cevap aramanın pek doğru olduğunu düşünmüyorum. Sorunuza cevap arıyorsanız tarihe biraz göz atmalısınız. Ve sorunuz astronomi ile ilgiliyse de bilim tarihine elbette. Sorunuzun üzerine biraz düşündüm ve verebilecek en mantıklı cevaplardan birinin Aristoteles'te yattığı kanısına vardım. Belki biliyorsunuzdur bugünden yaklaşık olarak 2400 sene kadar önce Aristoteles ortaya bir evren modeli koydu ve bu evren modeli de 7 kat gökten oluşuyor. Ve bu evren modeli 2000 sene boyunca Kopernik'e, Galilei'ye kadar kabul gördü. Hatta Galilei'den sonra da kabul görmeye devam etti ancak bunun doğru olmadığını ispatlayan ilk isim Galilei idi.

Özetle, çok yüksek ihtimalle Kur'an'da veya başka dini kitaplarda tasvir edilen evren modeli Aristoteles'in evren modeliydi.

237 görüntülenme
2
Teşekkür
Paylaş
2

Kaynaklar

Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın