Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
Yusuf K
Yusuf K Üye
0
Hz. Muhammed tüm peygamberleri nasıl biliyordu?
Kuran-ı Kerim’i Hz. Muhammed’in yazdığını düşünürsek Hz. Muhammed bütün peygamberleri nereden ve nasıl biliyordu?
177 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
2 Cevap
Bu Reklamı Kapat
Cevap
Genç Mühendis
Genç Mühendis Düşünür

merhabalar Yusuf K

Kuran-ı Kerim'de yazan peygamber isimleri sadece 25 tanedir, başka peygamber ismi yazmaz.

120.000 tane peygamber olduğu hadislerde yazar Kuran'da yazmaz ve mantığa aykırıdır. çünkü tarihin hiç bir yerinde "süper insanların" varlığı yazmaz. peygamberler denizi ortadan ikiye ayırıyorsa, devrim yapıyorsa, bir kavimi tamamen lanetleyip haritadan silebiliyorsa, dünyaya böyle 120.000 insanın gelipte hiç ardından iz bırakmadan gitmesi mantıksız olur.

Bu Reklamı Kapat

gelelim Kuran'da yazan 25 tane peygambere. Orta-Doğu din geleneğinden gelen efsanelerin farklı bir versiyonudur sadece. yani önceden inanılan dinlerin daha farklı versiyonudur. Müslümanlıkta yazan şeylerin nerdeyse hepsi Sümer dininde de vardı. aynı efsaneyi farklı bir biçimde Kuran'da yazar sadece. o Kuranda yazan peygamberlerin yarısı hiç var olmamıştır (Nuh, Adem, Musa, İbrahim....), var olanlar da gerçekten çok uzak, efsaneleştirip de yazılmıştır. o 25 tane olması kimsenin gözünde büyük olmasın çok fazla akrabalık ilişkisi olduğundan fazla görünüyor.

şimdi en önemli soruya gelelim, Muhammed bunları nerden biliyordu? dediğim gibi Orta-Doğu din geleneğinden türemiş bir din olduğu için kendinden önce inanılan dinlere ve efsaneleri öğrenmesi çok zor olmaz elbette. o dönemde bir din karmaşası vardı Arabistan'da. Sümer dinini, Yahudiliği, Hristiyanlığı, zerdüştçülüğü öğrenmiştir. o dönemler tüccarlar zengin ve dünyayı geziyorlar. yeni yerleri ve onların dinini öğrenebiliyor. şunu demeye çalışıyorum ki Muhammedin o dönemde, 25 tane peygamberin efsanesini öğrenmesi çok zor bir şey değil.

304 görüntülenme
3
  • Raporla
Cevap
Kısa Video
Kısa Video Risalei nur okurum

kuranı kerimde çok az sayıda peygamberin ismi zikrediler. gerisini tarih biliminden faydalanıp bulabiliriz.

Hz buda nın peygamber oldugu kesin denecek kadar çok belgesi vardır. budist kutsal metinlerinde buda nın söyledi sözler vardır: alemin reisi geliyor, o rahmet olarak bilinecek. gibi ifadelerle hz Muhammed e işaret eder.

budist kaynaklarda muha yada moha gibi isimlerle zikredilir. bunun yanında sokratesin ifadelerine bakınca peygamber ifadelerine benziyor. daha binlerce adını bilmediğimiz peygamberler gelip geçmiştir.

Bu Reklamı Kapat

gerçekleri kabul etmek istemeyen insan kolaylıkla basit desteksiz varsayımlarla kendini kandırabilir. mesela güneşi inkar etmek isteyen gözünü kapar ben görmüyorum ki der.

elbette vahiy ile biliyordu tüm peygamberleri, okuma yazması olmayan herhangi bir tahsili olmayan bir insan kimsenin bilmediği i unutulmuş geçmişi hatta bilinmeyen geleceği bile haber veriyorsa elbette geçmişi de geleceği de bilen ve yaratan birinden bilgi alıyordur. Allah'tan başkası olamaz tabiki de.

her peygamber aynı şeyi söylemiş, Allah birdir ve ben onun peygamberiyim. demişler. bu davalarına karşı hepsi sıkıntı yaşamış zulğüm hakaret görmüş katledilmişler. sürülmüşler işkenceye maruz kalmışlar. acaba yalancı bir insan tüm bunları bilip de böyle büyük riskleri göze alabilir mi_?

Bu Reklamı Kapat

mesela hz Muhammed kendisinden daha beş asır evvel hz yahya hz zekeriya ve (yapabilselerdi hz isa ) nn katledildiği bilindiği bir zamanda ölüm tehlikesini göze alması elbette doğru söylediğini gösterir. çünkü yalancı düzenbaz bir insan böyle tehlikeleri göze alamaz.

hz Muhammedin gücü kuvveti serveti ilmi yokken böyle büyük bir davayı başlatmış en yakın akrabaları dahil belki tüm hemşerilerinin düşmanlıgına maruz kalmış yıllarca acılar çekmiş hakaretler suikastlere maruz kalmış, taş yapğmuruna tutulmuş üzerine hayvan bağırsakları atılıp dalga geçilmiş, bunun yanında davasından vaz geçmesi için en güzel kızları dilediği kadar para kabenin anahtarını teklif etmişler ama o yine davasından vazgeçmemiş. tüm sıkıntılara katlanmış .. bu insana yalancı diyen elbette desteksiz atıyor.

acaba şuan dünyadaki tüm profları toplasak 20 sene içinde vahşi bir toplumu yola getirebilir mi? onları kökleşmiş adetlerinden zulümlerinden vahşetlerinden sadece kelamla vazgeçirebilir mi?

bu kesnlikle zeka bilgi işi değil. ancak Vahiyle olabilir bir iştir.

0
  • Raporla
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et