Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
Okay Kaya
Okay Kaya Üye
0
Hz. Adem Homo Sapien miydi?
Hz. Adem yada ilk akıllı insan Homosapien miydi?
3,740 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
3 Cevap
Bu Reklamı Kapat
Cevap
Genç Mühendis
Genç Mühendis Düşünür

merhabalar Tekno-Lokum Tekno-Lokum

bu söylediğim şey için özür dilerim ama Hz. Adem hiç var olmadı, sadece bir "efsane" olarak günümüze ulaştı. ilk insanın var olması evrime aykırı bir görüştür. dini inancın gereği buna inanabilirsin, ama bilimsel olarak bunun var olmadığını da bil.(1)

ilk akıllı insan ne demek tam anlamadım, akıllıdan kasıt belli bir IQ seviyesi falan mı? yani her hayvanın ki bu ilk insan türü olan Homo Habilis'in bile belli bir zekası vardı(bizim kadar olmasa da vardı teknik olarak.), yada diğer hayvanlarında bir aklı var, en akıllısı olmak üzere evrim geçiren hayvan biz insanlarız bu su götürmez bir gerçek ama tek akıllı olan biz değiliz. yani bu yazdıklarımı sallıyorum insanların IQ ortalaması 100 olsun, bir maymunun 70 tir, yunusların 50 dir gibi düşün.

Bu Reklamı Kapat

kaynak (1)= https://evrimagaci.org/ilk-insan-asla-var-olmadi-5498

3,170 görüntülenme
5
  • Raporla
Cevap
Görkem Öge
Görkem Öge Kozmoloji meraklısı.

Hz Adem olarak isimlendirilen "ilk insan"ın varlığına dair elimizde hiç bir bilimsel bilgi yok. Bu insanın varlığından sadece dini metinlerde söz edilir. Ve evrimin dinamikleri de Adem'in varlığının pek de mümkün olmadığını gösteriyor. Bu ayrı bir konu ve apayrı açıklamaları gerektiriyor, konuyu uzatmamak için bunları geçiyorum.

Ama illa Adem'in var olduğunu düşünüyor iseniz ve dini metinlerin Adem'in varlığı konusundaki bilgilerini ikna edici buluyor iseniz de karşımızdaki sorun Adem'in ne zaman yaşadığı. Çeşitli dini kaynaklardan beslenen din uzmanlarının söylediğine göre ve bildiğim kadarı ile Adem tahminen 7 bin yıl kadar önce dünyadaymış. Bu sürenin esnekliği ne kadardır belirlemek zor ama 7-9-10 en fazla 12 bin yıl diyelim. Bu zamana göre de Adem kesinlikle Homo Sapiens. Çünkü Sapiens'in ortaya çıktığı tarih en yakın 160 bin yıl olarak gösteriliyor. Bugün için ilkel de olsa insan olarak kabul edilen birçok farklı tür var ama görüldüğü gibi Adem, eğer yaşadıysa binlerce neslin devamı oluyor ve ilk insan olması iddiası ikna edici değil. En iyimser tahminle, sapiensten önceki insan türlerini insan olarak kabul etmesek bile sadece homo sapiensin tarihi bile, Adem'den en az 150 bin yıl önceye dayanıyor.

2,589 görüntülenme
3
  • Raporla
Cevap
Mehmet Levent Melik
Mehmet Levent Melik Bilimsever

Hz Adem , Musevi Hristyan İslam inancına göre yaratılan ilk insan olarak kabul edilir.

İnanca göre yaratılan insanların ilki olduğuna göre ,ilk sapiens de o olmalıdır şeklinde bir mantık yürütülebilir.

Yalnız sorun şu ki ilk Sapiens veya ilk akıllı insan diye bir sey yoktur .

Bu Reklamı Kapat

Evrimsel süreç tür içindeki bireylerde çok küçük mutasyonlar sonucu oluşan farklı özelliklerin seçilim mekanizmaları yoluyla seçilerek ,çok yavaş ve akışkan bir şekilde yüzlerce, binlerce nesilde birikmesi sonucu, anlam ifade etmeye başlar. Sapiens günün birinde aniden diğerlerinden çok akıllı bir birey olarak dünyaya gelmiş değildir .

Armagh Protestan Kilisesi Başpiskoposu James Ussher’ın Tevrat ve İncil’i defalarca hatmettikten sonra nihayet 1650’de yayımladığı “Annales veteris testamenti, a prima mundi origine deducti/Eski Ahit Yıllıkları-Dünyanın Başlangıcından Bugüne” adlı kitaba göre dünyanın yaratıldığı tarih. Hatta Ussher, tam bir doğum günü kutlaması yapabilelim diye verdiği kesin tarih M.Ö 23 Ekim 4004, Pazar günü, akşam üstüdür.

Dünyanın henüz arkeoloji biliminden ve bilimsel metodolojiden yoksun olduğu zamanlardır ve her derdin devasını ve her sorunun yanıtını kutsal kitaplarda aramaktan başka çare de yoktu .

Yine de bunun takdire şayan bir çalışma olduğunu kabul etmek gerek .Epey çözümlemeci bir okuma sonunda dünya tarihini ‘erken zamanlar’ (yaradılıştan Süleyman’a kadar), ‘erken krallar zamanı’ (Süleyman’dan Kudüs Tapınağı’nın yıkılışına kadar) ve ‘geç krallar zamanı’ (Ezra ve Nehemiah’tan İsa’ya kadar) şeklinde tanımlayan Ussherin , yaşadığı dünyanın nereden gelip nereye gittiğini anlamaya çalışan bir kişi olduğunu anlayabiliriz

2,059 görüntülenme

Kaynaklar

  1. Vikipedi. Nuh. (17 February 2021). Alındığı Tarih: 18 February 2021. Alındığı Yer: Vikipedi | Arşiv Bağlantısı
2
  • Raporla
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et