Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
-1
Puan Ver

Hepimiz çamurdan yaratılıyoruz bu konunun evrimle çeliştiğini düşünmüyorum ancak ilk insan homo erectus ve zeka sahibi ilk insan homo sapiens ise adem ve havva hangi gruba girer?

Adem ve havva homo sapiens ise ilk insan değillerdir. Homo erectus iseler zeki ve irade sahibi değillerdir bu kısım dinle çelişmiyor mu?

2
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
2 Cevap

Öncelikle bilimsel olarak insan çamurdan yaratılmamıştır. Insanın çoğunluğu su molekülü ve karbon olmakla beraber birçok maddeden oluşur. Bu konu İlk yaratılan insanlar olan Adem ve Havva efsanesi ile çelişir. Dini açıdan ilk ruha sahip olan canlılar olarak geçerler daha çok felsefi olarak. İlk insan kavramı biraz karmaşıktır çünkü. İlk insan olarak homo erectus 'u örnek vermekte biraz yanlış olabilir. Çünkü ondan önce de atalarımız var idi. Bilimsel olarak bu konu din ile çelişir ama din olayları bilimselden öte felsefi olarak anlatır bu bakımdan olaylara nasıl bakarsak biraz da öyle görür yorumlarız.

Teşekkür
Paylaş
1

Çamurdan yaratılma meselesine bir başka bakış açısı da şudur: Canlılık suda başlamıştır. Yani buna çamur diyebiliriz. Ve insanlar da bu çamurdan oluşan varlıklardan, evrim geçire geçire, milyonlarca/milyarlarca yıl içinde şuan ki halini almıştır. Adem ile Havva meselesi de şu şekilde olabilir: Tanrı Adem ile Havva'ya ruh üfledi. Bu ruh can mıdır yoksa bilinç midir? Eğer can ise, tanrının hayvanlara da ruh üflemesi gerekirdi lakin kutsal kitapta hayvanlara ruh üfledi demiyor. Demek ki buna bilinç/farkındalık diyebiliriz. homo sapiensin ön frontal lobu diğer primatlara nazaran daha gelişmiş olduğu için, sorgulama yeteneği vardır. Bu sebeple Adem homo sapiensin bir bireyi olabilir yada bu Adem ismi, bir homo sapiens topluluğu için de kullanılmış olabilir.

Teşekkür
Paylaş
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Ezilmişler eşit olabilmek, eşitler üstün olabilmek için baş kaldırır.”
Aristoteles
Geri Bildirim Gönder