Sorulara Dön
9
Psikoloji & Psikiyatri

Hayatı çok kötü olan bir insanın intihar etmesi mantıklı mıdır?

Ben yaşantımdan memnun olduğum için asla intihar etmeyi düşünmedim düşüneceğimi de sanmıyorum ama dinlere inanmayan bir insan çok kötü bir hayat yaşıyorsa ve geleceğe dair hiçbir umudu yoksa intihar etmemek için mantıklı sebebi ne olabilir?

5
1,697 görüntülenme
Teşekkür (6)
Hatırla (1)
Takip (1)
Paylaş
Reklamı Kapat
5 Cevap

Merhaba.Sorunuzun kökeninde aslında ser'den beri dini otoritenin dogmalarıyle gelişimini tamamlamış ya da tamamlamakta olan bireylerin "Din olmazsa n'aparım? Neye sığınırm? Kime dua ederim zor zamanlarda? (Nedense hep zor durumlarda aklımıza ilahi güce tapınma gelir(!) -aslında nedeni belli de.." var.Din'in temel amacı ve öğretisi insanın çok derin duygularına hitap edip onları yalnızca tek bir noktada yani hangi din ise o,o'nun tanrısında toplamaktır."Sadece beni anacaksın,bende başka hayatın amacın olamaz,zaten benim hayat tarzımı benimsemeyenler işkence görecekler,ama hepinizi seviyorum" der.İşte tüm bu komutlar bilinçaltımıza zaman içerisinde nakış nakış işlenir.Bilinçaltına nakışlanan öğretiler kolay kolay silinmez,silinirse eğer,büyük sarsıntılara ve depresyonlara yol açar.Sonuçta bizi biz yapan düşünme yetimizdir bir nevi karakutu gibi düşünebilirsiniz bunu.İşte o ana makinede bazı önemli dosyalar silinirse ya da değişime uğrarsa bir takım komplikasyonlar olabilir.Ben kimim? Hayat amacım ne? gibi soruları çok sık sorgulanır.Doğada böyle dramatik olaylara yer yoktur.Hayat amacı denilen şey sadece bireyin kendisinde saklıdır.Hiçbir dini otorite,ilahi güç,birey,toplum vesaire hayat amacımıza birinci elden müdahil olamazlar.Hayat amacı demek bireyin kendisi demek.Ne yapmak istediği demek.Hayatta birçok "ikinci şans" larımız olabilir.Ama hayatta olmayınca ikinci bir şansımız olmaz.Bunu çok isteriz,bunun için çeşitli şeyler icat ederiz herkesi tarafımıza çekmek isteriz ama nafiledir.Sadece bir defa gelip iki gülüp üç ağlayıp gideceğiz hepsi o .Bu kadar trajik durumlarla muhataplık seviyesi göstermek bile zaman kaybından başka bir şey değildir.Demem o ki ne yaşarsak yaşayalım sadece bir defa yaşayacağız; bu yüzden en iyisi yaşamak, kayıt tuşuna uzun süre basılı tutalım taa ki kayıt cihazını tutamaz hale gelene kadar.Ondan sonra işte yapacak bir şey kalmamıştır artık.Sevgiler :)

1,941 görüntülenme
Kabul Edilen Cevap
12
Teşekkür (9)
Paylaş
12
Bu cevap, soruyu soran kullanıcı tarafından kabul edilen cevap seçilmiştir ve bu nedenle önde gösterilmektedir. Bir cevabın soruyu soran tarafından kabul edilmiş olması, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.

Dinlere inanmıyorum varoluşsal bir karmaşadayım ve depresyondayım intihar etmemek için bir sebep yok diye düşünmüştüm ben de. Ama ben intihar edersem benim yerime bana değer veren insanlar üzülecek. Ama onlar da 13 milyar yıllık evrende sadece bir anlık bir üzüntü yaşıyacaklar ve onlar da hiçliğe karışacaklar. Ama onların yerine ben de bir anlık üzüntüyü yaşayıp hiçliğe karışabilirim. Zaten bir gün öleceğim sonuç değişmiyor diye düşündüm biraz da intihar etmeye cesaret bulamadığımdan. Bir hiçliğe karışmadan önce hayatı bazı şeyleri umursamadan yaşamanın mantıklı olduğunu düşünüyorum.

1,136 görüntülenme
5
Teşekkür (3)
Paylaş
5

Sorunun cevabı çok basit...Doğum bir başarıdır.Ölüm ise başarısızlıktır.Hayatın felsefesinde bu yatar.İnsan intihar edecek duruma geldiğinde neden intihar etmek istiyorum diye sormalıdır.Cevabı aldıktan sonra çözüm yolu aramalıdır.Herşeye rağmen çözüm bulamadıysa yaşama karşı direnmelidir.Problemin geçmesini gerekirse hayatının sonuna kadar beklemelidir.Söylemesi kolay diyebilirsin.Haklısın...Ama mantıklı olan budur.O yüzden ötenazi gereksizdir.İnsanın iradesiyle hareket edip etmediği tam bir muammadır.Biyolojik bir sorunsal olduğunu biliyorum.Çözüm ufukta olsa bile bunu yapamaz veya yapmak istemeyebilir.

967 görüntülenme
2
Teşekkür (4)
Paylaş
2

Kaynaklar

  • Yazar Yok. Bilinçdışınız, Davranışlarınızı Nasıl Yönetir: Özgür İrade Bir İllüzyon Mu?. (07 Ağustos 2020). Alındığı Tarih: 07 Ağustos 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı

Sorunun cevabı kendisi kadar çok basit o da DENEYIMLEMEK. İnsan doğumundan ölümüne kadar olan çok kısa bir zaman diliminde, kendisinin bir şans eseri sahip olduğu duyu organları ile etrafında gerçekleşen olayları görerek, duyarak, hissederek deneyimler. Bu deneyimlerin kendi vücudunda oluşturduğu kimyasal reaksiyonlar sonucunda kendini iyi veya kötü hisseder. Deneyimlenen her şey kötü ve iyi arasında bir denge halindedir. Devamlı kötü hissetmek aslında vücuttaki biyolojik etmenlere bağlı gelişen horman sentezi dengesinin bozulmasından kaynaklandığı için sorunun çözümünü bir uzmandan destek alarak kendimizde aramalıyız. İçinde bulunduğumuz çevresel faktorler zor, acımasız, yıpratıcı olsa da, bizim bardağın ne kadar dolu tarafından bakabiliyor olduğumuz yaşadığımız şu simulasyonun isteklerimize göre şekil almasını sağlayacaktır. İnsan nerede nasıl ne zaman doğacağını seçemez ama nasıl yaşamak istediğini kendi şekillendirir ve yaşar. O yüzden daha fazla güzel şey deneyimlemek için elimizde olan bu tek şansı iyi kullanmak tek mantıklı seçenektir.

629 görüntülenme
1
Teşekkür (1)
Paylaş
1

Ben bu soruyla ilgili duygularımı paylaşmak istiyorum.

İntihar bazen tek çözüm yolu gibi çıkabiliyor karşımıza. Bunu bende düşünmüştüm zamanında. Kendimi yüksek bir binadan atıp yok olmayı istemiştim. Ölmek anlamında yok olmak değil, hiç var olmamış olmak anlamında bir yok olmak. Daha sonra kendim için düşlediğim bu son, bir arkadaşımın kardeşinin başına geldi. Yüksek bir binadan düşerek hayatını kaybetti. O an çok değişik hissetmiştim. Ölen benmişim gibi ve geride bırakacağım şeyleri düşündüm. Evet, bir birey olarak hayatımı yaşamam kimseye, hiç bir olguya bağlı değil ama benim de ihtiyaç duyduğum şeyler var ve bu şeylerin arasında değersiz hissetmek yok. Bu yüzden bana değersiz hissettiren tüm şeyleri geride bıraktım ve hayatıma son vermenin o kişilere, durumlara değmeyeceğini fark ettim. Hiçlik bana göre insanın kendini tanıyamamasından kaynaklı bir problem. Ben kendimi tanımaya başlamadan önce yok olmayı istiyordum ama şimdi kendi potansiyelimin farkındayım. Bir sürü hayalim var ve kendimi güzel yerlere taşımak istiyorum. Alanımda başarı elde etmek istiyorum. Bunun için attığım ufak adımlar ve adımlarımın sonuçları beni mutlu etmeye yetiyor ve müthiş güdülüyor. Daha fazlasını yapmak istiyorum. Hayatı bu kadar gözümüzde büyütmeye gerek yok bence, Her şeyin bir sonu var ama ben kendi sonumu intiharla yazmak istemiyorum. Bir yazı okumuştum, mutlaka denk gelmişsinizdir: "40 yaşıma kadar hep intiharı düşündüm, ama 40 yaşımdan itibaren insanların intihar etmeye değmeyeceklerini düşünmeye başladım. Bana göre intihar, geride kalanlara yönelik ağır bir suçlamadır. Bu mesajı verebileceğin tıynette insan olmadığını düşününce de intihar etmiyorsun." Hayatım, karşıma neler çıkarır bilemem ama intiharın çözüm olmadığını öğrendim artık. Kendimi öldürmek yerine beni bu düşünceye yönlendiren insanları öldürüyorum içimde. Onları sevmeyi, onlara değer vermeyi bırakarak... Çünkü ben değerliyim, bu hayatı yaşamalıyım. Kendimi öldürdüğümde ne değişecek? Ölüm bile bir gün unutuluyor, acısı geçmese bile. Gerçekten buna değer mi?

560 görüntülenme
1
Teşekkür (2)
Paylaş
1
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın