Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Anonim .
Anonim .
6K UP
Üye
14

Hayatı çok kötü olan bir insanın intihar etmesi mantıklı mıdır?

Ben yaşantımdan memnun olduğum için asla intihar etmeyi düşünmedim düşüneceğimi de sanmıyorum ama dinlere inanmayan bir insan çok kötü bir hayat yaşıyorsa ve geleceğe dair hiçbir umudu yoksa intihar etmemek için mantıklı sebebi ne olabilir ?
22,305 görüntülenme
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
10 Cevap
Soruyu Soranın Seçtiği Cevap
Muhsin Alperen Yılmaz
UNVANIM YOK BEYİM

Merhaba.Sorunuzun kökeninde aslında ser'den beri dini otoritenin dogmalarıyle gelişimini tamamlamış ya da tamamlamakta olan bireylerin "Din olmazsa n'aparım? Neye sığınırm? Kime dua ederim zor zamanlarda? (Nedense hep zor durumlarda aklımıza ilahi güce tapınma gelir(!) -aslında nedeni belli de.." var.Din'in temel amacı ve öğretisi insanın çok derin duygularına hitap edip onları yalnızca tek bir noktada yani hangi din ise o,o'nun tanrısında toplamaktır."Sadece beni anacaksın,bende başka hayatın amacın olamaz,zaten benim hayat tarzımı benimsemeyenler işkence görecekler,ama hepinizi seviyorum" der.İşte tüm bu komutlar bilinçaltımıza zaman içerisinde nakış nakış işlenir.Bilinçaltına nakışlanan öğretiler kolay kolay silinmez,silinirse eğer,büyük sarsıntılara ve depresyonlara yol açar.Sonuçta bizi biz yapan düşünme yetimizdir bir nevi karakutu gibi düşünebilirsiniz bunu.İşte o ana makinede bazı önemli dosyalar silinirse ya da değişime uğrarsa bir takım komplikasyonlar olabilir.Ben kimim? Hayat amacım ne? gibi soruları çok sık sorgulanır.Doğada böyle dramatik olaylara yer yoktur.Hayat amacı denilen şey sadece bireyin kendisinde saklıdır.Hiçbir dini otorite,ilahi güç,birey,toplum vesaire hayat amacımıza birinci elden müdahil olamazlar.Hayat amacı demek bireyin kendisi demek.Ne yapmak istediği demek.Hayatta birçok "ikinci şans" larımız olabilir.Ama hayatta olmayınca ikinci bir şansımız olmaz.Bunu çok isteriz,bunun için çeşitli şeyler icat ederiz herkesi tarafımıza çekmek isteriz ama nafiledir.Sadece bir defa gelip iki gülüp üç ağlayıp gideceğiz hepsi o .Bu kadar trajik durumlarla muhataplık seviyesi göstermek bile zaman kaybından başka bir şey değildir.Demem o ki ne yaşarsak yaşayalım sadece bir defa yaşayacağız; bu yüzden en iyisi yaşamak, kayıt tuşuna uzun süre basılı tutalım taa ki kayıt cihazını tutamaz hale gelene kadar.Ondan sonra işte yapacak bir şey kalmamıştır artık.Sevgiler :)

3,475 görüntülenme
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
16
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Cevap
Alphonse Ed
Alphonse Ed
2,440 UP
Popüler bilim okuru

Dinlere inanmıyorum varoluşsal bir karmaşadayım ve depresyondayım intihar etmemek için bir sebep yok diye düşünmüştüm ben de. Ama ben intihar edersem benim yerime bana değer veren insanlar üzülecek. Ama onlar da 13 milyar yıllık evrende sadece bir anlık bir üzüntü yaşıyacaklar ve onlar da hiçliğe karışacaklar. Ama onların yerine ben de bir anlık üzüntüyü yaşayıp hiçliğe karışabilirim. Zaten bir gün öleceğim sonuç değişmiyor diye düşündüm biraz da intihar etmeye cesaret bulamadığımdan. Bir hiçliğe karışmadan önce hayatı bazı şeyleri umursamadan yaşamanın mantıklı olduğunu düşünüyorum.

2,258 görüntülenme
9
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Cevap
ŞEHMUS SAVAŞ🚀
öğrendiklerim

Bana sorsanız hayatı kötü olan bir insan ihtar etsin mi tatbikîde hayır derim çünkü hayat denilen şey gerçekten bazen çok nankör davranabiliyor istemediğimiz şeyler başımıza geliyor hiç beklemediğimiz şeyler gerçekleşebiliyor ama insan denilen canlı okadır güzel yaratılmış ki başına gelebilecek her şeyin üstesinden gelebilir sadece biraz sabretmesi gerekiyor ve doğru zamanı beklemesi gerekiyor bunu yapmak için sakin ve hayat yaptıkları başarıları hatırlamalı yaptığı güzel işler düşünerek yalnızlıktan kaçınarak yapabilir eyer ki bir insan intihar ederse sonunu kötü olacağını hatırlamalı dünyada yaptıklarını biddaha sonsuza dek görmeyeceğini hatırlayarak hareket etmeli

6
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Cevap
Gülnur A
Gülnur A
25K UP
2KediAnnesi

Ben bu soruyla ilgili duygularımı paylaşmak istiyorum.

İntihar bazen tek çözüm yolu gibi çıkabiliyor karşımıza. Bunu bende düşünmüştüm zamanında. Kendimi yüksek bir binadan atıp yok olmayı istemiştim. Ölmek anlamında yok olmak değil, hiç var olmamış olmak anlamında bir yok olmak. Daha sonra kendim için düşlediğim bu son, bir arkadaşımın kardeşinin başına geldi. Yüksek bir binadan düşerek hayatını kaybetti. O an çok değişik hissetmiştim. Ölen benmişim gibi ve geride bırakacağım şeyleri düşündüm. Evet, bir birey olarak hayatımı yaşamam kimseye, hiç bir olguya bağlı değil ama benim de ihtiyaç duyduğum şeyler var ve bu şeylerin arasında değersiz hissetmek yok. Bu yüzden bana değersiz hissettiren tüm şeyleri geride bıraktım ve hayatıma son vermenin o kişilere, durumlara değmeyeceğini fark ettim. Hiçlik bana göre insanın kendini tanıyamamasından kaynaklı bir problem. Ben kendimi tanımaya başlamadan önce yok olmayı istiyordum ama şimdi kendi potansiyelimin farkındayım. Bir sürü hayalim var ve kendimi güzel yerlere taşımak istiyorum. Alanımda başarı elde etmek istiyorum. Bunun için attığım ufak adımlar ve adımlarımın sonuçları beni mutlu etmeye yetiyor ve müthiş güdülüyor. Daha fazlasını yapmak istiyorum. Hayatı bu kadar gözümüzde büyütmeye gerek yok bence, Her şeyin bir sonu var ama ben kendi sonumu intiharla yazmak istemiyorum. Bir yazı okumuştum, mutlaka denk gelmişsinizdir: "40 yaşıma kadar hep intiharı düşündüm, ama 40 yaşımdan itibaren insanların intihar etmeye değmeyeceklerini düşünmeye başladım. Bana göre intihar, geride kalanlara yönelik ağır bir suçlamadır. Bu mesajı verebileceğin tıynette insan olmadığını düşününce de intihar etmiyorsun." Hayatım, karşıma neler çıkarır bilemem ama intiharın çözüm olmadığını öğrendim artık. Kendimi öldürmek yerine beni bu düşünceye yönlendiren insanları öldürüyorum içimde. Onları sevmeyi, onlara değer vermeyi bırakarak... Çünkü ben değerliyim, bu hayatı yaşamalıyım. Kendimi öldürdüğümde ne değişecek? Ölüm bile bir gün unutuluyor, acısı geçmese bile. Gerçekten buna değer mi?

Tüm Reklamları Kapat

1,421 görüntülenme
4
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Cevap
Talha Yıldırım
Araştırmacı-Düşünür

Sorunun cevabı çok basit...Doğum bir başarıdır.Ölüm ise başarısızlıktır.Hayatın felsefesinde bu yatar.İnsan intihar edecek duruma geldiğinde neden intihar etmek istiyorum diye sormalıdır.Cevabı aldıktan sonra çözüm yolu aramalıdır.Herşeye rağmen çözüm bulamadıysa yaşama karşı direnmelidir.Problemin geçmesini gerekirse hayatının sonuna kadar beklemelidir.Söylemesi kolay diyebilirsin.Haklısın...Ama mantıklı olan budur.O yüzden ötenazi gereksizdir.İnsanın iradesiyle hareket edip etmediği tam bir muammadır.Biyolojik bir sorunsal olduğunu biliyorum.Çözüm ufukta olsa bile bunu yapamaz veya yapmak istemeyebilir.

1,703 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Yazar Yok. Bilinçdışınız, Davranışlarınızı Nasıl Yönetir: Özgür İrade Bir İllüzyon Mu?. (7 Ağustos 2020). Alındığı Tarih: 7 Ağustos 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
3
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Özgür İrade: Aldığımız Kararlarda *Gerçekten* Özgür müyüz?
Özgür İrade: Aldığımız Kararlarda *Gerçekten* Özgür müyüz?
Seçimler Ne Kadar Güvenli?
Seçimler Ne Kadar Güvenli?
Balinalar Su Altında Nefeslerini Nasıl 2 Saat Tutabiliyor?
Balinalar Su Altında Nefeslerini Nasıl 2 Saat Tutabiliyor?
Kuyruklu Yıldız Laneti: Hale-Bopp, 200 Milyon Kilometre Uzaktan 39 Kişiyi Nasıl Öldürdü?
Kuyruklu Yıldız Laneti: Hale-Bopp, 200 Milyon Kilometre Uzaktan 39 Kişiyi Nasıl Öldürdü?
Sivrisineklerden Kurtulmanın (Bilimsel Olarak Çalışan) Yolları Neler?
Sivrisineklerden Kurtulmanın (Bilimsel Olarak Çalışan) Yolları Neler?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close