Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Evrim yaradılış canlılık ve teoloji hakkında ufuk açıcı makale veya yazar önerebilir misiniz?

Bağlantı kurmak ve daha geniş bakabilmek için istiyorum :)

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Evrim ile ilgili okuyabileceğin çok güzel kitap tavsiyeleri evrim ağacı yöneticileri tarafından yapılmıştı ve gerçekten harika kitaplar barındırıyor bu liste. Linki bırakıyorum kesinlikle tavsiye ederim.

Her dinin kendisine has veya etkisi altında kaldığı bir önceki dinden kopyaladığı hikayeler için dinlerin "kutsal" kitaplarını ya da verdiği dini öğütleri içeren yazıtlarını okumalısın. İslami bir coğrafyada olduğumuzdan dolayı islamdan örnek vermek istiyorum. İslama göre, toprak ve sudan elde edilen çamurdan tanrı tarafından yaratıldık ve dünyaya gönderildik. Bunun böyle olmasının sebebi ise islamın hrıstiyan-yahudi dinlerinin karması olması ve yahudiliğin ise sümerlerin çok tanrılı inancından gelmesi. Sümerliler zamanında toprak ve sudan elde edilen çamurla harika çanak çömlek vs yapıldığı için tanrılarının da insanı bu "mucizevi" maddeden yapmış olabilceğini düşünmüşlerdir. ( Toprağın silisyum tabanlı olması ve canlılığın karbon bazlı olması bunun hikaye olduğunu gösteriyor aslında ). Bu yüzden sana verebileceğim en iyi tavsiye linkteki kitapları okuman olacaktır. İyi günler dilerim.

Teşekkür
Paylaş
0

Kaynaklar

  1. KİTAPLAR
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bizler gibi ufacık türler için Evren'in sınırsızlığına dayanabilmemizin tek yolu sevgidir.”
Carl Sagan
Geri Bildirim Gönder