Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
Diyojen 1
Diyojen 1 Üye
4

Evrim ve İslam Tartışması neden var?

Evrim Teorisi Kuran'daki neyin gerçek olmadığını ortaya çıkartmıştır? Bazı ilahiyatçıların dediği gibi ikisi arasında bir çelişki yoksa bu tartışma neden var?
953 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
5 Cevap
Kabul Edilen Cevap
Emre Adıyaman
Emre Adıyaman Evrimci Teist Birisi

İslam'da olmayan düşüncelerin topluma varmış gibi yansıtılmasından ve bu yansıma sonucu insanlar bir anda yaratılmanın İslami olduğunu zannettiğinden tefsir çalışmalarında "Evrimin İslam'da olup olmadığı" tartışılıyor. Çünkü bazı dindarlar bu yansı düşünceyi benimsediğinden evrim kabul edildiği takdirde yansı düşünceyle beraber inancını da kaybedeceğini düşünüyor ve kaybetmek istemediğinden din yorumunu buna göre yapıyor. Basit bir şekilde ifade edecek olursak İslam, varlığını ve tekliğini kabul ettiği Tanrı'nın en son Muhammed ile iletişime geçtiğini ve Kuran'ın bu iletişime dair bir metin olduğunu ileri süren din. Kuran ise doğrudan hitabı 7. yüzyıl Arap toplumuna, hatta daha da sınırlayacak olursak 7. yüzyıl Hicaz bölgesine, olan bir metin. Böyle bir metnin evrime karşıt (veya evrim destekçisi) olduğunu savunmak amaçsal açıdan metni yorumlamaya dönük hatalı bir yaklaşım olur. Bununla birlikte içeriğinde evrim ile uyuştuğu (veya uyuşmadığı) ileri sürülen ayetler olabilir. Ancak az önceki cümlede de söylediğim gibi metnin asıl amacı o günün toplumuna hitap etmeyen soyut Tanrı ve ahiret inancını dayatmak değildir; o dönemin toplumunun da kabul ettiği bir takım somut-maddi gerçekler ve soyut Tanrı-Ahiret inancı doğrultusunda öncelikle o dönemin toplumunu yaşanabilir bir alana dönüştürmektir. Şahsi olarak Kuran'ın evrim ile uyuşan bir metin olduğunu düşünüyorum. Yani tartışmadaki tarafım bu. Ancak soruyu bağlamı açısından cevaplarsam tartışmanın varlık sebebi yukarıda da belirttiğim üzere Müslümanlara yansıtılan "bir anda yaratılış" düşüncesinin İslami olduğu kanaati; soruyla ima ettiğinizi düşündüğüm Kuran'ın kendi içinde bulunduğu iddia edilebilecek herhangi bir çelişki değil.

1,077 görüntülenme
Bu cevap, soru sahibi tarafından kabul edilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
3
  • Raporla
Cevap
The Dumber
The Dumber Antropolog

Bunu bize sormak yerine eline bir kuran meali al ve okumaya başla. O zaman evrime neden karşı çıktıklarını daha iyi anlarsın.

391 görüntülenme
4
  • Raporla
Cevap
Prefrontal Cortex
Prefrontal Cortex Farklı bir bakış

İslam inancına göre insanı ve her şeyi,hatta şu andaki her bir oluşu yaratan Allah'tır.Allah Kur'an-ı Kerim'de "İnsan,henüz adı anılmaya değer bir şey değilken üzerinden çok uzun bir zaman geçmedi mi?"[İnsan,1]diyor.Eğer okursanız,insan diye bir varlığın,henüz adına "insan" denemez durumdayken üzerinden çokça vakit geçmiş olduğunu rahatlıkla anlayabilirsiniz.Çamurdan/balçıktan/sudan yaratılış ayetleri insanın yaratılışına ilişkin "açık" olarak hiçbir şey anlatılmaz.Zira Kur'an,bir biyoloji kitabı değildir.Eğer açık ve aşikar bir anlatım olsaydı,Allah'ın bir heykeltıraş olduğu [Andolsun ki biz insanı kuru bir çamurdan, şekillenmiş bir balçıktan yarattık;Hicr,26],nefes alıp verdiğini [Ben, onun yaratılışını tamamladığım ve ona ruhumdan üflediğim zaman, siz hemen onun için secdeye kapanın:Hicr,29],iki eli olduğunu[Allah, “Ey İblis! Ellerimle yarattığıma saygı ile eğilmekten seni ne alıkoydu? Büyüklük mü tasladın, yoksa üstünlerden mi oldun?” dedi.-Sa'd,75] ve daha bir çok tuhaf şeyi anlamamız gerekirdi.Kur'anı okurken lütfen biraz daha dikkat...

Ve gelelim asıl meseleye;

Bu Reklamı Kapat

Allah'ın Yaratmak İçin Evrime Mi İhtiyacı Var? İnsanı yoktan var edemez mi?

Allah'ın yaratmak için hiçbir nedene ve hammaddeye ihtiyacı yoktur.Fakat buna rağmen Kur'an da insan yaratılışından bahsederken "çamurdan","sudan","bitki gibi yerden bitirmekten"bahsedilir.Bunların tamamı hem hammaddelerdir hem de dünyevi hammaddelerdir.Bu maddeler aynı zamanda modern biyolojinin de bildirdiği gibi,insan da dahil tüm canlıların ortak maddesel temelidir.

Bu Reklamı Kapat

Yine,Allah her anı yeniden yaratır ve icat eder.Fakat bu bu dünyadaki yaratımları bir sebepler perdesi ardına gizlediğinden de sıklıkla bahseder.Her şeyi hak ve hikmetine uygun bir biçimde yarattığının garantisini vererek,kendi koyduğu fizik kanunlarla bu evrendeki yaratma sürecini kısmen anlaşılabilir süreçlere bağlar.Allah kendisinin böyle bir şeye ihtiyacı olmamasına rağmen,bize bir şeyler anlatmayı murat ediyor

Evrime dair Kur'an'da kanıt var mıdır?

Bilimle ilgili mevzulara Kur'an'dan kanıt aranmaz.Bu yaklaşım,yöntem olarak tam bir felakettir,Kur'an-ı Kerim,ana mesajı itibariyle insana her zaman dünya üzerindeki yaratılmışları örnek verir.Allah etrafımızdaki canlı ve cansız yaratıklara sürekli olarak dikkatimizi çeker ve dünya hakkında bir şeyler öğrenmeye yönlendirir.Eğer siz Kur'an'ın açık bir emri olan ilim yapmayı ve dünya hakkında bilgi toplamayı bırakıp bu tip konuları Kur'an'da ararsanız,Kur'an'ın temel mesajına taban tabana zıt bir iş yapmış olursunuz.Kur'an bize bilimsel konularda kopya vermez,Kur'an bir bilim ve teknoloji kitabı değildir.Elbette hayat ve hakikat kitabı olması açısından gerçeklere birçok atıf bulunur ve bulunacaktır ama Kur'an'ın temel işi fizik,kimya,biyoloji,konularında "tüyo vermek"değildir bunun yerine akıl ve araştırma önerilir.Evrenin oluşumu,kalbimizin atışı,depremlerim mekanizması,kuantum fiziği gibi konularda Kur'an'dan ne öğrenebiliyorsunuz?Batılı bilim adamları bir şeyleri keşfettikten sonra "Bu gerçek,1400 yıldan beri Kur'an'da var zaten!" diye tembellik yapmak dışında...

İnsanlar arasındaki yarışta Allah hiç bir kuluna ateist de olsa,bilmem ne de olsa farklı ve adaletsiz muamele etmez.Çalışan,araştıran,üreten kim olursa olsun emeğinin karşılığını alır.

438 görüntülenme
2
  • Raporla
Cevap
Ata Arda
Ata Arda smh

İnsan﴾1﴿Gerçek şu ki,insanın yaratılış tarihinde onun henüz anılan bir şey olmadığı bir dönem gelip geçmiştir ???

Nuh(14)'Halbuki,O sizi evrelerden geçirerek yaratmıştır'.?????

Bu Reklamı Kapat

.........................

587 görüntülenme
1
  • Raporla
Cevap
Görkem Yıldız
Görkem Yıldız Öğrenci

Evrim, her canlının tek bir atadan biyolojik olarak geliştiğini söyler. Ve bilim de, ilk canlının kimyasal yollardan meydana geldiğini söyler. Bu durumda semavi dinleriyle çatışıyor. Semavi dinlerde canlıların, tanrı tarafından yaratıldığını söylerler ve insanın da hayvanlardan ayrı bir canlı olduğunu vurgularlar. Bu sebeplerden dolayı islam ve evrim arasında bir çatışma vardır.

447 görüntülenme
0
  • Raporla
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Paylaş
Soru Sor
Görsel Ekle
Kurallar
Platform Kuralları
Bu platform, aklınıza takılan soruları sorabilmeniz ve diğerlerinin sorularını yanıtlayabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu platformun ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Gerçekten soru sorun, imâdan ve yüklü sorulardan kaçının.
Sorularınızın amacı nesnel olarak gerçeği öğrenmek veya fikir almak olmalıdır. Şahsi kanaatinizle ilgili mesaj vermek için kullanmayın; yüklü soru sormayın.
2
Bilim kimliğinizi kullanın.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla sorular ve cevaplar, bilimsel perspektifi yansıtmalıdır. Geçerli bilimsel kaynaklarla doğrulanamayan bilgiler veya reklamlar silinebilir.
3
Düzgün ve insanca iletişim kurun.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Sahtebilimi desteklemek yasaktır.
Sahtebilim kategorisi altında konuyla ilgili sorular sorabilirsiniz; ancak bilimsel geçerliliği bulunmayan sahtebilim konularını destekleyen sorular veya cevaplar paylaşmayın.
5
Türkçeyi düzgün kullanın.
Şair olmanızı beklemiyoruz; ancak yazdığınız içeriğin anlaşılır olması ve temel düzeyde yazım ve dil bilgisi kurallarına uyması gerekmektedir.
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Raporla

Raporlama sisteminin amacı, platformu uygunsuz biçimde kullananların önüne geçmektir. Lütfen bir içeriği, sadece düşük kaliteli olduğunu veya soruya cevap olmadığını düşündüğünüz raporlamayınız; bu raporlar kabul edilmeyecektir. Bunun yerine daha kaliteli cevapları kendiniz girmeye çalışın veya diğer kullanıcıları oylama, teşekkür ve kabul edilen cevap araçları ile daha kaliteli cevaplara teşvik edin. Kalitesiz bulduğunuz içerikleri eleyebileceğiniz, kalitelileri daha ön plana çıkarabileceğiniz yeni araçlar geliştirmekteyiz.

Alıntı Ekle
Eser Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, fark edildiğinde ufku genişleten tespitler içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Formu olabildiğince eksiksiz doldurun.
Girdiğiniz sözün/alıntının kaynağı ne kadar açıksa o kadar iyi. Açıklama kısmına kitabın sayfa sayısını veya filmin saat/dakika/saniye bilgisini girebilirsiniz.
2
Anonimden kaçının.
Bazı sözler/alıntılar anonim olabilir. Fakat sözün anonimliğini doğrulamaksızın, bilmediğiniz her söze/alıntıya anonim yazmayın. Bu tür girdiler silinebilir.
3
Kaynağı araştırın ve sorgulayın.
Sayısız söz/alıntı, gerçekte o sözü hiçbir zaman söylememiş/yazmamış kişilere, hatalı bir şekilde atfediliyor. Paylaşımınızın site geneline yayılabilmesi için kaliteli kaynaklar kullanın ve kaynaklarınızı sorgulayın.
4
Ofansif ve entelektüel düşünceden uzak sözler yasaktır.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Sözlerinizi tırnak (") içine almayın.
Sistemimiz formatı otomatik olarak ayarlayacaktır.
Gönder
Tavsiye Et
Aşağıdaki kutuya, [ESER ADI] isimli [KİTABI/FİLMİ] neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Kurallar
Platform Kuralları
Bu platform; okuduğunuz kitaplara, izlediğiniz filmlere/belgesellere veya takip ettiğiniz YouTube kanallarına yönelik tavsiylerinizi ve/veya yapıcı eleştirel fikirlerinizi girebilmeniz içindir. Tavsiye etmek istediğiniz eseri bulamazsanız, buradan yeni bir kayıt oluşturabilirsiniz. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu platformun ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Önceliğimiz pozitif tavsiyelerdir.
Bu platformu, beğenmediğiniz eserleri yermek için değil, beğendiğiniz eserleri başkalarına tanıtmak için kullanmaya öncelik veriniz. Sadece negatif girdileri olduğu tespit edilenler platformdan geçici veya kalıcı olarak engellenebilirler.
2
Tavsiyenizin içeriği sadece negatif olamaz.
Tavsiye yazdığınız eserleri olabildiğince objektif bir gözlükle anlatmanız beklenmektedir. Dolayısıyla bir eseri beğenmediyseniz bile, tavsiyenizde eserin pozitif taraflarından da bahsetmeniz gerekmektedir.
3
Negatif eleştiriler yapıcı olmak zorundadır.
Eğer tavsiyenizin ana tonu negatif olacaksa, tüm eleştirileriniz yapıcı nitelikte olmak zorundadır. Yapıcı eleştiri kurallarını buradan öğrenebilirsiniz. Yapıcı bir tarafı olmayan veya tamamen yıkıcı içerikte olan eleştiriler silinebilir ve yazarlar geçici veya kalıcı olarak engellenebilirler.
4
Düzgün ve insanca iletişim kurun.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Türkçeyi düzgün kullanın.
Şair olmanızı beklemiyoruz; ancak yazdığınız içeriğin anlaşılır olması ve temel düzeyde yazım ve dil bilgisi kurallarına uyması gerekmektedir.
Eser Ara
Aradığınız eseri bulamadıysanız buraya tıklayarak ekleyebilirsiniz.