Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
0
Puan Ver

Evrim ve islam dini arasındaki gitgellerimizi yenmek için ne yapmalıyız?

Kafam cok karısık ne okuduysam hala herhangi bir çıkış noktası bulamadım

3
345 görüntülenme
Teşekkür (2)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
3 Cevap

Evrim ve din birbirlerinden farklı iki olgu, birbirlerinin zıddı olan iki şey değil. Hiçbir tarafın baskısında kalmadan direkt kaynakları okuyup kendinin bazı şeyleri düşünüp irdelemeni tavsiye ederim. Sinan Canan, Caner Taslaman gibi ılımlı akademisyenleri okumanı tavsiye ederim.

613 görüntülenme
Kabul Edilen Cevap
Puan Ver
3
Puan Ver
Teşekkür (2)
Paylaş
3

Merhaba...

Caner Taslaman'ı neden okumamanız gerektiğini ,kısaca anlatayım. Bundan epey bir zaman önce, TASLAMAN doç iken, tanıştık, e posta yoluyla görüşmeye başladık.

Bana, bir kutu dolusu yayınlanmış kitabını,armağan olarak gönderdi.Takiben facesine eklendim, hem facesini hem de "" webini" takip etmeye, başladım. Webine de ,ara sıra kısa yazılar yazmaya da başlamıştım.Sonra bir gün, baktım ki, yurt dışında katıldığı seminer,konferans ve benzeri etkinliklerde, içerikten ziyade, çevre ve katılımcı fotoları yayınlamaya başladı,kendisini uygun bir dille uyardım. Hiç oralı olmadı.

Derken birgün, youtube da / facesinde , inanılmaz bir laf ettiği görüntülerini paylaştı, artık " proflamıştı"...

Dedi ki: " bundan sonraki görevimiz, ateistlerin yok edilmesi, ortadan kaldırılmasının mücadelesi şeklinde olacaktır".

Çıldırmıştım. Facesinden yanıtladım.Ne oldu sana dedim.

Size, daha ayrıntılı bilgi vereceğim.

Saygı ve sevgi dileklerimle

Karşılık vermedi.

Takiben bildiğim bütün hakaretleri yazdım. Bir kaç gün sonra da kendimi sildim.

Karar sizin,Bu benim bir anlamda kişisel gözlemim.

263 görüntülenme
Puan Ver
4
Puan Ver
Teşekkür (1)
Paylaş
4

Evrimi kabul etmenin İslam Dinini reddetmek anlamına geldiğini ve Müslüman bir bireyin evrimi reddetmesi gerektiğini söyleyen insanlara itibar etmeyiniz.Evrim bir inanç meselesi değil bilimsel bir olgudur yani bu iki kavram arasında git gel yaşamınızın sebebi bazı şeylerin yanlış anlaşılmış olmasıdır.Ayrıca evrim teorisi herhangi bir şekilde yaratıcının yokluğunu savunmaz.Evrim İslam Diniyle herhangi bir çelişki veya tutarsızlık içinde değildir bunu birçok dini kaynaktan doğrulayabilirsiniz.

259 görüntülenme
Puan Ver
3
Puan Ver
Teşekkür
Paylaş
3

Kaynaklar

  1. Haber Turk Haber Yazısı
  2. Evrim Ağacı Videosu Çağrı hocamın 9:42 'de söyledikleri sorunuza cevap niteliğindedir.
Cevap Ver
Bu soru yeni cevap alımına kapatılmıştır. Tekrar açılana kadar lütfen diğer soruları ziyaret ediniz.
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Herkes yeteneklidir. İnsanlarda eksik olan, yeteneklerinin götürdüğü karanlık yere gitme cesaretidir.”
Erica Jong