Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Evrim islam ile çelişir mi yoksa islam'ın yorumlarına mı çelişir?

Kur'an da a'raf suresi 11. Ayette insanı yarattık ve ona şekil verdik diyor. Kur'an da bir ayetten bir sonuç çıkarmak imkansız. Tefsire ve yorumlara göre değişiyor. Peki bu ayetteki yaratmak fizyolojik olarak yoktan var etmek mi yoksa bir primata bilinç vererek onu "yarattık" demek mi? Umarım aklımdakini anlatabilmişimdir.

2
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
2 Cevap

Evrimin varlığını kabul ettikten sonra bir din'e, yaratılışa inanıyor olmanızın hiç kimse için bir sakıncası yoktur. Fakat evrim hayatın anlamı açıklayan veya bir mantığa sahip olan kutsal bir inanış değildir ve böyle olduğu için de hiç bir din ile çelişmez. Bir noktada tabi ki evrilmek ve yaratılmak arasında bir çakışma oluyor. "boşver bu din işlerini" gibi dobra ve kabaca bir şey söylemem ama çok objektif bir şekilde felsefe, din konularını anlatan bir kanal biliyorum https://www.youtube.com/watch?v=Epmr0arUjXs&

Teşekkür
Paylaş
1

Bu aslında yorumlayış şekline göre değişebilir birçok ilahiyatçıdan farklı cevaplar duyabiliyoruz bunun kesin bir cevabının olamayacağını düşünüyorum ve sorunun yanlış kategoride olabileceğini düşünüyorum bahsettiğin inançsal bir mesele bilimsel olmadığını düşünüyorum bu soruyu din forumlarında paylaşmanı öneririm

Teşekkür
Paylaş
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Aptalca bir şeyi elli milyon kişi de söylese, o şey hala aptalcadır.”
Anatole France
Geri Bildirim Gönder