Evrim Ağacı Logo Evrim AğacıSoru & Cevap
Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
5
Puan Ver

Evrim islam diniyle çelişir mi?

Evrimin doğru olduğunu düşünüyorum ama müslümanım sorduğum soruyu iki yoldan birine gitmek içi kullanacağım. Yardımcı olursanız sevinirim. (cevabınızı haklı bulmam için kanıt bulundurursanız çok iyi olur. )şimdiden teşekkürler.

4
607 görüntülenme
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip (2)
Paylaş
Reklamı Kapat
4 Cevap

Daha önce böyle bir soruya Çağrı Mert Bakırcı cevap vermişti. Kaynak kısmına linki ekledim. Ayrıca bu konu hakkında bir podcast ve İslam ve Evrim ilişkisi hakkında bir makale linki de ekledim. Bunlara [özellikle makaleye] baktıktan sonra aklınızdaki sorular yerli yerine oturacaktır sanıyorum.

754 görüntülenme
Puan Ver
6
Puan Ver
Teşekkür (4)
Paylaş
6

Kaynaklar

Çelişir. İslam dini dediğimizde esası Kur'an'dır. Bu yüzden, yüzlerce çelişkiden yalnızca bir tane örnek vermek bile bunu kanıtlamaya yetecektir. Çünkü Kur'an kutsal bir kitaptır ve kutsal kitaplarda tek bir çelişki bile olması "kutsal" terimine gölge düşürmeye yeterlidir.

Adem ile Havva masalı Kur'an'da da geçmektedir. Bilimsel olarak kimsenin veya canlıların topraktan gelmediğini biliyoruz. Canlılığın, Hadean döneminde derin okyanus tabanlarında cansız elementlerin milyonlarca yıl süre boyunca uygun kombinasyonlarla uygun şartları oluşturması ile ilk tek hücreli canlılığın temelini attığını biliyoruz. Kur'an'da ise Adem ile Havva masalı ile ilgili ayetler mevcuttur. Örneğin;

Şüphesiz Allah katında (yaratılışları bakımından) İsa'nın durumu, Adem'in durumu gibidir: Onu topraktan yarattı. Sonra ona "ol" dedi. O da hemen oluverdi.

Âl-i İmrân : 59

Dediğim gibi bu yalnızca bir örnek ve kaynağı direkt olarak Kur'an. Bu yüzden siz de evrimle ilgili temel bilgilere sahip olduğunuzu düşünüyorsanız, şimdi sıra Kur'an'ı tamamen okumaya geldi. Emin olun bu, başlangıç için yeterli olacaktır.

Saygılarımla,

259 görüntülenme
Puan Ver
1
Puan Ver
Teşekkür
Paylaş
1

Kaynaklar

Merhaba.

Bu konuyu çelişir ve ya çelişmez diyerek geçiştirmemek lazım. Bu konu hakkında Caner Taslamanın kitabını önerebilirim PDF olarak okuyabilirsiniz neredeyse Tüm sorulara cevap var.. Caner Taslamanın hiç katılmadığım hatta yanlış bulduğum yanları tabii ki var 10/10 bir insan değil ama evrim ve İslam arasındaki ilişkiyi güzel açıkladığını düşünüyorum.

İslamın altın çağı dediğimiz dönemde bir çok Müslüman bilim adamı evrimi Darwinden önce kabul etmişti. İslam Alimlerinin Evrim ile ilgili bolca çalışmaları var. Ademin ilk insan olması ve Havvanın Ademin kemiğinden yapılması ensest ilişki gibi şeyler İslam dininin Kutsal kitabında bulunmaz. Genelde evrim ile çelişen hikayeler Hadislerde geçer tabii bu Hikayelerde Hadislere Bible (Tevrat ve İncil) ve İsrailiyattan geçmiştir Kuranda Adem ilk insan demez. Kısaca evrim ile çelişen Hadisler bolca mevcut ama bu hadislerde Bible dan uyarlandığı düşünülürse İslamın evrim ile bir sorunu kalmaz. Hadisler kendi içinde bile çelişkilidir ayrıca hadislerde bolca iğrenç ve aşırı yobaz insanlar tarafından uyarlanmış yalan yalan hadisler bolca bulunur. Eğer Müslümansanız Hadisleri ciddiye almamanızı öneririm.

245 görüntülenme
Puan Ver
1
Puan Ver
Teşekkür (2)
Paylaş
1

Kaynaklar

Eğer Kur'an'daki Ayetlere bakarsak bazılarıyla çeliştiğini görebiliriz. Mesela Nisa suresi 1. Ayet : Ey insanlar! Sizi bir tek nefisten yaratan ve ondan da eşini yaratan, ikisinden birçok erkek ve kadın üretip yayan rabbinize itaatsizlikten sakının. Adını anarak birbirinizden dilek ve istekte bulunduğunuz Allah’a saygısızlıktan ve akrabalık haklarına riayetsizlikten de sakının. Şüphesiz Allah sizin üzerinizde gözetleyicidir.

359 görüntülenme
Puan Ver
1
Puan Ver
Teşekkür (2)
Paylaş
1

Kaynaklar

Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Beni harekete geçiren iki temel düşünce vardır: Dün, yaşam hakkında ne kadar biliyor idiysen, bugün daha fazlasını öğren ve diğerlerinin acısını azalt. Bu düşüncelerin seni ne kadar ileriye taşıdığını görünce şaşıracaksın.”
Neil deGrasse Tyson
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol