Sorulara Dön
1
Meta

Evrim ağacı'nda bir soruyu yanıtlarken bir yerden kopyala yapıştır yapabiliyor muyum?

1
Anonim 1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Evet, yapabilirsiniz. Ancak bundan doğabilecek hukuki her türlü problemden siz sorumlusunuz.

Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, halka açık bir platformdur ve bir yer sağlayıcısı görevi görmektedir. Dolayısıyla burada yapılan paylaşımlar, sizin Facebook veya Twitter profilinizden yaptığınız paylaşımlardan farksızdır.

Evrim Ağacı moderasyon veya yönetimi, Soru & Cevap Platformu'muzda yayınlanan cevapların nereden geldiğini veya nasıl hazırlandığını denetlememekte veya kontrol etmemektedir. Dolayısıyla bir yerden birebir alıntı olan bir cevap, sırf bir başka yerden alındığı için, içeriğin orijinal sahiplerinden resmi bir talep aldığımız durumlar haricinde, moderasyon tarafından kaldırılmayacaktır. Bunu düzenli olarak kontrol edebileceğimiz bir sistemimiz veya iş gücümüz bulunmamaktadır. Ancak bir yerden kopyala yapıştır yoluyla yazılan cevaplar genel olarak "kalitesiz" olarak görülecek ve dolayısıyla sitenin diğer kullanıcıları tarafından buna göre bir UP ile değerlendirilecektir.

Bundan daha önemlisi, gerekli telif haklarına sahip olmayan içerikleri paylaşmanız, hukuki sorunlar da doğurabilir. Bu sorunlar doğduğunda, Kullanıcı Sözleşmesi ve Gizlilik Politikası dahilinde kararlar alınabilecektir. Size ait olmayan bir içeriği paylaşmanızdan doğabilecek her türlü problemden, içerik paylaşıcısı olarak siz sorumlu olmaktasınız.

Genel tavsiyemiz, bir soruya cevap verirken, sorunun niteliğine bağlı olarak, dış kaynaklardan kendi ifadelerinizle bir derleme yapmanız veya şahsi bir soru ise tamamen kendi perspektifinizi sunmanızdır. Bir cevap ne kadar özgün ve ne kadar kaliteli ise, o kadar pozitif bir karşılık bulacaktır. Bir cevap ne kadar alıntı ve ne kadar kalitesiz ise, o kadar negatif karşılık bulacaktır.

Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu'nda kendi kimliğinizi temsil ettiğinizi unutmayınız. Saygın bir kimlik inşa etmek için, diğer kullanıcılar ve yöneticiler tarafından "kaliteli" olarak değerlendirilecek sorular ve cevaplar üretmenizi öneririz. Evrim Ağacı'nda nicelik ikinci planda görülmektedir; aslolan niteliktir ve kullanıcılar da buna göre değerlendirilmektedir.

Öne Çıkarılan Cevap
3
Teşekkür (1)
Paylaş
3
Bu cevabın içeriği ve doğruluğu, Evrim Ağacı editörleri tarafından kontrol edilmiş ve onaylanmıştır.
Cevap Ver
Bu soru yeni cevap alımına kapatılmıştır. Tekrar açılana kadar lütfen diğer soruları ziyaret ediniz.
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın