Sorulara Dön
0
Tarih & Coğrafya

Eski yunan roma ile aynı anlama mı geliyor?

2
Anonim 0
2,055 görüntülenme
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Avrupalılar'ın kendi perspektifinden şöyle:

Ilk önce Yunan şehirleri ve şehir-devletleri kuruluyor. O dönemlerde Romalılar ise Italya'da Roma ve çevresinde yerleşmiş bir halk sadece. Yunan şehir devletleri ise Akdeniz çevresinde denizcilik ve ticaretle diğer şehir ve devletlere ulaşıyor. Romalılar'la da bu şekilde bağlantı kuruyorlar. O dönemde Akdeniz'de üniversitesi, akedemisi, matematik, geometri ve felsefesi ile Yunanlar lider konumda ve akademiye katılmak için Akdeniz çanağındaki diğer şehir devletlerden gelenler var.

Zamanla Roma askeriye ve şehircilikte ilerliyor ve sınırlarını epey genişletiyor, kuzey'de Irlanda ve Iskoçya'ya kadar Ingiltere, Kuzey Afrika'da Mısır gibi medeniyetler üzerinde hakimiyet kuruyor. Bu arada Yunanlılarla ise birlik içindeler ve Romalılar eğitim için Yunan Akademileri'ne giderken Yunanlılar da Roma imparatorunu tanıyor.

Burada önemli isim 1. Konstantin. 4. yy'da Roma Imparatoru Konstantin Trier'de (şimdiki Almanya sınırları içerisinde) Alman boylarının istilalarına karşı bir sınır şehri kurduktan sonra gelip Konstantinapol'ü yani Istanbul'u kuruyor ve Hıristiyanlığı resmi din olarak kabul ediyor. Annesi Yunan olan Konstantin ile birlikte Yunan-Roma Imparatoru aynı kişide birleşmiş oluyor. Ayrıca Konstantin ile birlikte krallık babadan oğla geçmeye başlıyor. Yani Konstantin'in oğulları ve torunları Büyük Roma Imparatorluğu'nu sürdürüyor.

Zamanla Alman istilaları Roma Imparatorluğu'nun büyük bir kısmını eritiyor. Işin ilginç yanı Almanlar Roma'yı istila ettikçe dini olan Hıristiyanlığı ve yönetim biçimini benimsiyor. Birgün geliyor Şarlman (Karl) bir Alman olmasına rağmen kendini Roma Imparatoru ilan ediyor(8. yy). Hatta bu sırada imparatorluk Bizans Kraliçesi Irene'ye ait, ama Şarlman Papa ile bir olup Irene'yi tanımayıp Roma Imparatoru oluyor. Tabi böylece hem dini hem de idari birlik yara alıyor.

Şarlman'dan sonra oğulları arasında itilaf oluyor ve zamanla bu yönetim de bölünüp zayıflıyor.

Istanbul'un fethi ve sonra da Rönesans ile birlikte tüm bu imparatorluk da tamamiyle bitmiş oluyor.

Tüm bunların basit bir dille anlatıldığı linkteki kitabı tavsiye edebilirim ilgileniyorsanız.

1,927 görüntülenme
1
Teşekkür (1)
Paylaş
1

Kaynaklar

merhabalar İclal Akkulak

elbette hayır farklı dönemler farklı uygarlıklar tamamen. eski yunan dediğin sanırım antik yunan. antik yunan MÖ 1200-800 yılları karanlık dönem yani yazının yeni populerleştiği ve hakkında çok şey bilinmeyen dönem. MÖ 800-400 arası makedonya imparatorluğu-Atinalılar-Ispartalıların sürekli birbirleriyle didiştiği arada perlerle de mucadele ettikleri dönem başlıyor. MÖ 400-200 yılları arası Büyük İskenderin bilinen dünyanın yarısını fet etmesi var. bu dönemde yunanlar makedonyanın boyunduruğu altına giriyor. Bu dönem Antik yunan dönemidir.

Roma dönemi ise MÖ 200 lü yıllarda Yunanistan'ı fet eder. Bu yıllardan sonra Roma hakimiyeti Başlar. Antik Yunandan sonra Roma devri başlar. geçmiş bilgilerime dayanarak ve kısa bir araştırma yaparak yazdım. yanlışım varsa affola.

1,114 görüntülenme
0
Teşekkür (1)
Paylaş
0

Kaynaklar

Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın