Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
Enes Kayhan
Enes Kayhan
2,260 UP
Üye
1

Eğer din yok ise Kuranın orijinal ve değiştirilmemiş halinde o zamanın şartlarında bilinmeyen şeyler nasıl geçiyordu?

Ondördüne girdiği zaman Ay’a; siz, gerçekten tabakadan tabakaya bineceksiniz. Taneyi ve çekirdeği yaran şüphesiz Allah’tır. (Enam Suresi,) Rumlar mağlup oldu (Arab ülkesine) en yakın yerde. Onlar, bu yenilgiden sonra galip gelecekler 'Bid’a sinîn' içinde. Biz göğü 'büyük bir kudretle' bina ettik ve şüphesiz Biz, (onu) genişleticiyiz
208 görüntülenme
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
4 Cevap
Cevap
Ufuk Derin
Ufuk Derin
594K UP
Öğrenci-Okur

Aslında bunun dinin gerçek olup olmaması ile doğrudan bir ilgisi yok. Sizin inanma ihtiyacınız ile ilgili. Bu platformda birçok kez nasıl çalıştığını anlattığım gibi bu fonksiyonu yazan sizsiniz. Geçmişte olan ve nesnel olarak, tam, net ne söylediği anlaşılmamış metinler var ve bir de günümüzdeki gerçekler. Bir dine inanmak için inanma ihtiyacı yeter. Ama inanma ihtiyacı zayıf olan kişiler inançlarını doğrulamak için inanma ihtiyacı yeterli gelmediği için "mucize" ya da "delil" bulmaya meyilli olur. Geçmiş metinler ile günümüzdeki durumu bağlayan fonksiyonu kendi yazar ve kendisini tatmin edene kadar devam eder. Bu ne kadar devam ederse inanma ihtiyacı o kadar tatmin edilmiş olur. Bu, çoğunlukla kişi tarafından fark edilmeyen bir süreç olabilir.

Bunu her ayet için yapabilirsiniz. Geçmişte birçok açıdan farklı yorum ve çeviri bulunan bir ayeti alıp ister birinci anlam ister beşinci anlam olsun hangisi en uygunsa onu alırsınız. Dindeki ifadeler nesnel olarak tam, temiz ve net olmadığı ya da fazla muğlak olduğu için Geçmişte "Big bang ile alakasız" ya da "Dünyanın düz olduğunu sanan" ya da "maddenin yapı taşları ile ilgisiz ve benzeri bilim ile alakasız ya da çelişen çeviri ve yorumları görmezden gelip, "onların anlamadığını" ya da yanlış anladığını söyleyip geçmişte ya da şimdi fark etmeksizin günümüze en yakın çeviri ya da yorumu devasa bir çeşitlilik içerisinden özenle seçersiniz. Muhtemelen siz bunları yapan bir zamanda yaşadığınızda o dinin "başlamasından" geçen binlerce yılda o kadar çok çeşitlilik oluştu ki hiçbir şeyde zorlanmayacaksınız.

Bu Reklamı Kapat

Bu, kendi dininizi savunmak için yapılabilecek en kötü yollardan bir tanesidir.

107 görüntülenme
4
 • Raporla
Cevap
Ahmetcan Dalçiçek
Felsefe okumaları yapmaktayım.

Bu tamamen dindar bilinç tarafından uydurulan bir şeydir. Bu bahsettiğimiz kişiler ayetlerde kendi kafalarına göre değişiklik yapıyorlar. Neymiş efendim arapçada bir kelimenin bir çok anlamı varmış. Modern astrofizikte evrenin genişlemesi olayı popüler hale gelmeden önce birçok çeviride aynı ayetin çevirisi "Göğü kudretimizle biz kurduk ve şüphesiz bizim (her şeye) gücümüz yeter." veya "Biz göğü kudretimizle bina ettik. Hiç şüphesiz biz, çok genişlik ve kudret sahibiyiz." şeklindeydi ancak sonradan o kelimenin anlamı değişti ne hikmetse.

Ayrıca Hinduizm metinlerinde de en az kuran da olduğu kadar bilimsel mucize olduğunu iddia eden ayetler bulunmaktadır. Örneğin:

Bu Reklamı Kapat

1 - Dünyanın dönüşü

2 - Dünyanın basık olması

Bu Reklamı Kapat

3 - Güneşin gerçekten doğup batmaması

4 - Göğün katmanları

5 - Kütle çekimi kanunu

6 - Yağmur döngüsü

yine benzer olarak Miletli Thales muhammed'den asırlar önce güneş tutulmasını öngörmüştür ancak çıkıpta kendini peygamber olarak ilan etmemiştir.

106 görüntülenme
1
 • Raporla
Cevap
Cem Demir
Cem Demir
1,700 UP
Düşünür

Şunu anlamak çok önemli: Biz bir delilden iman etmiyoruz, deliller o kadar çok ki iman etmekten başka seçenek kalmıyor tabii güzel araştıran ve objektif olan için.

Bilimsel ayetler(Açık bir şekilde 50'den fazla örnek verebilirim.), halk hazır olmasa da(İlk 6 yılda sadece 40 Müslüman olması buna delildir.) ve birçok baskı olsa da kısa sürede yayılan İslam, psikolojik mucizeler, toplumsal mucizeler, 40 yaşına kadar sıradan bir insan gibi yaşayıp 40 yaşından sonra savaşlara ön saflarda katılıp gösterilen büyük komutanlık, insanların heveslerine ters gelen kurallara rağmen bu kadar hızlı bir şekilde İslam'ın yayılmayı başarması, milliyetçi ve kabileci Arap toplumunda milliyetçiliği ve kabileciliğe ters kurallar(İslam, onlarca/yüzlerce köklü Arap geleneğini değiştirmiştir, Türkiye'de insanların "hevesine ters" 1 tane şeyi değiştiren adam gösterin bana...), birçok düşmanının sonradan Müslüman olması gibi tonlarca büyük atılımı başarmış olması Hz. Muhammed'in peygamber olduğuna delildir.

Bu Reklamı Kapat

Bazıları bilgisizce ve biraz olsun düşünmeden ayetleri büktüğümüzü söylüyor, neyi düşünmediklerini ve nerede bilgisiz olduklarını bir örnekle göstermek istiyorum:

Misiun kelimesinin ilk anlamı genişletmektir, bolluk ve güç yetirmek gibi yan anlamları da vardır. Bundan 500 yıl önce evrenin genişlemesi bilinmiyordu bu yüzden insanlar yan anlamlara başvurmuşlar. Tefsirlere bakacak olursak fiziksel olarak genişletme anlamı olduğunu da bildirmişlerdir yan anlamlarını da bildirmişlerdir.

Bu Reklamı Kapat

Göğün genişlemesi fiziksel bir olgudur, doğal olarak biz de birinci anlamı olan fiziksel olarak genişletmeyi alacağız. Kelimenin böyle bir anlamı var ve fizikde de böyle bir fenomen var, ne dememiz bekleniyor? Tamam kelimenin böyle bir anlamı var(-ki birinci anlamı) ama eskiler evrenin genişlediğini bilmiyordu bu yüzden yan anlamları almışlar, biz de mi yan anlam alalım?

Bu arada diğer metinlerde de ilginç bilgilerin olması İslam açısından bir sorun yaratmaz çünkü İslam zaten önceden birçok peygamberin geldiğini söylüyor, İslam'ın desteklediği bir şeyi İslam'a karşı kullanmaya çalışmak nedir?

Size kaynaklar attım, lütfen hepsini inceleyin. Ya 1,2 tane başarısı olsa neyse de yüzlerce başarı nedir? Bu yazıyı okuyanlar, onun başardığının 1000'de birini bile başaramadan ölecekler, hani bunun bilincinde olmak lazım mesela...

Bakın unutmayın! İslam'ın emirleri gerçekten disiplinli olmasına rağmen 1.5 milyar Müslüman var, birçok kişi de Müslüman oluyor.

ilk attığım kaynak psikolojik, sosyal, samimiyet, bilimsel gibi birçok konulara değiniyor ve attığım kaynakta oryantalist bir yazarın kitabını eleştiriyor. O videoyu kesinlikle sonuna kadar izlemelisiniz.

İkinci attığım kaynaksa daha çok bilimsel konulara, çelişki iddialarına, tarihsel konulara değiniyor.

Kuran'daki ahenk ve belagat de ayrı bir konu.

https://youtu.be/DhlaSm31ncM

Bu Reklamı Kapat

https://youtu.be/0-XIuvsZUB4

Hani hangi birini inkar edeceksin? Düzensiz yazdım, her yazımı detaylandırsaydım daha güzel olacaktı ama araştırmayı bilen Ateist, Müslüman, Agnostik vs. herkes görecektir ki Hz. Muhammed'in başarısı hiç öyle küçümsenecek türden değil.

Kaynaklar

 1. A. C. Meriç. Margoliouth - Muhammed Ve İslam'ın Yükselişi ( Oryantalizm İncelemeleri ). (8 Ocak 2022). Alındığı Tarih: 8 Ocak 2022. Alındığı Yer: | Arşiv Bağlantısı
 2. Bilmiyorum. Tekvir Suresi Ve Güneşin Dürülmesi. (8 Ocak 2022). Alındığı Tarih: 8 Ocak 2022. Alındığı Yer: | Arşiv Bağlantısı
 3. Feyyaz Tv. Ağır Bulutlar. (8 Ocak 2022). Alındığı Tarih: 8 Ocak 2022. Alındığı Yer: | Arşiv Bağlantısı
 4. Feyyaz Tv. Dişi Örümceğin Evi. (8 Ocak 2022). Alındığı Tarih: 8 Ocak 2022. Alındığı Yer: | Arşiv Bağlantısı
 5. Feyyaz tv. Yer Altı Suları. (8 Ocak 2022). Alındığı Tarih: 8 Ocak 2022. Alındığı Yer: | Arşiv Bağlantısı
 6. Feyyaz tv. Demirdeki Sır. (8 Ocak 2022). Alındığı Tarih: 8 Ocak 2022. Alındığı Yer: | Arşiv Bağlantısı
1
 • Raporla
Cevap
Hüsrev Mut
Lise öğrencisiyim ve koyu bir bilimseverim haha

Açıkçası ben İslam'da ya da bazı dinlerde anlama isteğiyle zorla deliller çıkarıldığını düşünmüyorum. Bir şey varsa vardır misali yani. Demek istediğim eğer bir olgu başka bir olguyla az da olsa bağlantılı ise ona kesin vardır da diyemeyiz yoktur da diyemeyiz ama bağlantılı olduğunu ve gönderme yaptığını yüzde yüz bir şekilde söyleyebiliriz. Bu bilimde de kullanılan bir yöntemdir. Bir şeyi bulursun didik didik edersin ve en mantıklı sonuca ulaşırsın. Soruların cevapsız kaldığı yerlerde (ki buna çok şekilde rastlıyoruz.) olguya gönderme yapıldığını ve ilişki kurduğunu böylece olguyla paralel olduğunu söylersiniz. Şu ana kadar anlattıklarım objektif şeylerdi. Şimdi ise benim düşüncelerime gelelim. Bir çok hem de aşırı derecede bir çok anti-İslam kişileri müslümanların iyice zorlayarak anlam çıkardığını düşündükleri şeyleri çürütmeye çalışırken eleştirdikleri şeye dönüşüp bir anlam olmadığını ortaya koymak için bir o kadar uğraşıyorlar. Eleştirdikleri şu "anlam çıkarma çabası"'nin kat ve kat daha fazlasını ortaya koyarak insanlara Kur'an'ın hiçbir şey ima etmediğini söylemeye çalışıyorlar. Ne derseniz deyin. Kur'an'ın evren hakkında bilgileri var bence. Ha dediğiniz gibi zorla çıkarılmış şeyler tabiki vardır elbette ama anti-İslam şahıslarının uğraşıp çürüttüğü o "deliller" ortada açık da olmasa duruyor. Göm ya da ortaya çıkar. Bu sana kalmış hepimize kalmış :)

1
 • Raporla
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Paylaş
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

 1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

 2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Raporla

Raporlama sisteminin amacı, platformu uygunsuz biçimde kullananların önüne geçmektir. Lütfen bir içeriği, sadece düşük kaliteli olduğunu veya soruya cevap olmadığını düşündüğünüz raporlamayınız; bu raporlar kabul edilmeyecektir. Bunun yerine daha kaliteli cevapları kendiniz girmeye çalışın veya diğer kullanıcıları oylama, teşekkür ve kabul edilen cevap araçları ile daha kaliteli cevaplara teşvik edin. Kalitesiz bulduğunuz içerikleri eleyebileceğiniz, kalitelileri daha ön plana çıkarabileceğiniz yeni araçlar geliştirmekteyiz.

Soru Sor
Görsel Ekle
Kurallar
Platform Kuralları
Bu platform, aklınıza takılan soruları sorabilmeniz ve diğerlerinin sorularını yanıtlayabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu platformun ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Gerçekten soru sorun, imâdan ve yüklü sorulardan kaçının.
Sorularınızın amacı nesnel olarak gerçeği öğrenmek veya fikir almak olmalıdır. Şahsi kanaatinizle ilgili mesaj vermek için kullanmayın; yüklü soru sormayın.
2
Bilim kimliğinizi kullanın.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla sorular ve cevaplar, bilimsel perspektifi yansıtmalıdır. Geçerli bilimsel kaynaklarla doğrulanamayan bilgiler veya reklamlar silinebilir.
3
Düzgün ve insanca iletişim kurun.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Sahtebilimi desteklemek yasaktır.
Sahtebilim kategorisi altında konuyla ilgili sorular sorabilirsiniz; ancak bilimsel geçerliliği bulunmayan sahtebilim konularını destekleyen sorular veya cevaplar paylaşmayın.
5
Türkçeyi düzgün kullanın.
Şair olmanızı beklemiyoruz; ancak yazdığınız içeriğin anlaşılır olması ve temel düzeyde yazım ve dil bilgisi kurallarına uyması gerekmektedir.
Soru Ara
Aradığınız soruyu bulamadıysanız buraya tıklayarak sorabilirsiniz.
Alıntı Ekle
Eser Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, fark edildiğinde ufku genişleten tespitler içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Formu olabildiğince eksiksiz doldurun.
Girdiğiniz sözün/alıntının kaynağı ne kadar açıksa o kadar iyi. Açıklama kısmına kitabın sayfa sayısını veya filmin saat/dakika/saniye bilgisini girebilirsiniz.
2
Anonimden kaçının.
Bazı sözler/alıntılar anonim olabilir. Fakat sözün anonimliğini doğrulamaksızın, bilmediğiniz her söze/alıntıya anonim yazmayın. Bu tür girdiler silinebilir.
3
Kaynağı araştırın ve sorgulayın.
Sayısız söz/alıntı, gerçekte o sözü hiçbir zaman söylememiş/yazmamış kişilere, hatalı bir şekilde atfediliyor. Paylaşımınızın site geneline yayılabilmesi için kaliteli kaynaklar kullanın ve kaynaklarınızı sorgulayın.
4
Ofansif ve entelektüel düşünceden uzak sözler yasaktır.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Sözlerinizi tırnak (") içine almayın.
Sistemimiz formatı otomatik olarak ayarlayacaktır.
Gönder
Tavsiye Et
Aşağıdaki kutuya, [ESER ADI] isimli [KİTABI/FİLMİ] neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Kurallar
Platform Kuralları
Bu platform; okuduğunuz kitaplara, izlediğiniz filmlere/belgesellere veya takip ettiğiniz YouTube kanallarına yönelik tavsiylerinizi ve/veya yapıcı eleştirel fikirlerinizi girebilmeniz içindir. Tavsiye etmek istediğiniz eseri bulamazsanız, buradan yeni bir kayıt oluşturabilirsiniz. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu platformun ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Önceliğimiz pozitif tavsiyelerdir.
Bu platformu, beğenmediğiniz eserleri yermek için değil, beğendiğiniz eserleri başkalarına tanıtmak için kullanmaya öncelik veriniz. Sadece negatif girdileri olduğu tespit edilenler platformdan geçici veya kalıcı olarak engellenebilirler.
2
Tavsiyenizin içeriği sadece negatif olamaz.
Tavsiye yazdığınız eserleri olabildiğince objektif bir gözlükle anlatmanız beklenmektedir. Dolayısıyla bir eseri beğenmediyseniz bile, tavsiyenizde eserin pozitif taraflarından da bahsetmeniz gerekmektedir.
3
Negatif eleştiriler yapıcı olmak zorundadır.
Eğer tavsiyenizin ana tonu negatif olacaksa, tüm eleştirileriniz yapıcı nitelikte olmak zorundadır. Yapıcı eleştiri kurallarını buradan öğrenebilirsiniz. Yapıcı bir tarafı olmayan veya tamamen yıkıcı içerikte olan eleştiriler silinebilir ve yazarlar geçici veya kalıcı olarak engellenebilirler.
4
Düzgün ve insanca iletişim kurun.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Türkçeyi düzgün kullanın.
Şair olmanızı beklemiyoruz; ancak yazdığınız içeriğin anlaşılır olması ve temel düzeyde yazım ve dil bilgisi kurallarına uyması gerekmektedir.
Eser Ara
Aradığınız eseri bulamadıysanız buraya tıklayarak ekleyebilirsiniz.
Tür Ekle
Üst Takson Seç
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu platform, yaşamış ve yaşayan bütün türleri filogenetik olarak sınıflandırdığımız ve tanıttığımız Yaşam Ağacı projemize, henüz girilmemiş taksonları girebilmeniz için geliştirdiğimiz bir platformdur. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Takson adlarını doğru yazdığınızdan emin olun.
Taksonların sadece ilk harfleri büyük yazılmalıdır. Latince tür adlarında, cins adının ilk harfi büyük, diğer bütün harfler küçük olmalıdır (Örn: Canis lupus domesticus). Türkçe adlarda da sadece ilk harf büyük yazılmalıdır (Örn: Evcil köpek).
2
Taksonlar arası bağlantıları doğru girin.
Girdiğiniz taksonun üst taksonunu girmeniz zorunludur. Eğer üst takson yoksa, mümkün olduğunca öncelikle üst taksonları girmeye çalışın; sonrasında daha alt taksonları girin.
3
Birden fazla kaynaktan kontrol edin.
Mümkün olduğunca ezbere iş yapmayın, girdiğiniz taksonların isimlerinin birden fazla kaynaktan kontrol edin. Alternatif (sinonim) takson adlarını girmeyi unutmayın.
4
Tekrara düşmeyin.
Aynı taksonu birden fazla defa girmediğinizden emin olun. Otomatik tamamlama sistemimiz size bu konuda yardımcı olacaktır.
5
Mümkünse, takson tanıtım yazısı (Taksonomi yazısı) girin.
Bu araç sadece taksonları sisteme girmek için geliştirilmiştir. Dolayısıyla taksonlara ait minimal bilgiye yer vermektedir. Evrim Ağacı olarak amacımız, taksonlara dair detaylı girdilerle bu projeyi zenginleştirmektir. Girdiğiniz türü daha kapsamlı tanıtmak için Taksonomi yazısı girin.
Gönder
Tür Gözlemi Ekle
Tür Seç
Fotoğraf Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu platform, bizzat gözlediğiniz türlerin fotoğraflarını paylaşabilmeniz için geliştirilmiştir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Net ve anlaşılır görseller yükleyin.
Her zaman bir türü kusursuz netlikte fotoğraflamanız mümkün olmayabilir; ancak buraya yüklediğiniz fotoğraflardaki türlerin özellikle de vücut deseni gibi özelliklerinin rahatlıkla ayırt edilecek kadar net olması gerekmektedir.
2
Özgün olun, telif ihlali yapmayın.
Yüklediğiniz fotoğrafların telif hakları size ait olmalıdır. Başkası tarafından çekilen fotoğrafları yükleyemezsiniz. Wikimedia gibi açık kaynak organizasyonlarda yayınlanan telifsiz fotoğrafları yükleyebilirsiniz.
3
Paylaştığınız fotoğrafların telif hakkını isteyemezsiniz.
Yüklediğiniz fotoğraflar tamamen halka açık bir şekilde, sınırsız ve süresiz kullanım izniyle paylaşılacaktır. Bu fotoğraflar nedeniyle Evrim Ağacı’ndan telif veya ödeme talep etmeniz mümkün olmayacaktır. Kendi fotoğraflarınızı başka yerlerde istediğiniz gibi kullanabilirsiniz.
4
Etik kurallarına uyun.
Yüklediğiniz fotoğrafların uygunsuz olmadığından ve başkalarının haklarını ihlâl etmediğinden emin olun.
5
Takson teşhisini doğru yapın.
Yaptığınız gözlemler, spesifik taksonlarla ilişkilendirilmektedir. Takson teşhisini doğru yapmanız beklenmektedir. Taksonu bilemediğinizde, olabildiğince genel bir taksonla ilişkilendirin; örneğin türü bilmiyorsanız cins ile, cinsi bilmiyorsanız aile ile, aileyi bilmiyorsanız takım ile, vs.
Gönder
Tür Ara
Aradığınız türü bulamadıysanız buraya tıklayarak ekleyebilirsiniz.