Sorulara Dön
0
Teoloji & Din Felsefesi

Ebedi bir yaratıcı var mı?

Merhaba, bir süredir "philosopher aı" ile bazı felsefi konularda soru/önerme şeklinde "sohbet"ler yapıyordum. Bilginin doğasına dair çok önemli çıkarımlarda bulunmasını gerçek bir mutluluk ile belirtmek isterim. Bu konu hakkındaki cevap sizce nedir?

1
Anonim 0
388 görüntülenme
Teşekkür
Hatırla (1)
Takip (1)
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

merhabalar Gksl

bu konu hakkında çok uzunca duşundum, araştırdım ve sorunun altından kalkamadım:( bu yüzden apateist olmaya karar verdim.(apateizm dinlerden bağımsız yaşamaktır) birkaç konuda düşüncelerimi paylaşmak isterim.

öncelikle şu soruyu sorarak başlamak isterim: eğer bütün bu komplike bilgileri, sonsuz bilgi sahibi bir tanrı yaratması gerekiyorsa, tanrıyı kim yarattı? sonuçta tanrı her şeyden daha komplike bir varlık, eğer komplike şeyler yaratılmaya ihtiyaç duyuyorsa tanrı da yaratılmalı. yada tanrının ebedi olduğu görüşü içinde geçerlidir bu. tanrı ebediyse ebediyen var olabiliyorsa madde denilen şeyde ebediyen var olabilir. çevremizde gördüğümüz her şey de ebediyen var olabilir, fizik kuralları, kimya ve biyoloji bunlar da hep var olabilir. bir tanrıya ihtiyacın olması mantıksız geliyor bana. yani her şey çok komplike o yüzden bir tanrı olmalıdır argümanı çelişkili ve mantıksızdır diyebilirim.

büyük semavi dinlerdeki tanrıyı araştırdım, İncil ve kuranı okudum, dinler tarihini araştırdım yani bu tanrılar çok doğru ve sonsuz ilim sahibi tanrılar gibi gelmedi. daha çok ortaçağ barbarlıklarını devam ettiren en az o dönemin insanları kadar gaddar ve cahil tanrı tasvirleri var. kuranı kerimi okuyorum mesela çok fazla bilimsel hata var, kitabın yarısından fazlası(allah her şeye gücü yeter, allaha karsı gelmekten sakının) gibi boş yapmaktan ibaret, apaçık bilimsel hatalar var, adaletsizlikler var, miras payı yaparken matematik hataları, arapça gramer ve yazım hataları da var yani ben kuranı okurken bir mucize göremiyorum, bu tanrıdan çıktına da inanamıyorum. ya tanrı aklımla dalga geçiyor yada 1500 yıl önce cahil bir Arap tarafından yazılmıştır diyorum ki 2. ihtimal daha fazla.

bunun dışında din tarihine bakıyorum, geçmişte insanlar bilmedikleri konulara hep tanrıya bağlamıştır, yanlız kaldığında bir güce sıgınma ihtiyacı oldugunda hep tanrıya basvurmuştur ve özellikle bir baska insanları kullanmak , halkı şükretmeyi öğretip kendi rahatlarını bozmamak, savaşlarda askerleri vahşileştirmek için de hep dine baş vurmuşlardır. anlatılan efsaneler, vaad edilen cennetler, yazılan kitaplar tanrı yazmadığı gibi tanrı için de yazılmamıştır hiçbiri. hepsi de sahte bilimle ve sahte mucizelerle insanları kandırma peşindedir.

SONUÇ OLARAK ben tanrı yoktur demek için yeteri kadar bilgi sahibi oldugumu dusunmuyorum, ama bir dine mensup olmak içinde hiçbir neden yada kanıt göremiyorum. dediğim gibi işin içinden cıkamadım :( olagan ustu iddalarına olagan ustu kanıtlar gosterdiklerinde inanırım, bu olay yaşanana kadar da ben tanrının var olma düşüncesinden bağımsız yaşayacağım.

353 görüntülenme
1
Teşekkür (1)
Paylaş
1
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın