Puan Ver
0
Puan Ver

Dünyamızın güneş etarfında 1 tur attığını kim belirliyor?. Başlangıç ve bitiş noktası neye göre belirlendi?

Eğer bu nokta rastgele veya bilimsel olmayan yöntemlerle belirlenmişse her günün yılbaşı olması gerekmiyor mu?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
1 Cevap

Merhabalar, dünyanın güneş etrafında attığı turun başlangıç ve bitiş noktası için değil de yılbaşının belirlenmesine ilişkin yazacağım. Bu konu tamamen kültürel bir olgu. Kabul edilen takvimleri yaratan kültürlerin gerekçesine (örneğin Gregoryen, Julyen, Rumi, Hicri takvime) göre yılbaşı günü değişiyor. Gece ve gündüzün eşit olduğu Mart ve Eylül aylarını yılın başı olarak belirleyen takvimler de var (Gregoryen/Miladi takvimin başlangıcı da aslında mart ayıdır, zira september, october, november ve december, sırasıyla yedinci ay, sekizinci ay, dokuzuncu ay ve onuncu ay demek olmasına rağmen dokuz, on, onbir ve onikinci ay ismi olarak kullanıyoruz).

Diğer yandan Hicri takvim, ay takvimine göre yapıldığı için yılbaşı günü, Miladi takvime göre değişse de 1 Muharrem’dir.

Teşekkür
2
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Doğal Seçilim kör bir saatçidir, çünkü geleceği göremez, sonuçları planlamaz, görünür hiçbir amacı yoktur. Buna rağmen Doğal Seçilim'in sonuçları bize tıpkı usta bir saatçinin elinden çıkmış gibi bir tasarım hissi verir, bizi tasarım ve planlama illüzyonu ile etkiler.”
Richard Dawkins
İnsan Zekasının Evrimi: Neden Sadece İnsanın Beyni Bu Kadar Evrimleşmiştir?
Geri Bildirim Gönder