Puan Ver
-1
Puan Ver

Dr. Çağrı mert bakırcı'nın herhangi bir dini inancı var mıdır?

Dinler yalan mı söylüyor?

2
Teşekkür
Hatırla
Takip
2 Cevap

Kendisinin cevap vermesi daha iyi olur ama ben de bir şeyler yazmak istiyorum. Bilim dünyasında her inançtan bilim adamı bulunuyor. Bir kişi öyle düşündüğü için kabul etmemelisiniz. Her konuda. Örneğin evrim... Çağrı Mert Bakırcı öyle dediği için doğru değildir. (Evrim ispatlı olduğu için doğrudur.) Dinler de aynı şekilde. O dediği için dinler doğru veya yanlış olamaz ancak böyle bir şeyi de bilimsel olarak ispat etmek pek mümkün görünmüyor. "İspatlanamıyor o halde yanlış." demek de pek doğru değildir ama ispat yükümlülüğünden dolayı ispatlanamayan şey bilimsel açıdan yok sayılır. O yüzden bir "inanç"tır. Var olduğuna veya yok olduğuna inanırsınız. Hangi din, hangi inanç, hangi yorum... Birçok din, birçok inanç ve bir çok yorum var. Sorgularsınız ve size uygun olan inanç sistemine inanırsınız veya inanmazsınız. Kişinin dinini, inancını bilmenize gerek yok. Sadece sorgulayın yeter. Kendinizce bir inanç veya inançsızlık oluşturursunuz. Din ile ilgili sorulmuş soruları ve Çağrı Mert Bakırcı'nın cevaplarını ekliyorum.

https://evrimagaci.org/soru/evrim-teorisi-islam-dini-ile-celisir-mi-486#471

https://evrimagaci.org/soru/tanri-felsefe-konusu-iken-neden-bilimsel-olarak-yok-diyorsunuz-48#44

https://evrimagaci.org/soru/fazla-teolojiye-girmek-istemem-ama-evrim-teorisinde-bir-yaraticinin-etkisi-olabilir-mi-1735#1403

https://www.youtube.com/watch?v=wbWPaFGpNBI Evrim (veya Bilim), Dinlerle Çelişir mi?

https://www.youtube.com/watch?v=PT6fLkB_rQ0 Evrimciler ve Tesadüf: Bilmiyorum Demenin Gücü...

Kaynağa da Vikipedi'yi ekliyorum.

Teşekkür
1

Kaynaklar

  1. Vikipedi Buradaki bilgilerden emin olmamakla birlikte ekliyorum.

birinci soruna cevap veremeyicem çünkü kimdenin dininin bilmek zorunda olmadığım gibi kimse de dinini açıklmak zorunda değil o yuzden ikinci soruna cevap vericeğim dinler yalan söyelemiyor sadece insanlar birleştiren şeyler vardır örenğin almanyada yaşayan türkler çoğu bir yerde toplanıştır onları birleştiren şey aynı ulustan olmaları aynı şey dil içinde ve bana göre en büyük birleştiricilerden olan din içinde geçerlidir din de insanlar birleştirmek içinde bir şey uydurmalıydı o da tanrısallık oldu bir anlığına müslümanlığın, hristiyanlığın veya zerdüşlüğün ortaya çıktı zamanda düşün etrafında çok fazla sey var nedenini bile açıklayamdğındın tepede kocaman sıcak ve parlak bir şey gidip geliyor bebekler doğuyor vs ve sen daha kendi vücudun anatomisini bile bimiyorsun ve biri çıkıp hepimizi her şeyi evreni kainatı hayal edebileceğiniz her şeyi hep var olan sonsuz güç ve kudret sahibi biri tarafından oluştuğu söyleniyor inanır mısın inanmaz mısın şu an ki gibi evrim yok big bang yok kuantum yok karadelikler sicim teorileri yani günümüzde herkesin adını duduğu teoriler yok ve bir ilahi güç var olduğu söylenir off neyse bence artık kendini onların yerien koydun ve inarır mısın inanmaz mısın

***

simdi ben olsam inardım

bu durumda din insanlara yalan söylüyor gibi gözükebilir ama bence yalan söylemiyor sadece insnalrın zaafları mı dersin bilgi yetersizliği mi dersin sana kalmış bundan yararlanıyor ne kadar bir dine inanmasamda dinlerin gücünü asla görmezden gelemeyiz o zaman halkı bütünleştirdi ve toplum kurallarını düzenledi

ama artık dine ihtiyaç kaldığna inmaıyorum hatta artık toplumları çok fazla parçalıyor günümüzde din kullanark çok fazla insan öldürüyor soy kırıma uğruyor hem artık homo sapinesler tanrısallığa oynamaya çaılyor (burda kastım her şeyin hakimi mutlak güç sahibi tanrı anlayışından bahsetmiyorum yunan tanrıları gibi her tanrı bir özellik gibi) artık çok fazla şeyi açıklayabiliyoruz ve bir ilahi güce çok fazla ihtiyaç duymuyoruz. bu yuzden gün geçtikçe özellkle ateist sayısı artıyor.

**kaynaklarda belirtiğimlerim güzel yazılar bbc bu konuda tartışmalı yazlılar paylaşmıştı istersen okursun**

Teşekkür
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Dünya, her insanın ihtiyaçlarını karşılayabilir; ancak her insanın açgözlülüğünü değil!”
Mahatma Gandhi
Geri Bildirim Gönder