Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
1
Domuz eti İslamda neden yasak?
Domuz eti sağlıksız olmamasına rağmen neden islamda yasak?
1,883 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
2 Cevap
Bu Reklamı Kapat
Cevap
Oguz Han
Oguz Han Tarih Sever Vatandaş

Bir sürü düşünce var. Birisi Dumuzi isimli Sümer tanrısının bir domuz tarafından öldürülmüş olması. Sümer hikayeleri ve inançları daha sonraları Akadlarla beraber Semitik kavimlere, Mezopotamya'ya ve bütün dünyaya evrilerek yayıldı. Çoğu mitolojinin kaynağının Sümer olduğu düşünülüyor. Buradan insanlara antipati ve kin uyandırmış olabilir.

Ancak ne kadar antipati uyandırsa da bir efsanenin buna sebep olmasını o kadar da olası bulmuyorum. Çünkü en keskin dini inançlar bile zamanın şartlarına göre yorumlanıp eğilip bükülebiliyor. Hristiyanlıkta domuz yasağının kaldırılması bunun bir örneği.

Domuz yetiştiriciliği İslam'dan çok önceden beri Bereketli Hilal'de yapılmıyor. Bilinmelidir ki İslam aslında yeme içme konusunda yasakladığı hayvanlardan değil daha çok yasaklamadıklarından bahseder. Yani sınır çizer. Evcil domuz yemek yasaksa yaban domuzu da yasaklanır. Eşek yasaksa zebra yasaklanır, keçi serbestse dağ keçisi serbest olur.

Bu Reklamı Kapat

Evcil domuzların yasaklanma sebebi muhtemelen Mezopotamya tarihinin bitmek bilmeyen(tüfek icat olunca biten) göçebe-yerleşik, ya da çoban-çiftçi döngüsünden kaynaklanmaktadır. Bu döngü şudur; sulamalı tarımla birlikte bölgede güçlü ve zengin şehir devletleri kurulur. Bu devletlerin temeli çiftçiliğe dayanır. Yöneticileri, orduları, ruhbanları ve sıradan halkı olan bu şehirler çevrede medeniyet açısından daha zayıf lakin daha savaşçı çoban göçebelerle çevrilidir. Bunlarla ticaret yaparlar bazen de kullanırlar. Gün gelir yerleşik devletin yönetiminde zafiyet ortaya çıkar. Etraftaki göçebe çoban aşiretler bir birine bağlı kalabalık aşiretler halindedir. Bir aşiret gelip o şehrin yöneticilerini tepeler ve şehrin veya bölgenin yeni yöneticileri olurlar. Kültürlerinden etkilenir yerlerini sağlamlaştırırlar. Ta ki onlarda yerleşik hayata uyum sağlayıp gösterdikleri bir zayıflıkta başka bir göçebe aşiret tarafından tepelenene kadar. Tarih kitaplarında gördüğümüz Akad, Babil, Asur devletleri hep bu döngünün içerisindedir.

Göçebeler ve yerleşikler birbirleri ile ticari ilişkilere sahiptir. Göçebeler tüm ihtiyaçlarını üretemezler. Bu yüzden bu ticarette karşılıklı fayda olsa da yerleşiklerin göçebelere çok fazla ihtiyaçları yoktur. Göçebeler onlarla ticaret yapmadan varlıklarını devam ettiremezler. Tam burada mevzu domuza geliyor. Domuz fazla ürer, hızlı büyür. Domuz eti elde etmek kolaydır. Bununla birlikte domuz güdülemez. Göçebelik için uygun değildir. Uzun yolları yürüyemez, kurak yerlerde dayanamaz. Domuzu üreten yerleşiklerin, göçebelerin en önemli ticari ürünü olan hayvanlarına talepleri azalacaktır. Hayvan satamazlarsa zanaat ve tarım ürünlerini alamazlar. Bu yüzden göçebeler domuzdan nefret edecek, yerleşiklerin ülkelerini ele geçirince bu nefretleri kendini gösterecektir. İslam göçebeliğin güçlü olduğu coğrafyada doğmuş ve yayılmıştır. Hristiyanlık da İslam'a yakın bir yerde doğmasına rağmen yayıldığı coğrafyada bu göçebelerin gücü o kadar yüksek değil.

1,733 görüntülenme
8
  • Raporla
Cevap
M. Oguz Dişli
M. Oguz Dişli Öğrenci

Domuz etinin yasak olması mevzusu sadece İslam'da bulunan bir şey değildir diye hatırlıyorum. İslam bu yasağı Sümerlilerden almıştır.Sümerliler zamanında bir tanrı ya domuzlar tarafından yeniyordu veya daha farklı bir şey gerçekleşiyordu . Tam hatırlayamadığım için mitolojik olayı buraya yazamadım . Ama domuz yememenin kökünün buraya dayandığı konusunda bir şüphem yok .

1,144 görüntülenme
2
  • Raporla
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et