Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Dinlerin tanrılarından yardım beklemeli miyiz? Ya da sorunları kendimiz halletmeli miyiz?

Çoğu ateist inanan insanların sorunları halletmek için uğraşması yerine dua etmesini örnek gösteriyor.

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Yine din den bağımsız bir konuyla karşı karşıyayız.

Burada hem inançlı hem de inançsız bireylerin kutuplaşmaktan kaynaklı algı sorunları halledilmiş olmalı ki, konuyu objektif değerlendirmek mümkün olsun.

Bir inançsıza göre, dine inanan biri, hiçbir şey yapmadan sadece tanrıdan ister ve bekler. Bu bir çok inançlı açısından da geçerli olduğu için algı yanılması olmakta. Semavi dinler, tanrının bir hizmetkar gibi, bireyin hiçbir şey yapmadan her şeyi önüne getireceğini söylemez. Aksine çalış, çaba göster der. Diğer yandan, inançsız insanların hepsi tanrı düşmanı, tanrı düşüncesini ortadan kaldırmak için yaşayacak kadar delirmiş değil.

Semavi dinlerden birine inanan kişi, göstermiş olduğu çaba gayret sonrasında, tanrısından sonucu kendisi için doğru, iyi hayırlı ise ister. Bunu puttan, budha dan, vs vs kimden isterse istesin yanlış ya da zararlı değildir. Kişi sonucu bir tanrıya bağlamamayı da seçebilir. Ancak biliyoruz ki, bir olayın sonucu açısından başka bir erk e inanıyor olmak, doktor hasta ilişkisinde bile inancın pozitif etkisini ortaya koymakta. Bunu inancın rahatlatıcı etkisi olarak da, plasebo etkisi olarak da açıklayabiliriz. Farketmez.

Yani sonuç olarak din açısından bile, kişi dünyaya çaba göstermek, kendini gerçekleştirmek gelişmek tekamül için gelmiştir. Bir tanrıya inanıyor olmak, bu süreci anlamlı kılmaktır. Tanrım herşeyi halleder ben yatayım şeklinde bir yaklaşım içermemektedir.

Kişi tanrıdan yardım isteyebilir, istemeye de bilir. Burada önemli olan, kişinin faaliyetini hangi gerekçe ile temellendirdiğidir. Yani inançlı olup olmamasından bile bağımsız.

Teşekkür
Paylaş
1

Kaynaklar

  1. Kaynak
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Kitaplar, olduğumuz yerde kalmamız gerektiği zamanlarda bize gidecek bir yer verirler.”
Mason Cooley
Geri Bildirim Gönder