Sorulara Dön
1
Sahtebilim & Şüphecilik

Dinlerin kökeninin sümer'e dayanması peygamberlere kanıt değil midir?

Dinlerin kökenin sümer'e dayandığını ve aynı olaylarınolduğunu biliyoruz. Bu durum geçmişte de pygmbrler gndrildiğini ve aynı şeyleri anltğnı gstrmz mi

4
322 görüntülenme
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
4 Cevap

Olabilir. Ancak bu bir ihtimaldir. Çünkü Sümerler'den beri aynı hadiselerin anlatılıyor olması, bu hadiselerin herhangi bir zamanda uydurulduğunu ve taa Sümerler'den beri yaşanmış hadiseler olarak anlatıldığını da gösterebilir. Dolayısıyla ulaşılan sonuç, konuya nereden bakıldığına göre değişir. Elimizdeki vesikalar, hadiselerin kaynağı hakkında kesin bir bilgiye ulaşmak için yeterli değildir.

624 görüntülenme
8
Teşekkür (2)
Paylaş
8

Eğer tüm coğrafyalarda Sümer kökenli dinler olsaydı evet mantıklı bir argüman olmuş olurdu. Fakat tüm dünyada ki inanışlarda bu mitler yok. Sadece aynı coğrafyada ki inanışlarda var.

Misal Nuh Tufanı; İslam, Yahudilik, Hristiyanlık, Hinduizm ve çeşitli Orta Asya dinlerinde varken Kızılderili veya Viking mitlerinde yok. İslam, Yahudilik gibi inanışlar hep aynı coğrafyada çıkmışken; Kızılderili inanışları dünyanın diğer ucunda ortaya çıkmıştır. Tufan, peygamberler ile bildirilmiş olsaydı tüm dünyada tufan miti olurdu.

Buradan da anlıyoruz ki önceden peygamber gelmemiş, aynı coğrafyada kültür değişimiyle mitler diğer inanışlara yayılmış. Ya da Tanrı sadece Mezopotamya ve çevresine peygamber göndermiş. İki ihtimalde İbrahimi dinlerin gerçek olmadığı kapısına çıkıyor.

1
Teşekkür (1)
Paylaş
1

Kanıtlamaz, Sümer ve Babil yaratılış mitoslarının semavi dinlerin yaratılış efsanelerine kaynaklık ettiği açıktır. Hiçbir şey yok ilksel denizin var olması ve her şeyin ondan yaratılması gibi ya da insanın balçıktan yaratılması gibi, ilk insanın yaratılmasından sonra iki insandan insanlığın ortaya çıkması gibi, Nuh tufanı gibi bilimle uyuşmayan anlatılara rastlıyoruz Sümer ve Babil mitoslarında ve bu mitoslar Yahudiliğe, Hristiyanlığa ve İslam'a geçmiştir. Bu durum tek bir şeyi kanıtlıyor o da bu dinlerin Sümer kültürünün ve inancının birer kopyası olmasıdır ki başörtüsü, sünnet, Şeriatın yasalarının bir çoğu, doğrudan Mezopotamya ve Antik Mısır kültürlerinden alınmıştır. Yedi yer yedi cennet veya yedi gök inancının, yıldızların göğü süslediği düşüncesinin Sümerlerden, İsra ve Miraç olayının da Zerdüştlerden alındığı da ortadadır çünkü aynı hikayeler eski metinlerde de geçmektedir.

Sayacaklarımın tamamı da Mezopotamya, Zerdüşt ve Antik Mısır inançlarında geçen ve var olan şeyler:

Zerdüşt'ün göğsünün yarılması ve içinin temizlenmesi

Zerdüştün göğe yükselmesi ve beş vakit namaz (beş vakit namazdan kuranda bahsetmez ama hadislerde geçer ve aynı öğretileri zerdüştlerde görmemiz mümkün)

İbadetten önce temizlenme sümerlerde de görülür

Sırat köprüsü (Ardavirafname gibi Zerdüştî anlatılarda karşımıza çıkmaktadır.)

Ayrıca Pavlus’un Kudüs’e doğru giderken melek eşliğinde göğe yolculuk yaptığı rivayet edilir.

Semâya / göğe yükseliş yani Miraç tasavvuru eski Hint ve İran mitolojilerinde de mevcuttur

Eğer bu konu ile çok ilgileniyorsan şunları araştırmanı öneririm:

Sümer Mitolojisi

Babil Mitolojisi

Gılgamış Destanı

Başörtüsünün Kökeni

Sünnetin Kökeni

Arap mitolojisi

Sami inanışları

Ayrıca Turan Dursun'un Din Bu kitabını okumanı öneririm

1
Teşekkür
Paylaş
1

Öyle bir varsayım yapılsa bile, Sümerlerden geldiği iddia edilen çoğu şey de başka yerlerden alınma (destan vs). Eğer sümerlerde olan şeyler peygamberlerin geldiğine kanıt olsaydı, o zaman onlar ile aynı zaman diliminde yaşamış toplulukların yazıtlarında vs peygamberlerden bahsedilirdi, çünkü her millete peygamber gönderilmiştir diyor. Fakat böyle birşeye rastlamıyoruz, tek rastladığımız şey o topluluğun/milletin kendi inancından/dininden kalan izler, yani eğer peygamberlere işaret olsaydı o zaman neden diğer hiçbir kaynakta bir peygamberden ve anlattıklarından bahsetmiyor? Diğer arkadaşında dediği gibi elimizde yeterli kaynak yok fakat bazı şeyler mantıksal açıdan ele aldığında anlaşılabiliyor.

217 görüntülenme
1
Teşekkür (1)
Paylaş
1
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın