Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
1
Puan Ver

Dinlerdeki cezalandırma sistemi ne kadar doğru?

Kendi çocuğumuzu yetiştirirken bile yaptığı bir davranış sonrası cezalandırdığımızda o hatayı tekrarlamayabilir ama bunu yanlış olduğunu bildiğinden değil cezalandırılmaktan korktuğu için yapar. Aynı şekilde dinlerinde insanları cezalandırmakla korkutarak belli kalıplara sokmaya çalışması ne kadar doğru?

1
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Selamlar, tamamen kendi fikrimi belirteceğim lütfen kusuruma bakmayın..

Dini, kültürel ya da herhangi bir şekilde insanın benliğini özgün şekilde oluşturmasını engelleyecek her şey bana göre tam bir saçmalık. Her bireyin çabalarına doğru orantılı olarak hak ettiğini almasını gerektiğini, kendi şekillendirdiği modele göre yaşaması gerektiği düşünüyorum. Ama bu düşüncelerim hep kafamda başka sorunlar yaratıyor.. Mesela ; bir insanın ne hak ettiğine ne karar verecek? Eğer bu kararı verecek mekanizma insan ise doğru kararı vereceğini nasıl bilebiliriz? Özgürlük tam olarak doğru çözüm olabilir mi? uzar gider böyle çünkü insanın karar mekanizması olduğu her yerde olduğu gibi burada da irrasyonel yapımızın gazabıyla karşı karşıya kalıyoruz bence.

Diyelim ki cezalandırma korkusuyla kısıtlama olgusu doğru. Bu sadece yüzeysel bir yapılandırma olmaz mıydı? Bireyin bastırılmış duygularının belki bir gün daha büyük sorunlar doğurmayacağını nereden bilebiliriz? Kanımca bu tarz soruların cevabı her birey için farklı.

Geçtiğimiz günlerde sosyal medyada bir video ile karşılaştım. Sizin bahsettiğiniz ceza sisteminde madalyanın diğer yüzü tartışılıyordu, konu ise cennette bulunduğu varsayılan "huriler". "Huriler öyle güzeldir ki bir tanesi dünyaya inseydi bütün erkekler onlarla evlenmek için sıraya girerdi." vb. vb. bir sürü anlatım vardı. Bu doğru bir din anlatımı değil bunda hem fikiriz ama bana düşündürdüğü şey şu oldu; belki de biz insanlar olarak din olgusunu yanlış anladık ve yine belki de bunu bastırılmış duygularımız doğrultusunda yarattık(?)

Sınırlandırmalar doğru kullanıldığın insan toplumlarının arasındaki çürük yumurtaları ayıklamak ve belki kabul edilen sınırlamaları kendi iradesiyle kabul etmesi için ikna edilmesi hususunda kullanılabilir. Tabi bunu gerçekleşmesi için de çürük yumurtanın iş birliği yapması gerekirdi.. Tam bir paradoks.

Her iki ucu farklı sorunlar doğuran bir sistem.

Puan Ver
1
Puan Ver
Teşekkür (2)
Paylaş
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Eğer keman, müzik enstrümanlarının en kusursuzu ise; Antik Yunan, insan düşüncesinin kemanıdır.”
Helen Keller