Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
0

Dini, abartarak sorgulamak kişiyi kafir yapar mı?

Uzun uzun düşünüyorum islamiyeti diğer dinler şahsen manasız geliyor bu yüzden düşünüp sorguluyorum google'da günümüzdeki sitelerden bazen bakıyorum. İşte bi ara bakarken sitelere kafir oluyormuşum sorduğum sorular olsun vs. olsun sizce abartarak sorgulamak kafir yapar mı? Eskiden 5 vakit namaz kılar oruç tutardım şimdi sadece oruç var.
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
4 Cevap
Cevap
Genç Mühendis
Genç Mühendis Düşünür

hayır yapmaz. eğer ki gerçek din diye bir şey varsa ve bu din sonsuz kudrette ve bilgiye sahip bir tanrı tarafından yollanmışsa, ne kadar sorgularsan sorgula bu dinde bir eksiklik bulamaman gerekir. hatta sorgulamaların ve şüphelerin inancı daha çok pekiştirmeli, çünkü sorgulamalar ve meraklar dini daha çok öğrenmene ve her şeyi daha fazla anlamana neden olur. bir insan eğer hakiki dine mensup olduğunu düşünüyosa onu sorgulamaktan korkmaz. yanlız sorgulamaktan kastettiğim de internetteki her şeye inanmak değil. islam tarihi, peygamberler, kutsal kitaplar, hadisler hepsinin öğrenilmesi ve kendi mantık süzgecinden geçirdikten sonra bir karara bağlanmasını kastediyorum. bunlar için kitaplar var, farklı düşüncelere sahip insanların yazıları var bunları okuyabilirsin. bu dini inanç sana ait, nasıl yaşayacağın neye inanacağın sana kalmış.

1
  • Raporla
Cevap
Yasin Kayalar
Yasin Kayalar Bilim ve felsefe okuru

Hayır yapmaz. Mevzu bahis inanç olunca şüphe inançla yarışır. Şüphe olmadan o şeyin adı zaten inanç olmaz. Şüphe duyulmayan şey için inanç kavramını kullanamayız. Aksi halde bir şeyin varlığından şüphe duyulmasa herkes onu kabul eder böylece adı da zaten inanç olmaktan çıkardı. Dolayısıyla burada aslolan şüphe duyarak ve buna rağmen inanmak kanaat etmektir. Toplumda yerleşmiş dogmatik ve sorgulamadan inan anlayışı yanlıştır. İnsan sorgulayarak şüphe ederek zaten doğru bir inanç anlayışına ulaşabilir. Bunun dışındaki anlayışlar dogmatik ve kişilerin başka kişiler tarafından su istismale edilip kullanılmasına da neden olacak tehlikeli anlayışlardır.

Bir yaratıcı varsa insana aklı verme sebebi zaten aklını kullanarak kendisini bulması, tanıması ve inanması için vermiş olacaktır. Aklı devreden çıkaran anlayışlar ise bu açıdan hurafeci-gelenekçi bir dogmatikliktir.

Bu Reklamı Kapat

0
  • Raporla
Cevap
Egemen Sak
Egemen Sak Eski muhafazakar, sağlam laik

Öncelikle selamlar.

Bir çok görüş vardır bu konuda. Kimi görüşler daha ılımlı, kimisi daha radikal, kimisi ise daha akılcı bakıyorlar duruma.

Bu Reklamı Kapat

Ben ise daha akılcı ve objektif bakılması taraftarıyım.

Ancak öncelikle içiniz bence rahat olsun. Eğer tanrıya içinizdeki inançtan, tanrıya olan sevginizden kaynaklı inanıyorsanız şahsi fikrimce siz istemediğiniz sürece dinden çıkmazsınız. Çünkü inanç yaratan ile yaradılan arasındadır. Kimse bunun arasına giremez. Din ise toplumsaldır. Yani her din inananlarını "kendince"; doğru, iyi, düzenli, temiz, ahlaklı vb. bir inananlar kavmi haline getirmeyi niyetler. Ancak kişiler bunu değiştirir. Değiştirmesi de anormal değildir.

Bu Reklamı Kapat

Çünkü bir çok insan inanç şekline ve duygularına, psikoloji bilimi açısından baktığımızda görüyorum ki inanmalarının en temel iki nedeni var. Bir gelenek. İki şahsi menfaatleri. İkinci durum hemen her inananda görebilirsiniz. Bu sadece günümüz ve beşeri dünyada maddi kazanç ve sosyal statü için olarak değildir.

Sırf cennete gitsin diye veya cehennemeen kaçınsın diye inanan, ibadet eden milyonlarca hatta milyarlarca çeşitli inanç sahipleri görebilirsiniz.

Tanrı eğer gerçek ise ve cennet, cehennem kavramlarını bizler doğru anladık ve yorumladık isek bu cennet ve cehennem olayları bizim yaptıklarımıza yönelik olmayacaktır.

İslamın bence 4 temel kaidesi var. İnananlar bunlara göre hareket etmeli.

•Niyet

•Akıl

•Bilim

•Kitap

Bu Reklamı Kapat

Eğer bir kişi niyeti cennete gitmek için namaz kılan ile tanrı sevgisinden namaz kılan kişinin aynı şekilde mükafatlandırılacağına inanmak bence saçmalık olacaktır.

Ayrıca olaylara hatta dine bilimsel, akılcıl bakmak bizleri batıl inançlardan ve pagan kültürden de koparacaktır.

Şu an dünyanın en kalabalık dini Hristiyanlık. Ancak gördüğüm kadarıyla Hristiyanların büyük oranı, farkında olmasalar da Roma paganı. Bu durum malesef İslamiyette hatta Türkiye'de de aşırı derecede göze batar nitelikte.

Türkiye üzerinden gideceksek, en basit örneği türbe. Kaç kere gördüm, çocuğu olmayanların gittiği türbe farklı işte oruç açılan türbeler, dilek dilenen türbeler oldukça yaygın. Ancak bu islamiyete göre zinhar yasaktır. Allaha şirk koşmaktır.

Bu Reklamı Kapat

Çünkü kimse Allahtan başka birinden ümit edemez, onun yüzü suyu hürmetine de bir şey dileyemezsiniz. Hatta o kadar ki Peygamberlerden bile dilemek şirk koşmaktır.

Ben sorgulamanızın taraftarıyım. Korkmayın. Dedim gibi siz istemediğiniz sürece kimse sizi dinden çıkaramaz.

Kaldı ki İslamda KEYF SURESİ 29. AYET gereği, kişler ister inanır ister inanmazlar.

Ancak Kur'an-ı Kerim'i okumanızı ve anlamanızı isterim.

Bu Reklamı Kapat

Bunu istememin nedeni de başıma gelen bir olaydan mütevellittir.

Lisede din dersinde öğretmenim "Peygamberlerin hayatını neden bilmeliyiz ?" Sorusuna ben

"Hayatlarını bilip, yaptıkları hatayı yapmamak için" cevabını verdiğimde

"Peygamberler hata yapmaz cevabını" vermişti. Buna itiraz edip Kasas suresi 15. Ayeti delil gösterdiğimde beni dinlen çıkmakla itham etmişti. Halbuki Hz. Yusuf peygamberlikten kaçmış, Musa, adam öldürmüş, Hz Lút ise tanrının emrine ilk başta karşı gelerek halkının helak olmasını engellemeye çalıştı.

Veya Nuh olayı. Başka bir öğretmenle bu konuyu tartıştığımızda dünyanın tamamının su basamayacağını dünyada o kadar su olmadığını söylediğimde ise dersten atılmıştım :)

Sonuç olarak bir çok sözde alime göre din mutlak itaat ve iman işidir. Dogmatiktir. Sorgulanmaz. Ancak sorgulanmadığında geldiğimiz durum ortada. Siz sorgulamaktan korkmayın. Sorular sizi cevaba götürecektir.

Bilgiden alimler değil tüccarlar korkar.

Son olarak.

Bilim ile din ters düştüğünde, önce bilime sonra din alimlerinin söylediklerinin hangisinin doğru olduğunu kontrol edin. Bilim de bize yalan söyleyebilir. Ki bu malesef olmuştur da. Mutlaka biri yalan söylüyordur. Bilim ile din ikisi de tanrı tarafından oluşturulduğu için çatışması pek beklenen bir şey olmayacaktır.

Sevgilerle kalın. Bol soru sormaya devam edin:)

0
  • Raporla
Cevap
Bayram Kurt
Bayram Kurt Evren Davut (photoghrapy)

mesafeler üzerinden gidiyor olsak günümüz coğrafyası özelliğini taşıyan nitekim şahsi duruşlara hitaben bir ebeveyn ile birtakım düşünürlere itaatkar edilmesinin ardından çoğu kesimde küresel ısınma adını verdiğimiz illetten kurtulamadığımız değerleri değer uğruna anlamsızca illegal hareketlere tabii tutmak bir coğrafyanın yok oluşunu izlemek olur..

0
  • Raporla
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Alıntı Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, fark edildiğinde ufku genişleten tespitler içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Formu olabildiğince eksiksiz doldurun.
Girdiğiniz sözün/alıntının kaynağı ne kadar açıksa o kadar iyi. Açıklama kısmına kitabın sayfa sayısını veya filmin saat/dakika/saniye bilgisini girebilirsiniz.
2
Anonimden kaçının.
Bazı sözler/alıntılar anonim olabilir. Fakat sözün anonimliğini doğrulamaksızın, bilmediğiniz her söze/alıntıya anonim yazmayın. Bu tür girdiler silinebilir.
3
Kaynağı araştırın ve sorgulayın.
Sayısız söz/alıntı, gerçekte o sözü hiçbir zaman söylememiş/yazmamış kişilere, hatalı bir şekilde atfediliyor. Paylaşımınızın site geneline yayılabilmesi için kaliteli kaynaklar kullanın ve kaynaklarınızı sorgulayın.
4
Ofansif ve entelektüel düşünceden uzak sözler yasaktır.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Sözlerinizi tırnak (") içine almayın.
Sistemimiz formatı otomatik olarak ayarlayacaktır.
Gönder
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et