Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
2

Din bilimle ters düşer mi?

Dinin özellikle İslamiyet'in bilimle asla çelişmediğini söylüyorlar şu anda çelişen gibi gözüken şeyler zaman ilerledikçe ve bilim geliştikçe aslında çelişmediğini iddia ediyorlar. Ve bu konu hakkında bir çok deliller sunuyorlar mesale dünyanın dönmediği kabul edilen bir zamanda İslam bilime ters gibi gözüküyordu fakat bilim gelişti ve ters düşmedi
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
3 Cevap
Cevap
Fatih Aslan
Fatih Aslan Din Araştırmacısı

Din ile bilim taban tabana zıt iki farklı alandır.

Din, kabullere, doğmalara dayanır, en makulu olan sorgusuz sualsiz iman etmektir. Dinde, fizik yasaları mucize göstermek için kişi özel olarak eğilir, bükülür, delinir. Kutsal kişiler, metinler, sorgulanamayan kurallar, ritüeller vardır.

Bu Reklamı Kapat

Bilimde, dinin aksine hiç bir dogma yoktur. Tüm, her şeyi sorgular. Hatta başkalarınında sorgulamasını, denemesini, aynı sonucu bulmasını ister. Değişmeyen hiç bir kural yoktur. Kutsal metin, kişi, ritüel vs yoktur. Her şey fizik yasalarına uyar, mucizeleri ciddiye almaz. İçinde deney, veri, gözlem, hesap olmayan hiç bir veriyi ciddiye almaz.

Dini kitapların hepsinde döneminde doğru bilinen bilgiler vardır. Bu tarihten bakınca bunların yanlış olduğunu görüyoruz. Tüm dini kitaplarda dünyanın durağan, güneşin döndüğü yazar. Hatta dini olmayan kitapların hepsindede aynı şekilde dünya merkezli bir sistem vardır. Bu ancak 15. Kopernik'in yazdığı kitapla düzeltilmiştir.

Bu Reklamı Kapat

İnsanlar dilediği dine inanmak ve inanmamakta özgürler. Esas mesele bu özgürlüğünün sınırlanırı iyi tayin etmekten geçiyor. Herkes kendi sınırları içinde kendi inancını yaşayıp başkasına karışmıyorsa hiç bir problem çıkmaz.

5
  • Raporla
Cevap
Mehmet Akif
Mehmet Akif Mühendislik Öğrencisi

Din ve Bilim iç içe olduğu kadar birbirinden ayrı konulardır. Eğer bilimle uğraşacaksak, dinimizi bilime karıştırmadan bilimle uğraşacağız. Bir insan bilimle uğraşsada uğraşmasada istediği dine inanabilir. Ancak bilimde bir konuyla ilgili delil veya antitez üreteceksekse bunu dinini işin içine karıştırmadan yapmalıdır. Yani örnek vermek gerekirse diyelim ki Dünya güneşten her yıl uzaklaşıyor olarak elimizde bilimsel bir veri var ama kutsal kitapta yaklaştığı yazıyor diye Dünya güneşe yaklaşıyor işte kutsal kitapta böyle yazıyor diyemez, böyle bir delil gösteremez.(bu sadece bir örnekti, ciddiye almayın). Din ve Bilimin çelişmesi konusuna gelirsek Kutsal kitaplardaki bilgiler stabildir. Bir dönem doğru kabul edilen bilgiler kutsal kitapla uyuşabilir. Daha sonraki yıllarda bu öğrendiğimiz bilgilerin yanlış olduğu öğrenilirse bilimsel bilgi değişir ama kutsal kitaplar değişmez. Bilimsel bilgi kutsal kitaplar gibi stabil değildir. Her zaman değişirler çünkü bilim bize hiçbir zaman kesinlikle bu bilgi doğrudur demez. Her yeni keşif yaptığımızda Bir öncekinden daha doğru ama kesin doğru olmayan yeni bilgi edinmiş oluruz. Yani bilimin amacı doğru bilgiyi bulmak değil, doğruya bilgiye olabildiğince yaklaşmaktır.

2
  • Raporla
Cevap
Mekalid Menar
Mekalid Menar Physician

Bilimdeki doğrular değişkenlik gösteriyor..

Zaman geçtikçe yeni keşifler oluyor.

Bu Reklamı Kapat

Bu keşifler ayetlere niçin ters düşmüyor?

Sorunuz çok güzel öncelikle tebrik ediyorum..

Bu Reklamı Kapat

Şimdi burda çok önemli bir gerçek vardır ki o da şudur;

Kuranın evrenden,bilimden bahsetmesi bir amaç içindir..Yoksa bilimi ders vermek için değildir.Yani Kuran evreni ve içindekileri anlatır ki onu öyle güzel yapan ve idare eden ve yaratanı tanıyalım.Yoksa Kuran Fizik,Coğrafya kitabı değildir..

Örneklendirelim..

Mesela Kuran der ki "Güneş döner.."

Burdaki amaç güneşin nasıl döndüğünü öğretmek değildir..

Amaç güneşin dönüşündeki düzen ve mükemmellik ve denge ve insana faydalarını gösterip;

Güneşin boşu boşuna olmadığını ve insanı seven ve şefkat eden bir Yaratanın o büyük güneşi insana hizmet eden bir varlık yaptığını ders verir.

Burda bu ayeti okuyan insanlar ister eski zamanda dünyayı yuvarlak bilmeyenler olsun yani onlara göre güneş dünyanın etrafında dönüyordu..

Bu Reklamı Kapat

Veya şimdi bizim bildiğimiz gibi güneş kendi etrafinda ve galaksi ile dönüyor..dünya da onun etrafında dönüyor.

Sonuç değişmez..Sonuç güneşin dönmesindekı mükemmelliği ders vermektir..

Bu aslında bir mucizedir..Niçin?

Çünkü bu ayetten bu zamana kadar 1500 sene geçmiş..

Bu Reklamı Kapat

Ve astronomi bilgileri değişmiş.

Ama ayetin doğruluğu değişmiyor..

Bilim ilerledikçe Kuranın ayetlerinin manaları daha da iyi anlaşılıyor..

Fakat onu işin ehli bilir.

Bu Reklamı Kapat

Yani ayette bazı işaretler vardır..

Bilimdeki keşiflere ışık tutabilir.

Fakat sizin bu sorunuz gerçekten önemlidir en kısa cevap olarak

Kuran evrendeki düzenden,güzellikten,dengede, mükemmellik ten bahseder..Amaç bunu gösterip arkasinda sonsuz bir kudret ve ilim ve şefkat olduğunu ders vermektir. .

O yüzden Kuran'a evrenin içinden ne girse hepsinde amaç aynıdır..onların Yaratan ve idare edenini ders vermektir..

Yoksa ayrıntılarda insanı boğdurmaz..

Amaç Fizik dersi vermek Kuatkı, elektonu, Dna yı öğretmek değildir.

Ama düzen ve denge değişmez.Yani Atom Fiziği geliştikçe Kuranın denge ve düzen dersi kendini daha iyi gösterir..

Biyoloji geliştikçe mükemmellik kendini daha net gösterir..

Ve Kuran der mükemmel ise bir mükemmel Ustası vardır..

Bu Reklamı Kapat

Sonuç olarak Kuran doğru bilim ile çelişmez .doğru bilgiyi daima destekler.

Amacı evreni Yaratan ve idare edeni ders vermektir.

Bilim geliştikçe evren daha net bir şekilde Yaratanı gösteriyor ve gösterecektir.

2
  • Raporla
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Paylaş
Soru Sor
Görsel Ekle
Kurallar
Platform Kuralları
Bu platform, aklınıza takılan soruları sorabilmeniz ve diğerlerinin sorularını yanıtlayabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu platformun ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Gerçekten soru sorun, imâdan ve yüklü sorulardan kaçının.
Sorularınızın amacı nesnel olarak gerçeği öğrenmek veya fikir almak olmalıdır. Şahsi kanaatinizle ilgili mesaj vermek için kullanmayın; yüklü soru sormayın.
2
Bilim kimliğinizi kullanın.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla sorular ve cevaplar, bilimsel perspektifi yansıtmalıdır. Geçerli bilimsel kaynaklarla doğrulanamayan bilgiler veya reklamlar silinebilir.
3
Düzgün ve insanca iletişim kurun.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Sahtebilimi desteklemek yasaktır.
Sahtebilim kategorisi altında konuyla ilgili sorular sorabilirsiniz; ancak bilimsel geçerliliği bulunmayan sahtebilim konularını destekleyen sorular veya cevaplar paylaşmayın.
5
Türkçeyi düzgün kullanın.
Şair olmanızı beklemiyoruz; ancak yazdığınız içeriğin anlaşılır olması ve temel düzeyde yazım ve dil bilgisi kurallarına uyması gerekmektedir.
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Raporla

Raporlama sisteminin amacı, platformu uygunsuz biçimde kullananların önüne geçmektir. Lütfen bir içeriği, sadece düşük kaliteli olduğunu veya soruya cevap olmadığını düşündüğünüz raporlamayınız; bu raporlar kabul edilmeyecektir. Bunun yerine daha kaliteli cevapları kendiniz girmeye çalışın veya diğer kullanıcıları oylama, teşekkür ve kabul edilen cevap araçları ile daha kaliteli cevaplara teşvik edin. Kalitesiz bulduğunuz içerikleri eleyebileceğiniz, kalitelileri daha ön plana çıkarabileceğiniz yeni araçlar geliştirmekteyiz.

Alıntı Ekle
Eser Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, fark edildiğinde ufku genişleten tespitler içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Formu olabildiğince eksiksiz doldurun.
Girdiğiniz sözün/alıntının kaynağı ne kadar açıksa o kadar iyi. Açıklama kısmına kitabın sayfa sayısını veya filmin saat/dakika/saniye bilgisini girebilirsiniz.
2
Anonimden kaçının.
Bazı sözler/alıntılar anonim olabilir. Fakat sözün anonimliğini doğrulamaksızın, bilmediğiniz her söze/alıntıya anonim yazmayın. Bu tür girdiler silinebilir.
3
Kaynağı araştırın ve sorgulayın.
Sayısız söz/alıntı, gerçekte o sözü hiçbir zaman söylememiş/yazmamış kişilere, hatalı bir şekilde atfediliyor. Paylaşımınızın site geneline yayılabilmesi için kaliteli kaynaklar kullanın ve kaynaklarınızı sorgulayın.
4
Ofansif ve entelektüel düşünceden uzak sözler yasaktır.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Sözlerinizi tırnak (") içine almayın.
Sistemimiz formatı otomatik olarak ayarlayacaktır.
Gönder
Tavsiye Et
Aşağıdaki kutuya, [ESER ADI] isimli [KİTABI/FİLMİ] neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Kurallar
Platform Kuralları
Bu platform; okuduğunuz kitaplara, izlediğiniz filmlere/belgesellere veya takip ettiğiniz YouTube kanallarına yönelik tavsiylerinizi ve/veya yapıcı eleştirel fikirlerinizi girebilmeniz içindir. Tavsiye etmek istediğiniz eseri bulamazsanız, buradan yeni bir kayıt oluşturabilirsiniz. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu platformun ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Önceliğimiz pozitif tavsiyelerdir.
Bu platformu, beğenmediğiniz eserleri yermek için değil, beğendiğiniz eserleri başkalarına tanıtmak için kullanmaya öncelik veriniz. Sadece negatif girdileri olduğu tespit edilenler platformdan geçici veya kalıcı olarak engellenebilirler.
2
Tavsiyenizin içeriği sadece negatif olamaz.
Tavsiye yazdığınız eserleri olabildiğince objektif bir gözlükle anlatmanız beklenmektedir. Dolayısıyla bir eseri beğenmediyseniz bile, tavsiyenizde eserin pozitif taraflarından da bahsetmeniz gerekmektedir.
3
Negatif eleştiriler yapıcı olmak zorundadır.
Eğer tavsiyenizin ana tonu negatif olacaksa, tüm eleştirileriniz yapıcı nitelikte olmak zorundadır. Yapıcı eleştiri kurallarını buradan öğrenebilirsiniz. Yapıcı bir tarafı olmayan veya tamamen yıkıcı içerikte olan eleştiriler silinebilir ve yazarlar geçici veya kalıcı olarak engellenebilirler.
4
Düzgün ve insanca iletişim kurun.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Türkçeyi düzgün kullanın.
Şair olmanızı beklemiyoruz; ancak yazdığınız içeriğin anlaşılır olması ve temel düzeyde yazım ve dil bilgisi kurallarına uyması gerekmektedir.
Eser Ara
Aradığınız eseri bulamadıysanız buraya tıklayarak ekleyebilirsiniz.