Sorulara Dön
-1
Teoloji & Din Felsefesi

Dabbetül arz nedir? İnanıyor musunuz?

1
Anonim -1
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Dabbetül arz, dini metinlerde adı geçen, kıyamete yakın dönemlerde yeryüzüne gelecek olan, karşısına çıkan her şeyi yıkıp ezip geçecek, birçok hayvanın bileşimi olan bir yaratıktır. Hakkındaki tüm bilgiler dini metinlerde bulunur ve tanımlayıcı bilgiler oldukça ayrıntılı olsa da nereden ve nasıl geleceği pek de net değildir.

Buna inanıp inanmamak kişiden kişiye değişebilecek bir şey çünkü bir inanç meselesi ve kişisel olarak benim ya da başka bir arkadaşın inanıp inanmadığını merak ediyor iseniz şu kadarını söyleyebilirim: Bildiğim ve görebildiğim kadarı ile Evrim Ağacı'nda bulunan kişilerin büyük çoğunluğu, belirli inanç sistemlerine ya da dinlere inanan ya da inanmayan kişiler olsalar da daha çok bilimsel bilgi dediğimiz, sınanabilir, kanıtlanabilir, ölçülebilir, yargılanabilir, çürütülebilir, yerine daha iyisi/yenisi konabilir ve hipotez, gözlem, deney, kuram gibi bilimsel yöntemlerle ortaya çıkmış türden bilgilere güvenen ve ilgi duyan bir kitle. Dabbetül arz gibi bir canlının varolduğuna dair elimizde hiç bir bilimsel bilgi, kanıt, gözlem olmadığı için ona inanmanın, bu ortamda hayata, insana, Dünyaya ve Evrene karşı tutturduğumuz bakışla pek ilgisi yok.

Konuya evrimsel bir açıdan bakarsak da şunu söyleyebilirim: Yer yüzündeki milyonlarca canlının hiçbirinde, evrimsel dinamiklere aykırı oluşum göstermiş bir organ, uzuv, fiziksel gelişim, yapı görülmemiştir. Yani hiç bir canlı yoktur ki ön uzuvları ot yiyen ama arka uzuvları et yiyen bir canlıya ait olsun. Hem koşucu ayakları hem de uçucu kanatları olsun. Sırtı soğuğa uyumlu ama karnı sıcağa yatkın olsun. Böyle bir şey yok. Dabbetül arz ise birçok alakasız hayvanın kesişimi olarak tanıtıldığı için böyle bir canlının hiç varolmayacağını ve zaten hiç varolmadığını kabul edebiliriz. BU durumda da ona inanmak gereksiz ve açıklanamaz bir yaklaşım olur. Çünkü bugüne kadar edindiğimiz sayısız bilimsel bilgiye göre öyle bir canlı olamaz. Eğer bir gün böyle bir hayvanla karşılaşacak olursak bilim dünyası devasa bir güncelleme yaşayacak demektir. Bilime bu tip bir dönüşüm yaşatacak bir buluş hiç yaşanmadı. Olsaydı gerçekten heyecan verici olurdu.

0
Paylaş
0
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et