Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
Anonim Üye
0
Çok eski tarihlere dayanan Hinduizmde yazan bilimsel yazılar (evrenin genislemesi, dünyanın dönmesi elips olması) onun doğru olduğunu göstermez mi?
Hinduizmde bir sürü bilimsel ayet var. Ve çok eski zamanlara ait. O zaman bu dine doğru diyemez miyiz? Aklımıza uymuyor olabilir ama sonuç olarak elimizde kanıt var. Kanıt varsa mantıgimiz uymasada kabul etmek zorunda.degil miyiz?
385 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
2 Cevap
Bu Reklamı Kapat
Cevap

Hinduizm yada ondan etkilenen Budizm (hatta mevlevilik)bu Evren bir rüyadır . Bizim zihnimizin bir yansımasıdır. Tek bir mutlak vardır o da düz anlamda bizim farkındalığımiz bir nevi sürekli içimizde olan birşey (geniş anlamda maya)diğer herşey yanilsama dır ve o farkindalikli bilinc tektir .herkeste ayri ayri degil birdir.zaman ve mekan herşey yanilsamadir.Der.Vedaları öyle yorumlayin yani güneş doğmaz ve batmaz derken disarda bir güneş yok o sizin içinizde doğması da bir batmasida siz dünyada dogmadınız dünya size göründü o içinizde. Gibi bir anlayış disiplin var . Herşeyi buna göre yorumlamaniz lazım .

364 görüntülenme
0
  • Raporla
Cevap
Ersals Krononot
Ersals Krononot Krononot⁸

Bütün öğerti ve dimlerde bugün gerçek olarak kabul ettiğimiz kayıtlar metinler bulunur. Eğer ele alış biçimimiz *öğreti* üzerinden ise, kendi içinde tutarlı olduğuna -inanırız-. Kabul ederiz. Ancak bir öğretiyi *bilimsellik* açısından ele alacaksak işler tamamen değişir. Bilimsel bilgi tanımı açısından, bir öğretide bulunan bilim disiplini dahilinde geçen olay - kavram - oluş vs nin, bilimsel arka planı sunulmamış kayıtlar (yanlışlanabilir ya da kanıtlanabilir niteliğe sahip olma) geçerli kabul edilemez. Bir bilgiyi bilimsel olarak literatüre geçmesinin kriterleri vardır. Ve bir öğreti ne kadar kabul edilebilir gerçeklerden de bahsetse, içeriğini bilimsel olarak kabul etmek metodolojik açıdan hata olur. Diğer yandan, öğretiler ve dimlerin de bilimsel teoriler ortaya atma iddiaları yoktur. Kayıtlardaki metinler, sadece işaret eder ve insana onu anlama kavrama analiz etme çözme yani bilim yapma görevi verir. Yön gösterirler. Bu anlamda bilimsel anlamda yapılmış analiz kanıt bulgular, öğretilerin ifadelerinin gerçekliğini araştırmış olur bunu amaç edinmemiş de olsa. Bir öğreti ya da dime ikna olmuş bir birey, bilimi sağlama yapmak için araştırabilir.

Öğretiyi -dimi doğru kabul etmek için, içeriğinin günümüzde geçerli kabul ediliyor olması yeterli mi?

Buna üzülerek hayır demek durumundayız. Bir öğreti de kendi gerçekliğini sadece -insanın gerçek kabulü- üzerinden temellendirmez. Eksik olan gelişmeye muhtaç olan insandır zaten.

Bu Reklamı Kapat

Bir öğreti ya da dimi kabul etmek somut, bilinebilir ŞEYler üzerinden gerçekleşmez. O üst düzey bir düşünce ürünü, bir varoluş yorumudur. Bilim, bu yorumun sadece bir kolu olabilir.

Bilime de, dime de öğretiyi de, ona olan bakış açımız belirliyor. O yüzden şahsi kararlarımızı alırken, çok disiplinli araştırma yapacak çabaya girebilecek kadar tutarlı olmak zorundayız. Gelenek - kültür ya da çevre etkisinin şekillendirdiği bakış açılarından oluşmuş bir kişilik, KENDİ OLAMAZ.

348 görüntülenme
0
  • Raporla
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et