Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
0

Çocukluğumdan beri Müslüman bir mahalle, okul ve ailede büyüdüm evrimle tanıştığım günden beri ateist arkadaş sayım arttı fakat beni neden dışlıyorla?

Demek isdediği şu küçüklüğümden beri hep tanrı olgusuyla büyüdüm ve bir anda düşüncelerimin değişmesini beklemek oldukça yanlıştır fakat çevremdekiler bunca gerçeğe rağmen hala müslümansan yada bir tanrıya inanıyorsan cahilsin böyle diyince kendimi oldukça cahil hissediyorum bu konuda tavsiye verebilecek birileri olursa memnun olurum.
249 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
3 Cevap
Cevap
Ufuk Derin
Ufuk Derin Öğrenci-Okur

Evrim, bilimsel bir gerçek ama dinler veya dini tutumlar inançtır. Dolayısı ile inançları inceleyip, sorgulayıp, düşünüp karar verecek olan sizsiniz. Bazı koyu ateistler de kendisinin doğruyu bulduğunu düşünüp sizi de doğru yola ulaştıracağını düşünür, bu durum koyu inançlı kişiler için de böyledir. Her iki kesimin koyusu da kendisinin doğruyu bulduğunu düşündüğü için sizi "cahil" olarak görebilir.

İnancınızı kendiniz şekillendireceksiniz. Kendiniz sorgulayacak düşünecek ve kendinize uygun olanı bulacaksınız. Bilimsel gerçeklerden kaçmadığınız sürece istediğiniz şeye inanın veya inanmayın. İster bilimi Tanrı'nın sözünü anlamak olarak görün ister dini insan uydurması olarak görürsünüz. Buna siz karar vereceksiniz. Sırf inanmıyor diye birisine cahil demekle inanıyor diye birisine cahil demek arasında hiçbir fark yoktur.

Bu Reklamı Kapat

Örneğin bana böyle davranan biri olursa "Ben bilimsel gerçeklerden kaçmıyorum kimseye zarar vermiyorum kendi inancımdan olmayanla dalga geçmiyorum o yüzden benim inancım beni ilgilendirir. Sorgular, düşünür kendime uygun olanı bulurum." derim. Eğer ki kendime uygun olan dini tutumu bulursam "Sen buna mı inanıyorsun hala cahil seni." demem. Çünkü o kişinin kendisine uygun olan görüşü teizmmiş, deizmmiş, agnostizmmiş, ateizmmiş, panteizmmiş bana ne? Bilimsel gerçeklerden kaçmıyorsa veya bana bir zararı olmuyorsa umrumda olmaz. O kişi kişisel görüşünü kendine saklasın, ben kendime uygun olanı düşünür ve bulurum.

150 görüntülenme
3
  • Raporla
Cevap
Merve Arıcıbaşı
Merve Arıcıbaşı PhD Veterinary Sciences

Bu durum öncelikle Dünya'da dolayısıyla da Türkiye'de sosyoekonomik ve politik gelişmelerle ilgili bir durum. Sovyet Rusya'nın yıkılmasının ardından ABD'nin komunizmle savaşını Islami faşizme yöneltmesi, işlevini yitiren Nato'nun kendine yeni hedef olarak Islami faşizmi alması, 11 Eylül olayları, Islamofobi, sosyal medya ile global ağların herkesi birbirine bağlaması, ABD'den AB'ye tüm devletlerin ve Türkiye'nin de payını aldığı toplumsal kutuplaşma insanlar arasında din-bilim çatışması, evrim karşıtlığı, aşı karşıtlığı, komplo teorileri şeklinde kendini gösteriyor. Yani bu biraz politik bir durum.

Ama bir birey olaral içinde bu çatışmayı yaşayıp moralinizi ve psikolojinizi bozmanıza gerek yok. Dilerseniz bu sosyo ekonomik gelişmeleri daha iyi anlamaya veya din düşünce gibi konularda daha çok okuyarak kafanızdaki karışıklığı gidermeye çalışabilirsiniz. Ben Prof. Niyazi Kahveci'nin yorumlarını çok faydalı buluyorum ve linkteki programı da sıklıkla paylaşıp tavsiye ediyorum.

Bu Reklamı Kapat

162 görüntülenme

Kaynaklar

  1. N. Kahveci. Insanlığın Düşünme Evreleri. (3 Kasım 2018). Alındığı Tarih: 18 Ocak 2021. Alındığı Yer: | Arşiv Bağlantısı
2
  • Raporla
Cevap
Elif Kürekçi
Elif Kürekçi Cevaplayıcı

Kimse kimsenin inancına karışmaz hatta birisine inanci dolayisiyla dalga geçemez. Bu her inanç için geçerli küçümseme insanın doğasında olan bir duygu eğer birisi kendi inancında çok eminse belli bir süre sonra kendi fikirlerine inanmayan insanlara küçümseyerek bakar. (Zaten onların inancinin dogru oldugunu nereden biliyoruz ki) Arkadaşlık gelip geçicidir biri sana cahil der biri seni över önemli olan kendi içinizdeki hakikat https://youtu.be/fz0SBhFZEvU Senin burada onlara aldırmaman lazım eğer bir insan en saçma dine bile inanıyorsa kağıda falan tapıyorsa bile kendi düşüncelerini kendisine katılmayanların iddalarına cevap verecek bilgide olmalı. Cahil hissetme konusuna gelecek olursak gerçeklik bazı durumlarda(bu durum da dahil)kişiden kişiye göre değişebilir. Ve bu konuda kendini cahil hissettirebilecek bir şeyin olmamalı. Ki evrim müslümanlıkla da çelişmez. Bu yönden de sadece kendini o kadar aşağı görmemek olmalı. Unutma ki cahillik sadece bilgi bilip bilmeme değil, insanlara olan kibarliginda,hitabetinde senin bir cahil olup olmama göstergendir. Sen burada cahil olsan bile (öylesin demiyorum örnek vermek için) arkadaşlarının yaptığı asıl cahillik. Kimse kimseyi küçümseyemez. ! Burada kendinize eziyet etmenizi gerektirecek bir durum yok, belli ki psikolojik bir oynuyorlar sizin için.

1
  • Raporla
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Alıntı Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, fark edildiğinde ufku genişleten tespitler içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Formu olabildiğince eksiksiz doldurun.
Girdiğiniz sözün/alıntının kaynağı ne kadar açıksa o kadar iyi. Açıklama kısmına kitabın sayfa sayısını veya filmin saat/dakika/saniye bilgisini girebilirsiniz.
2
Anonimden kaçının.
Bazı sözler/alıntılar anonim olabilir. Fakat sözün anonimliğini doğrulamaksızın, bilmediğiniz her söze/alıntıya anonim yazmayın. Bu tür girdiler silinebilir.
3
Kaynağı araştırın ve sorgulayın.
Sayısız söz/alıntı, gerçekte o sözü hiçbir zaman söylememiş/yazmamış kişilere, hatalı bir şekilde atfediliyor. Paylaşımınızın site geneline yayılabilmesi için kaliteli kaynaklar kullanın ve kaynaklarınızı sorgulayın.
4
Ofansif ve entelektüel düşünceden uzak sözler yasaktır.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Sözlerinizi tırnak (") içine almayın.
Sistemimiz formatı otomatik olarak ayarlayacaktır.
Gönder
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et