Sorulara Dön
-1
Teoloji & Din Felsefesi

Cenaze namazından sonra telkin neden yapılır? Ölüler ile konuştuğunu söyleyen hocalar var, ses duyulduğunu söyleyenler var bilimsel açıklaması nedir?

Müslüman bir arkadaşımdan duydum, öldükten sonra ölü kalkıp kafasını tabuta vurduğunu ve bu sesi duyanlar olduğunu söyledi. İmam da herkesi uzaklaştırıp ölüyle konuşup telkin yapıyormuş. Aslı nedir bilimsel açıklaması nedir?

1
15
Tutku Yılmaz
-1
Teşekkür (1)
Hatırla (1)
Takip (1)
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Bu tip iddialar neden her zaman "duydum", "bir arkadaşım", "mış, miş muş"larla bezelidir? Neden hiç kimse bunları görmez de duyar, neden arada hep üçüncü bir kişi olur? Neden tek bir kişi, böyle bir durumu telefonunun kamerasıyla çekmez? Neden tek bir hoca, yanına bir kayıt cihazı, kamera, üç beş biliminsanı alıp da mezarın başına gidip ölüyle konuşmaz?

Bu soruyu sorarken gerçekten ciddi misiniz acaba? Gerçekten bir ölünün doğrulmaya çalışıp kafasını tabuta vurduğuna, çevrede bunu duyan bir kalabalık olduğuna, imamın tabutun içerisindeki cesedi öldüğüne ikna etmeye çalıştığına gerçekten inanma olasılığı aklınızdan geçiyor mu?

Ne diyor o hoca mesela? "Sen öldün, bunu kabullen"mi diyor? Bunu Türkçe mi söylüyor, Arapça mı? Ölen kişi Türk ise Türkçe söylemesi lazım. Arapçayı anlayamaz çünkü. Tabutu açıp mı söylüyor, kapalı iken mi? Ben olsam açardım. Doğrulmaya çalışıp kafasını tabuta vuran bir cesedin yüzünü, halini, tavrını görmek isterdim. Neden biliyor musunuz? Çünkü o tabutun içerisinde bir düzenek olduğunu düşünürdüm. Ve o, cesedi telkin eden hocanın da muhtemelen yakın zamanda iyi bir lokasyondaki bir mevkiden pahalı bir ev aldığını.

Çünkü hayata bilimsel ve şüpheci bakan biriyim. Ve böyle biri olmasaydım ve böyle olaylara inanma olasılığı olan biri olsaydım da, tabutun içinden gelen kafa sesini duyduğumda muhtemelen bırakın geri çekilip hocanın cesedi öldüğüne ikan edişini izlemeyi, oradan ışık hızında uzaklaşır ve inzivaya çekilip ermeye falan çalışırdım.

Elbette ve elbette böyle bir olay asla yaşanmadı. Bugün de yaşanmadı, 1500 yıl önce de yaşanmadı, 1500 yıl sonra da yaşanmayacak. "Müslüman" arkadaşınız size yalan söylüyor. Onu sıkıştırırsanız kesin o olayı görmediğini ve dördüncü bir kişiden duyduğunu öğreneceksiniz.

Artık lütfen ama lütfen kurtulalım şu tip olaylardan. Elbette bu ve benzeri olayların hiç birinin bilimle bir ilgisi yok. Hiç biri gerçek de değil. Yalan! İnanmayınız. Güvenmeyiniz.

İlla bilimsel bir açıklama istiyorsanız, bir dahaki olayda o tabutun kapağını açınız. Merak etmeyin, üzerinize saldıran bir ceset ya da zombiyle değil, tabuttan ses çıkarmaya yarayan bir düzenekle karşılaşacaksınız.

İmza/"Müslüman" olmayan bir dost...

Sağlıcakla...

1
Teşekkür
Paylaş
1
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın