Sorulara Dön
2
Tıp, Sağlık & Ezcacılık

Bir insanın iki kalpli yaşaması mümkün müdür? George lippert'in iki kalpli olduğu bilgisi doğru mudur?

1
3,701 görüntülenme
Teşekkür (3)
Hatırla
Takip (1)
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Merhaba

Soru içinde birden çok örtülü soru barındıran bir soru olduğu için hepsini ayrı ayrı cevaplamak durumunda kalacağım .

Konu maalesef dini tartışmalara alet olması yüzünden pek çok yerde kasıtlı olarak çarpıtılmış bir konudur.

Bir insanın iki kalpli yaşaması mümkün müdür?

EVET

Hatta bazı kalp hastaları , gerekli durumlarda cerrahi operasyonla 'piggy-back heart' denilen ikinci bir kalp sahibi yapılmaktadır. Donörden alınan kalp hastanın kendi kalbinin yanına nakledilmektedir.(1)

Günümüzde halen daha bu şekilde edindiği kalpleri ile hayatını devam ettiren pek çok insan vardır. (2)(3)(4)

George Lippert'in iki kalpli olduğu bilgisi doğru mudur?

EVET

Geçmişteki tıbbi anomalileri derleyen, gerçek ve gerçek dışı iddiaları tek tek ele alıp gerçeklik analizine tabi tutan eşsiz bir eser olan 'American Sideshow: An Encyclopedia of History's Most Wondrous and Curiously Strange Performers' George Lippert ile ilgili bu bilgiyi onaylamıştır Çağımızın Bilgi Kaynağı Wikipedia da yine aynı kaynaktan gelen bilgiyi onamaktadır (5)

Sayın Mert Çağrı Bakırcı burada Wikipedia'nın neden oldukça güvenilir bir kaynakça olduğu konusununda güzel bir içerik hazırlamış bununla ilgili olarak ayrıca incelemenizi öneririm.

https://evrimagaci.org/ansiklopedinin-evrimi-wikipedia-nedir-wikipedia-guvenilir-mi-2361

Doğuştan İki Kalpli bir insan yaşayabilir mi?

EVET

Günümüzde de bu şekilde yaşayan pek çok yapışık ikiz vardır. İki kalpli doğumlar Ancak yapışık ikizlilik söz konusu olduğunda görülebilmektedir.

https://www.bbc.com/future/article/20131122-can-humans-have-two-hearts

Basit bir Örnek vermek gerekirse

https://tr.wikipedia.org/wiki/Abigail_ve_Brittany_Hensel

Bu tarz çoğunluğun medyadan aşina olduğu klasik 'Siyam İkizliliği durumunun aksine 'George Lippertin Yapışık ikizliliği ise , daha nadir görülen bir yapışık ikizlilik türü olan PARAZİT İKİZLİK ve KISMİ ÖĞÜTÜCÜ İKİZLİK olarak nitelendirilebilecek bir durumdur.

https://tr.wikipedia.org/wiki/%C4%B0kizler_(t%C4%B1p)#K%C4%B1smi_%C3%B6%C4%9F%C3%BCt%C3%BCc%C3%BC_ikizler

Bu tarz yapışık ikizlilik vakalarında ikizlerden birisi bir diğeri tarafından adeta 'öğütülmekte' kişi öğüttüğü ikizinden kalan fazladan organları ile birlikte yaşamak durumunda kalmaktadır .George Lippertin Fazladan organları da benzer bir tıbbi anomalinin sonucudur.

Günümüzde benzer Parazit ikizlilik ve Kısmi Öğütücü ikizlilik vakaları yaşanmaktadır.

https://www.gzt.com/hayat/parazit-ikizinin-kafasiyla-dunyaya-gelen-bebegin-son-hali-yuzleri-guldurdu-2652729

https://onedio.com/haber/dort-ayakla-dunyaya-gelen-ve-parazitik-ikizinden-ayrilmak-icin-ameliyat-olan-minik-bebek-764161

https://www.dailymotion.com/video/x6qw0hn

3,435 görüntülenme
4
Teşekkür (3)
Paylaş
4

Kaynaklar

Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın