Sorulara Dön
0
Felsefe

Bir insan hem evrimi kabul edip hemde nasıl teist olur? ( şahsi fikrim evrim doğru kabul eden şunu kabul etmesi gerekir evrim yaratılışı çürütür )?

Çünkü teist inançlarında direk ol dedi oldu der. Evrimse zamanla olan bir şey yani yalnızca bu açıdan baktığımızda bile evrim yaratılışı çürütür.

3
235 görüntülenme
Teşekkür
Hatırla (1)
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
3 Cevap

Evrendeki hicbir yasa kanun ya da teori vs, tasarımcı argümanını ortadan kaldırmaz. Evrim mekanizmaları bir tanrının olmadığını gösterir demek ile, doğa yasaları bir tanrının varlığını gösterir demek ile aynıdır. Eşit derecede gerçekliğe geçerliliğe sahiptirler.

Inanma inanmama gibi varoluşu yorumlama biçimleri irrasyonel bir alana girmektir. Bu nedenle hicbir rasyonel bulgu veri, tanrıya ya da tanrisizliga delil olamaz. Bu anlamı kişi kendi yükler. Tanrıya inanan da somut bir delil gosteremez, inanmayan da.

Genellikle inançlı kişiler bilime uzak olduğu için, tutarlı, altı dolu, konudan sapmadan gerçekçi cevaplar veremiyorlar bu konuda. Inancsiz olduğunu iddia eden kişiler de, konunun felsefesine uzak olduğu için anlamsal bütünlük dahilinde, büyük resmi gözeterek bakamıyorlar.

Evrensel kanunlar tanrının faaliyet biçimi de olabilir, tanrısız bir varoluş süreci de. Iki anlam da insan tarafından yüklenmiştir. Bunu kabul etmek gerek.

Burada önemli olan, sonuca gitmede kullanılan yöntemin altı dolu mu değil mi.

Kişi kendi inandığı ya da inanmadığı değerleri dayatiyorsa, çözüm üretemiyor demektir böyle konularda.

356 görüntülenme
3
Teşekkür
Paylaş
3

Sorunuzdaki "ol der olur" ifadesinden hareketle konuyu "teizm ve evrim" ikiliğinde değil "İslam ve evrim" ikiliğinde ele alacağım. Bunun sebebi "ol der olur" ifadesi Kuran'da geçiyor. Ayrıca teizm kendi içinde de pek çok alt görüşe ayrılan geniş bir seçenek. İslam'daki "ol der olur" ifadesinin evrimi reddettiği iddia ediliyor. Al-i İmran 59 bu ifadenin anlamı üzerine bize ipucu verebilir. Üstelik klasik anlatıdaki Adem ve evrim zıtlığı ile de ilgili. Ayet; İsa'nın durumunun Adem'in durumu gibi olduğunu, onun da topraktan ve Tanrı'nın ol demesiyle olduğunu söylüyor. Halbuki İsa'nın bir anda havada belirmediğini, Meryem'in onu doğurduğunu biliyoruz. O halde "ol der olur" ifadesi anne karnından doğmaya engel değil. Hakeza anne karnından doğmak "topraktan" olmaya da engel değil. O halde Adem'in topraktan ve Tanrı'nın ol demesiyle olduğuna dair ayetler "kaçınılmaz olarak" evrimi reddetmez; söz konusu ayetlere yukarıda olduğu gibi bir anlam vermek de mümkündür. Bunun da ötesinde Kuran'da evrimi işaret eden (evrimin olduğunu söyleyen değil) ayetler de mevcut. İnsan Suresinin ilk ayetlerinde "insanın üzerinden" o anılmaya değer bir varlık bile değilken çok zaman geçtiği yazar. Burada dikkat edilmesi gereken nokta zamanın, "insanın" üzerinden geçmesi ve onun o uzunca zaman boyunca anılmaya değer bir varlık olmaması. Evrimi çağrıştırmadığını kesin bir şekilde iddia etmek güç. Dahası meleklerin insanın kan dökücü bir varlık olduğunu biliyor olmasını bu şekilde de izah etmek mümkün. Yine de konunun inanca dair bir konu olduğunu, 1400 sene önce 23 senede peyderpey inmiş Arapça bir metni 21. yüzyılın Türk insanı olarak anlamaya çalıştığımızı, metnin zaten yapısı gereği yoruma açık bir metin olduğunu hatırlatarak bu anlattıklarımın kesin olmadığını söylemek durumundayım. İslam tarihinde bahsettiğim ayetleri bu şekilde anlamlandırmış olacaklar ki, evrim fikrini ileri süren Müslüman bilim-fikir insanları olmuştur. Bu şahıslara örnek olarak Cahız'ı verebilirim. Ancak evrim özellikle Kuran'ın indirildiği dönemde bir teori olarak ileri sürülmediğinden Kuran'a aykırı veya Kuran tarafından kabul edilen bir teori değildir. Bunu iddia etmek retrospektif okumamızdan kaynaklı tarihsel bir hata olurdu.

158 görüntülenme
1
Teşekkür (1)
Paylaş
1

Nasılki gayet mahir bir san'atkâr; ziyade kolay bir tarzda, elini işe dokundurur dokundurmaz, makine gibi işler.

Ve o sür'at ve mahareti ifade için denilir ki:

O iş ve san'at, ona o kadar musahhardır ki;

güya emriyle, dokunmasıyla işler oluyor; san'atlar vücuda geliyor.

Öyle de:

Kadîr-i Zülcelal'in kudretine karşı eşyanın nihayet derecede musahhariyet ve itaatine ve o kudretin nihayet derecede külfetsiz ve suhuletle iş gördüğüne işareten,

ﺍِﻧَّﻤَٓﺎ ﺍَﻣْﺮُﻩُٓ ﺍِﺫَٓﺍ ﺍَﺭَﺍﺩَ ﺷَﻴْﺌًﺎ ﺍَﻥْ ﻳَﻘُﻮﻝَ ﻟَﻪُ ﻛُﻦْ ﻓَﻴَﻜُﻮﻥُ

ferman eder.

192 görüntülenme
0
Teşekkür
Paylaş
0
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın