Sorulara Dön
-1
Evrim & Abiyogenez

Bir fabrikaya, süt,şeker,un,kakao, ambalaj kağıdı,gıda boyası girmek suretiyle çikolata imal etmesinde bir zihin varmı?

Bir toprağa; yağmur,güneş,gübre,azot,potasyum,fosil girmek suretiyle Hurma imal etmesinin arkasında bir zihin varmadır ?

2
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Bireyin yiyecek imal etmesi ile, bir ağacın oluşumunu denk görerek karşılaştırmak, canlılık sürecine ve biyolojiye ne kadar uzak olunduğunun çok net bir göstergesi.

Bu bakış açısını çok iyi bildiğim yakınen tanık olduğum, konuştuğum, ancak kapalılık ve tutarsızlığı nedeniyle gerçeklere karşı yargı dışında bir tepki geliştirememiş kişiler oldukları sonucuna vardığım bir insan popülasyonu. Kötü birey olmakla, yargı temelli kapalı tutucu bakışa sahip olmak farklı şeyler. Kimseye düşünce yapısından dolayı iyi kötü diyemeyiz.

Bu tarz düşünce yapısına sahip insanlar, rasyoneliteden kopmadan gerçek anlamda iyi olunamayacağını anlayamamış kişiler. Bu nedenle de bilimle, gerçekle, hakikatla daima sorunları var ve olacak ayılana kadar da.

Çayhouse, sözler köşkü vs ergen kişilerin bakış açısını bilmeyenler için detaylandırdım ki bilmeyen olabilir belki.

Evrime karşı olmanın kendisini dindar yapacağını zanneden bu kişiler, maddesel evrim olan gezegenlerin oluşumunu reddetmez. Çünkü bunu reddetmek için insan unsuru doğrudan konuya dahil değilmiş gibi görünür onlara. Diğer yandan da, gözünün önünde duran gezegenin oluşum aşamalarını reddederse mantık sorunlarına sahip olduğu düşünülecektir. Oysa canlılığın oluşum sürecini reddetmek de böyle bir mantık sorunu. Bunu göremiyorlar.

Habitata ait maddelerin, organik yaşamı oluşturması ve desteklemesi, sürdürmesi konusu ile fabrikada çikolata yapmak, malzemeleri işleyip sonuç üretmeyi aynı kefeye koymak, evrimsel süreç ve mekanizmaları görmezden gelmek olacağı için, SORU YANLIŞ temelde. Konuya bakış açısında sorun var.

Burada söylenmek istenen, kompleks bir sonucu üretmek için bir sürü sebebi bir araya getiren başka bir erk, üst bilinç yani tanrı olmalıdır. Tanrının varlığını böyle bir gerekliliğe dayandırma uğruna gerçekleri görmezden gelmek mantıklı mı? Eğer bu şekilde Allah ın varlığını kanıtlamaya çalışacaksa kişi, aksine çürük yöntemden dolayı şüphe toplamaz mı. Daha önünde gelişen canlılığı bilmeyen biri, onu var ettiğini söylediği tanrıyı nasıl bilebilir... ?

Tanrı, fabrikada çikolata üretir gibi mi yarattı acaba insanı.... İçinde bulunduğumuz fizik alem, sebep sonuç nedensellik temelli bir yapı. Tanrı yaratırken bu kuralları kullanmıyor mu. Canlılığı yaratmak için de bu kuralları kullanmış olabilir mi acaba..... İşte bilim insanları da sizin gözünüzden bu kuralları araştırıyor olabilir mi... Sizin karşısında durup sırtınızı döndüğünüz kuralları..

Tarihte kendisiyle bu kadar çelişen başka bir grup olmuş mudur merak ediyorum. Karşısında durup kutuplaştığı bilim disiplini, bu kişilerin düşüncelerini ortaya çıkarmak için çabalıyor bu inançlardan habersiz biçimde. -Bu kişilerin bu karar manipüle edilebiliyor olması araştırma konusu olmalı aslında. -

İnanç rasyonaliteyle çelişiyorsa, ya inanç biçiminde sorun vardır, ya o inancı anlama biçiminde yorumlamada --ki yüzde 99 bu oluyor-- sorun vardır. Rasyonaliteden kopmuş bir kişiye en doğru bilgiyi de verseniz yanlış sonuç üretir. Çünkü, bilgi bu zihine kırılarak girer. Olduğu gibi değil.

240 görüntülenme
3
Paylaş
3

Kaynaklar

Toprak, yağmur, güneş, gübre de bunların ürünü hurma da; atom, molekül, büyük moleküller, yarı canlılar, basit canlılar, tek hücreler, çok hücreliler, beyni ve zihni olan makro organizmalar, beyni zihni bazı yönleriyle daha gelişmiş makro canlılar (insan türleri) ve onların keşif+zekalarının ürünü olan alet, icat, fabrika, çikolata, hatta telefon veya bilgisayarınızdan yazdığınız soru da doğal şartlarla oluşuyor. Bilim, bu şartları ve neden sonuç ilişkisini ortaya çıkarmak, açıklamak için çalışır. / Doğayı ve fiziki işleyişi oluşturan bir "zihin" var mıdır? Doğa, evren(ler) oluşturulmuş mudur? oluşmuş mudur? yoktan mı oluş(turul)muştur? vardan mı? varlıktan oluştuysa o varlık da başka varlıktan mı yoksa yoktan mı oluştu? Tanrı nedir veya ne olmalıdır? "Tanrı" keşif mi icat mı? her ikisi mi? ya sayılar? kanatlı atları beynimiz nasıl oluşturuyor? zeusu? Tanrının zihni var mı veya beyni? o da evrimle mi oluştu? hep mi vardı? hiç değişmez mi? hareketsiz mi? görmediğimiz renkleri kafamızda canlandırabilir miyiz? sağır birine müzik anlatılabilir mi? tanrıların nitelikleri neden insana benzer? kavramlar nasıl oluşur? madde ve algılama olmasa düşünceler oluşur muydu? idealar mı maddeyi oluşturdu yoksa tersi mi?

0
Paylaş
0

Kaynaklar

Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et