Sorulara Dön
-1
Felsefe

Bilim sonsuz bir ilim sahibini ispat etmez mi?

Bilimin cevap vermesi gereken sorular asla tükenmeyecek. Her gün yeni bir soru doğuyor. Bu durumda sonsuz soru, sonsuz bir ilimi ispatlamaz mı?

3
Anonim -1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
3 Cevap

Bilimin amacı bir yaratıcının var olup olmadığını kanıtlamak değildir. Dolayısıyla bilim böyle bir varlığın mevcudiyetini ispat etmez. Ancak bilimden yararlanılarak böyle bir varlığın mevcudiyeti veya yokluğu ileri sürülebilir. Daha farklı şekilde ifade etmek gerekirse bilimsel bilgilerden hareketle böyle bir varlığın mevcudiyeti de yokluğu da ileri sürülebilir. Bunun sebebi "yaratıcı" kavramının bilimin değil felsefenin ilgi alanına girmesidir.

1
Teşekkür
Paylaş
1

Bilimin sürekli yeni bir şeyler keşfetmesi ile bir yaratıcının varlığı arasında bir bağlantı ben göremiyorum, senin de bu bağlantıya nasıl vardığını çözemedim. Eğer daha açıklayıcı olursan elbette tekrar cevap vermek isterim.

0
Teşekkür
Paylaş
0

Dinlerin var olup olmadığını onların iddialarını inceleyerek anlayabiliriz ve bilim de bize bu yolda yardımcı olabilir. Örneğin bazı kutsal yazıtlar Dünya'nın düz olduğunu iddia etmektedir. Dünya düz değildir, demek ki bu inançlar bu kutsal kaynaklar yanlıştır diyebiliriz ama tanrı konusu biraz daha karmaşıktır. Öncellikle bu Tanrı nasıl bir Tanrıdır ? Gücünün kaynağı nedir ? gibi birçok başka sorularda ''Tanrı var mı ?'' sorusunu sorduğumuzda beraberinde gelir. Bence şuanki bilgilerimizle verebiliceğimiz en iyi cevap: bilmiyoruzdur.

Dinler konusunda ise, dinlerin kutsal yazıtlarını incelediğimizde yanlış bilgiler, mantık hataları görmekteyiz bence bu nedenler dinlerin gerçek olmadığını kanıtlar ama tabiki farklı da yorumlanabilir.

Sonuç olarak: Tanrı'nın olup olmadığını şu anda bilmemekteyiz, bilimde bilmemekte ama dinler hakkında biraz daha rahat konuşabiliriz. Yani eğer inancınız ''Dünya 4000 yaşında, evrim yalan.'' gibi şeyler iddia ediyorsa bu inançların yanlış olduğunu bilim söylemektedir. Her şeyin ötesinde bilime uygun olan ve zararsız inançlara inanmak tabiki herkesin kendi biliceği iştir.

Ama bence: Tanrı fikri insanın doğurduğu ve insan zihnine uygun bir fikirdir. Tanrı'nın duyguları vardır, çoğu kez bir insan gibi resmedilmiştir yani Tanrı fikri insanın oluşturduğu, insanın ortaya koyduğu bir şeydir bence. Evren'de yüce bir güç varsa dahi bu bizim düşüncelerimizin ötesinde bir güç olmalıdır bana göre.

181 görüntülenme
0
Teşekkür
Paylaş
0
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın