Evrim Ağacı Logo Evrim AğacıSoru & Cevap
Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
2
Puan Ver

Arkadaşlar kuran'da bilimsel ayetler var mı? Ya da bilimle şüphe uyandırmayacak derecede net çelişen ayetler var mı?

Varsa bunları cevap olarak yazın, lütfen.

3
1,138 görüntülenme
Teşekkür (2)
Hatırla (1)
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
3 Cevap

Bilimsel olarak yorumlanabilecek bazı ayetler var. Ancak bu yorumlar pek sağlıklı değil. Çünkü ayetlerin iniş sebeplerine, yapılan tefsirlere (ve yapılabilecek diğer tefsirlere), o ayetin kökenlerine (örneğin o ayetin bir benzerini İncil ve Tevrat'ta aramak) ve bilimin o konu hakkında tam olarak ne dediğine bakmak gerekiyor, ki bu şekilde kapsamlı araştırmalar sonucunda çoğu bilimsel 'mucize'nin aslında gerçek olmadığı sonucu ortaya çıkıyor.

Örneğin 21:33 ayetinde “Geceyi, gündüzü, güneşi ve ayı yaratan O’dur. Her biri bir yörüngede yüzüp gidiyor.” denir. Bunun mucize olduğunu iddia edenler vardır. Ancak eğer biraz düşünürseniz, bu düz dünya modelinde de gayet geçerlidir. Yapılabilecek tek tefsir bu olmadığı için mucize demek de pek sağlıklı olmaz.

Kur'an'da bilimsel hata var mıdır? Kesinlikle. Zaten Adem'in yaratılışı direkt olarak biyolojinin temellerinden biri olan evrim teorisi ile çelişmekte (15:16, 55:14, 37:11, 32:7, 23:12, 6:2, 30:20, 17:61, 7:12, 38:76). Veya kuşları Allah'ın tuttuğunu söyler (16:79) ki aerodinamikten habersiz olduğunu gösterir. Bunun dışında teolojik bir hata olarak 5:72-75 ve 5:116'yı gösterebilirim. Çünkü burada Hristiyanlıktaki kutsal üçlemeyi yanlış anlamaktadır. Meryem'in normal bir insan olduğunu, Tanrı olmadığını söylemektedir. E tamam da, kimsenin böyle bir iddiası zaten yok ki? Hristiyanlıktaki Kutsal Ruh İslam'da anlatıldığı gibi Meryem değildir. Onun dışında "Allah'tan başka ilah yoktur" demekte, ki yine kutsal üçleme "Allah'tan başka ilahlar da vardır" demiyor. Hristiyanlar da Allah tektir diyor. Daha da örnek gösterilebilir. Örneğin 6:75 ve 37:6-10 ayetleri meteorların(veya kayan yıldızların) şeytana atış talimi olan yıldızlar olduğunu söyler. Burada iki hata var, birincisi meteorlar hiçbir şeye atış talimi değiller. İkincisi, meteorlar (veya kayan yıldızlar) aslında yıldız değiller. Bunlar sadece insanlar tarafından ilkel bilgilerle böyle anlaşılabilecek yanlışlıklardır. 41:11-12 ayetleri evrenin dumandan oluştuğunu söylüyor. Burada duman anlamını veren Arapça kelime dünyayı oluşturan gaz bulutundan değil, direkt olarak ateşten çıkan dumandan bahsediyor ( دُخَانٍ ), dolayısıyla bilimsel olarak hatalı. Hatta normal gaz bulutundan bahsetse bile hatalı olacaktı, çünkü evrenin gaz bulutundan oluşmadığını biliyoruz. 81:2 ayeti yıldızların düşebileceğini söyler, ancak biliyoruz ki evrende mutlak yukarı ve aşağı kavramları zaten yoktur. Ayrıca eğer yıldızlar Dünya'ya doğru hareket etse bile yıldızlar Dünya'ya düşmezdi, Dünya yıldızlara düşerdi (bknz: Genel Görelilik). Daha da sayayım mı? Sayayım. Kur'an'a göre yıldızlar süstür ( 37:6 ). Ve 2:29 ayeti önce Dünya'nın, sonra bu süslerin (yani yıldızların) yaratıldığını söylüyor. Ki, söylemeye gerek bile yok, yanlıştır. 18:86 ve 18:90 ayetleri de güneşin çamurlu bir alanda battığını söylemekte. 50:38 evrenin 6 günde yaratıldığını söylemekte.

Liste uzatılabilir. Aşağıdaki kaynaktan kendiniz de okuyabilirsiniz.

1,041 görüntülenme
Puan Ver
2
Puan Ver
Teşekkür (4)
Paylaş
2

Kaynaklar

Kuran'da bilimsel ayet yoktur, tıpkı bilimsel bir eserde vahiy olmaması gibi... Din ile bilimi birbirlerine karıştırmak ya da karıştırmaya çalışmak çok anlamlı bir çaba değil. İkisi tamamı ile farklı kategori.

680 görüntülenme
Puan Ver
0
Puan Ver
Teşekkür
Paylaş
0

Kaynaklar

  • Yazar Yok. Din Ile Bilim (Bertrand Russel). (23 Temmuz 2020). Alındığı Tarih: 23 Temmuz 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı

"Kur’an-ı Kerim’in asıl gönderiliş gayesi evren hakkında bilgi vermek veya teknolojik keşifleri önceden haber vermek değildir. Kur’an’ı Kerim öncelikle ve asıl olarak; aklı ile kendisini yaratan bir varlığı bulmaya muktedir olan insanın elinden tutmak ve ona, yaratıcının sıfatları, kainat ile ilişkisi ve ibadetler gibi konularda aklı ile bulamayacağı meselelerde yardımcı olmaktır. Bununla birlikte Kur’an yüzlerce ayetinde insandan etrafına bakmasını ve kainatı seyrederek onu yaratan yaratıcının ne kadar kudretli, ilim ve hikmet sahibi olduğunun farkına varmasını istemektedir. Kur’an’ın bu cihetten verdiği haberlerin hiç birisinde bilimin bugün kesin olarak ispat ettiği ilmi neticelere aykırı bir malumat mevcut değildir. Kur'an-ı Kerim'de dünyanın şeklinin düz ya da yuvarlak olduğunu açıkça ifade eden herhangi bir ayet bulunmamaktadır."

Kuran'a göre dünya düz mü soruma Diyanetten gelen cevap.

625 görüntülenme
Puan Ver
0
Puan Ver
Teşekkür
Paylaş
0

Kaynaklar

Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Evrimin rastgele olduğu inancı sadece yanlış değildir; aynı zamanda gerçeğin zıttıdır. Şans, evrim tarifinde ufak bir role sahiptir. Aslolan, hiç rastgele olmayan birikimli seçilimdir.”
Richard Dawkins
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol