Sorulara Dön
0
Teoloji & Din Felsefesi

Allah'ın herkesi eşit şartlarda yaratmadan herkesi aynı sınava tabi tutması ilginç değil midir?

Herkesin durumu çok farklı fakat istenilen aynı. Biri açlıktan ölürken, diğeri sokakta karton topluyor bir başkası ise milyonluk arabaya biniyor. Fakat bu üç insanda aynı sınavda ve onlardan istenilen şeyler aynı. Eğer yapmazlarsa yine aynı cezayı çekecekler. Haşa doğru bir şey midir bu?

3
Hatırla (2)
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
3 Cevap

Allah, zeus, god diye bir varlık yoktur. Dolayısı ile insanları imtihan etmesi diye bir durumda yoktur.

Ekonomik durumlar herkesin farklı diyorsanız o doğrudur.

Ekonomide girişimcilik diye bir şey vardır ve her ülkede girişim yapmak serbesttir. Sonuçları size aittir. İyi bir girişimci iseniz zengin olabilirsiniz. Kötü bir girişimci iseniz batabilirsiniz. Yani her girişimci zengin olacak diye bir kural yoktur.

0
Paylaş
0

İlginç değildir çünkü sınav tam olarak aynı değildir. İslam'ın şartları ve talepleri zaten bunu yapmaya gücü yetmeyen insanları çok net bir şekilde muaf tutar (örneğin, Mekke'ye gitmeye gücünüz yetmediyse bu sizin için günah değildir, veya kurban kesmek sadece kurban kesmeye gücü yeten için şarttır, namaz kılmanızı engelleyen sakatlıklarınız varsa namaz kılmak zorunda değilsinizdir).

Allah'ın herkesi ilgilendiren kuralları ''Adam akıllı dur ve beni tanıdıysan bana inan.''dır. Burasının ne kadar mantıklı olduğu tabii ki sorgulanabilir (mantıklı değildir), ancak adil olmama durumu da söz konusu değildir. Yani kimse açlıktan ölen kişiye niye namaz kılmadın diye sormayacak, karton toplayarak geçinene neden kurban kesmedin diye sormayacak. Allah'ın kurallarına sadece Allah'ın kurallarına uymaya gücünüz yetiyorsa tabiisiniz.

0
Paylaş
0

Aslında duruma böyle bakmak yanlış. Hepimiz eşit değiliz haklısınız ama bu eşitliği sağlamayan da aslında biz insanlarız. Kurduğumuz bu sistem yüzden insanlar aç veya yoksul. Bunun nedeni, bu zamanda, bu nüfusta bile kaynakların yetersizliği değil. Aslında hepimizi fazlasıyla doyuracak, barındıracak ve en azından insani ihtiyaçları karşılayacak kaynağa sahibiz. Ancak sistem buna izin vermiyor. Sistem kapital olmasına rağmen, mücadeleci bir sistemden bahsediyoruz. Yani yaşamak için öldür ya da öl.

Ve buna aslında hepimiz itibar ediyoruz.

Çünkü tanrıya değil kendimize tapıyoruz. Aksini idda eden fikirleri benimsemiyor hatta yakıyoruz. İnançları kendimize göre değiltiriyoruz. Değişmediğini kabul ettiğimiz kitabı değiştirmesek bile farklı yorumluyoruz. Hem de yanlış yorumladığımızı bile bile. Yani aslında İslam bile değişti. Aynı değil.

Bütün inançlara bakalım, tek tek okuyalım. Ya da bakın. Şu ayrıntıya dikkat edin, hemen her inanan kendisinin öldükten sonra, inancından ve ibadetinden dolayı ödüllendirileceğine inanır. Cezalandırılacağına değil.

Ancak islamın kitabını okuduğunuzda böyle bir vaatte bulunmaz. Ancak neredeyse bütün müslümanlar öldükten sonra cennete gideceğini düşünür ve kabul eder. Hem de sadece Müslüman olduğu için. Halbuki kitap öyle bir şeyden bahsetmez.

Aslında, islamda bile, tanrının gönderdiği veya istediği şüpheli olan bir çok ibadet var. O yüzden şunu sormamız gerekiyor, neye göre kime göre sınav veya vaat veya sorumluluk.

Eski araplar namaz kılmayı biliyordu. Hacca gitmeyi de, kurban kesmeyi de... Bunları islamiyet getirmedi...

İslamiyet en büyük emirlerinden biri, kul hakkı yememek. Buna cinayet de dahil, garibanı doyurmak da. Bunlardan aslında en çok sorumluyuz. Ama kimse kendi kazandığını başkasına vermek istemiyor.

Çünkü aslında herkes kendisine tapıyor.

Kendimiz için çalışıyor ve yaşıyoruz. Birilerini ölüme gönderiyor, ölene şehit diyoruz. En büyük mertebe, ama ne tesadüf ki sadece garibanı öldürüyoruz..

Aslında bakarsanız, islamiyet dahil bir çok din oluştuğu veya indiği andan itibaren has ve orjinal halde değildir. Olması da beklenemez. Çünkü sosyolojik olgular hızlı değişmez. Kültür ve din gibi iki güçlü kuvvet çalıştığında iki taraf da birbirini yenemez. Biraz kültür dini değiştirir biraz din kültürü ve sonuç ortaya çıkar.

Aslında neredeyse dünyanın %90 doğru veya dolaylı yoldan pagan. Ama bunun farkında değiliz. Buna Müslümanlar da yahudiler de Hristiyanlar da dahil. Yani son gelen din 1400 yıllık. Ama ona rağmen paganlıktan hala kopamadık.

Aslında çok garibiz, insanlık olarak çok aciz ve küçük olduğumuzu biliyoruz bu yüzden birilerine inanmamız gerekiyor, ancak idimiz burda devreye giriyor. Çoğumuzun kendi yarattığı veya kabul tanrıya yine kendimiz kafa tutuyoruz :)

0
Paylaş
0
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et