Sorulara Dön
-4
Teoloji & Din Felsefesi

Allah var mı? İncil, kuran insan tarafından mı yazılmışıdır?

Varsa delillerle sübut ediniz.

1
0
Həbib Atakişiyev
-4
342 görüntülenme
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Öncelikle merhaba dostum.

Bu soruyu neden 'Evrim&Abiyogenez' konusu içerisinde sordun pek anlam veremedim. Ayrıca sorduğun sorular, burada net bir şekilde cevap verilemeyecek kadar derin konulardır.

Kendimce cevaplamaya çalışayım umarım anlayabilirsin beni. Attığın linkteki videoya birazcık baktım ve çok taraflı bir şekilde hazırlandığı sonucuna vardım. O linke nazaran bizim hayatta olmamızın veya diğer canlıların hayatta olmasının nedeni kusursuz düzen, mükemmel oranlar vb. değildir. Belirli yasalar ve bu yasaların sonuçlarından dolayı oluşan tesadüfi olaylardır.

Genellikle Semavi Dinlerde bir mükemmellikten, cansız varlıkların bilinçliymiş gibi davranıp bizi oluşturmasının bir yaratıcı olmadan mümkün olmayacağından bahsederler. Ancak olay pek de öyle değildir. Atomların hiçbir bilinci yoktur. Evren mükemmellikten uzak ve kaotiktir.

Bunların dışında dinlerin bir de evrimsel tarihi vardır. Şuanda biliyoruz ki eskiden insanlar meydana gelen bazı olaylarda belirli neden-sonuç ilişkisi kuramadıkları için bu aktiviteleri tanrılara atfetmişlerdir. Bunun nasıl ortaya çıktığının cevabı ise çok güzeldir: Doğal seçilim. Dinler, kanunlar, kurallar vb. şeyler doğada yeri olmayan insan icadı hayali düzenlerdir. Bunların doğal seçilim mekanizmasında seçilmesinin nedeni ise hayali düzenlerin kaosu engellemeyi çalışıp bir şekilde dayanışmayı sağlamasıdır. Mesela bir insanın iyi davranıp çevresine karşı faydalı olması karşılığında cennetin müjdelenmesi gibi. O insan iyi davranırsa çevresinde zarara neden olmak yerine faydalı olur ve popülasyona katkı sağlar. Ve böylece bu hareket seçile seçile kendini devam ettirir.

Demem o ki bu konu burada 3-5 paragraf yazılarak cevaplanacak kadar kolay değildir. Bence insanlara sorarak değil de kendin bir şeyler okuyarak, izleyerek daha sağlıklı sonuçlar elde edebilirsin. İyi günler...

304 görüntülenme
2
Teşekkür
Paylaş
2

Kaynaklar

  • Yazar Yok. Dinler Ve Tanrılar'A Bilimsel Ve Evrimsel Bir Bakış.... (08 Temmuz 2019). Alındığı Tarih: 08 Temmuz 2019. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
Cevap Ver
Bu soru yeni cevap alımına kapatılmıştır. Tekrar açılana kadar lütfen diğer soruları ziyaret ediniz.
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın