Sorulara Dön
0
Felsefe

Ahlakın tek kaynağı din midir?

Ahlakın tek kaynağı dinler midir? Dünya üzerinde din denilen şey hiç var olmasa gerçekten yani din kelimesinin anlamı unutulsa ahlakda mı yok olur?

1
176 görüntülenme
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Sosyal komünler, birbiriyle etkileşimde belli standartlara sahip olmak zorundadır. İşleyişin sürekli olduğu bütün sistemlerde işleyişin duraksamaksınız devamı, kuralların sürdürülebilirliği ve herkes için uygulanabilir, sistemi işlemesini sağlaması gerekir.

Bu genel bakış sonrası, bireyler arası yazılı olmayan, ama yazılı olanlardan daha aktif ve efektif kullanılan kurallar olan ahlak kuralları da olmazsa olmazdır. Ancak burada şöyle bir durum var ki, insanın faydaya bağlı bir arada bulunma gerekçeleri, komün yaşamın devamını sağlamada tek başına yeterli olamamakta. Çünkü menfaatin elde edilmesi, korunması ve sahip olunması gibi konularda bireyler arası anlaşmazlıkların çıkması kaçınılmazdır. Sosyal hiyerarşinin hiç olmadığını düşünsek bile bu sorunlar yaşanır. Bu nedenle, herkesin kabul edebileceği ve referanslarına bağlı olarak, yapılan fiilin sadece menfaat sistemini değil, öldükten sonrasını bile etkileyeceği bilinen kurallar uzun vadede daha üretken ve sürdürülebilir olmakta. İnsanın varoluşu anlama ve anlamlandırma ihtiyacının tatmini, ve bunun üzerinden sosyal yaşamını şekillendirmesi bütün olarak yaşamı kolaylaştırır ve uyumu artırır.

Bu yasaların kaynağı din de olabilir (ki uzun vadede en fazla kabul gören kaynak din oldu), farklı öğretiler de olabilir.

Teori ve pratik insan faktörü nedeniyle asla birebir uyum sağlayamayacağı için, din ya da öğreti ye rağmen savaşlar ve kaynak paylaşımında sorunlar, vs varken, bu tarz kaynaklara ait kuralların hiç olmadığı bir durumda yaşanacak kaos herhalde daha fazla olurdu.

Din, temel kanun zeminini verir. Der ki, sen bunları tam olarak uygulamaya başlarsan, kendi kanunu oluşturabilirsin. Yani evrensel etik değerlere ulaş, bunları tam olarak uygulamaya başla, o gelişim seviyesine gel ki, kendi kurallarını oluştur ve gelişmeye devam et. İnsanlık olarak henüz dip seviyeyi bile aşamadığımız için birbirimizi öldürmeye, biyolojimizle savaşarak yaşamaya devam edip kendimizi inanılmaz iyi insanlar zannedebiliyoruz. Aslında rasyonel bulunmayan ve belli görüşler tarafından dışlanan din, gelişimin zeminini verme derdinde.

306 görüntülenme
Kabul Edilen Cevap
1
Teşekkür
Paylaş
1
Bu cevap, soruyu soran kullanıcı tarafından kabul edilen cevap seçilmiştir ve bu nedenle önde gösterilmektedir. Bir cevabın soruyu soran tarafından kabul edilmiş olması, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın