Sorulara Dön
4
Psikoloji & Psikiyatri

5 duyu organından muhaf bir insan ,kendi varliğini hissedebilir mi ?

2
219 görüntülenme
Hatırla (1)
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

İnsan türünün BEN algısının kaynağı duyular değil. Bilinç ve bilinçdışı daha çok beyinle alakalıymış gibi görünmekte. 5 duyu dışında da duyularımız olduğunu düşünürsek, fiziksel dünya ile etkileşimi sağlayan duyuların benliği oluşturmasını beklemek sorgulanır hale gelecektir. Benlik, duyuları yönetir. Duyular, benliğin yaşamda kalması için fizik şartlarla etkileşir. Bu anlamda benlik algısı temel ve merkez konumunda görünmekte. Bu arada bütün duyuları normal olan bir bireyin mental bir patolojisi olduğunu düşünürsek, benlik algısı, kişilik örüntüsü bozulmuş, ancak duyuları sağlıklı kalabilmektedir. Oysa 5 duyu tamamen kaybedilse de, benlik algısı kaybolmaz. Sinir sistemi, beyin ve bilinçdışı halen varlığının farkındadır. Fizik şartlarda etkileşebildiğimiz sürece benlik algısı üretmeyiz. Hatta çoğu zaman klinik ölüm, gerçek anlamda ölüm demek değildir. Bitkisel hayatta dahi bilincin kaybolmadığına dair bulgulara sahibiz. Bu anlamda nasıl canlılık tanımlayabildiğimiz, şartlarını, meydana gelişini net olarak anlayabildiğimiz bir fenomen değilse, benlik algısı da bilinç de böyle kompleks ve tanımlaması şimdilik mümkün değil.

298 görüntülenme
2
Paylaş
2

Kaynaklar

  • Howard Eichenbaum. Conscious Awareness, Memory And The Hippocampus. (04 Ocak 2021). Alındığı Tarih: 04 Ocak 2021. Alındığı Yer: nature.com | Arşiv Bağlantısı

5 duyu organı olmayan bir insanın öncelikle hayatta kalması imkansız. Bu konuda geçtiğimiz yy'da bebekler üzerinde yapılan tabi ki etik olarak devam edilemeyen ve bugün kabul görmeyen bir deneyde yeni doğan bebekler tecrit edilerek hiçbir duyusal stimuli uygulanmadan sadece beslenip uyutulmuş ve altları değiştirilmiş (ki burda dahi bir miktar dokunma, tat ve koku alma ve bir miktar görme var) ve bu düzendeki bebeklerin kısa bir süre sonra ölmeye başladığı gözlenmiş.

Insanın zihinsel gelişimi duyu organları olmaksızın imkansız. Piaget teoremine göre bilişsel yetenekler:

0-3 yaş arası duyulara bağlı algı ve düşünme

3-9 yaş arası simgesel/sihirsel düşünme

10 yaş itibarıyla soyut düşünme gibi evrelerden geçerek varlık, Tanrı, din gibi kavramları algılamaya başlıyor.

Duyu organları olmaksızın bu evrelerin yaşanması ve düşüncenin gelişimi beklenemez.

Bir yetişkinin bir kaza sonucu tüm duyu organlarını kaybetmesi gibi bir varsayımla soruyorsanız bu durumda acı hissinin yüksek olma ihtimali var.

Herhangi bir sinirsel uyarı olmadan beynin gelişebilmesi veya gelişmiş bir beynin varlığını koruyabilmesi mümkün görünmüyor.

126 görüntülenme
0
Paylaş
0

Kaynaklar

Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et